Buduj szybciej i taniej ze ścianami jednowarstwowymi!
Buduj szybciej i taniej ze ścianami jednowarstwowymi!
Jeśli zależy Ci na: szybkiej budowie, wysokiej jakości murów na długie dziesięciolecia, energooszczędności i niskich rachunkach za energię oraz przyjemnym mikroklimacie w domu zimą i podczas upałów - to postaw na ścianę jednowarstwową w technologii betonu komórkowego Ytong. Ta marka jest liderem w Polsce pod względem sprzedaży i rozwiązań oferowanych dla ścian jednowarstwowych. Możesz wybrać system drobnowymiarowych bloczków Ytong EnergoUltra+ (w dwóch dostępnych grubościach) lub system wielkoformatowych paneli ściennych Ytong Panel SWE Ultra+. Niezależnie od wyboru, oba systemy łączy najwyższa jakość materiału oraz doskonałe parametry cieplne oraz bardzo dobre pod względem wytrzymałości.
Artykuł promocyjny
Data publikacji: 2024-07-16
Data aktualizacji: 2024-07-16
Ściany jednowarstwowe mają wiele zalet. Po pierwsze - nie trzeba ich docieplać. Mur w nich jest już sam w sobie tak ciepły, jakby miał wbudowaną warstwę termoizolacji. Oznacza to już na etapie budowy spore oszczędności. Nie trzeba kupować styropianu lub wełny mineralnej, których ceny w ostatnich latach poszybowały. Nie trzeba też płacić za dodatkową pracę ekipie montującej warstwę termoizolacji.
Efektywna budowa Ytong
Szybsza budowa to jedna z głównych zalet ścian jednowarstwowych Ytong. Ściany z bloczków Ytong EnergoUltra+ buduje się co najmniej dwa razy szybciej niż tradycyjne ściany dwuwarstwowe, które muszą być wyposażone w warstwę termoizolacyjną. Na tempo budowy wpływa również łatwość obróbki bloczków z betonu komórkowego Ytong - można je łatwo i precyzyjnie przycinać do potrzebnych wymiarów za pomocą piły widiowej lub mechanicznej piły taśmowej.
Jeśli zależy ci na jeszcze szybszej realizacji, wtedy możesz wybrać system wielkoformatowych paneli ściennych Ytong Panel SWE Ultra+. Elementy mają wysokość dopasowaną do wysokości kondygnacji twojego domu. Panele produkowane są w przedziale wysokości 180-300 cm. Montuje się je za pomocą dźwigu lub HDS-u. I to właśnie duże wymiary paneli Ytong w połączeniu z mechanizacją prac powodują, że to najszybszy system wśród technologii betonu komórkowego w Polsce. Ekipa składająca się z dwóch monterów oraz operatora dźwigu przez 8 godzin jest w stanie postawić nawet 150 mkw. przegród. Dla porównania tradycyjna trójka murarska jest w stanie w ciągu jednego dnia roboczego wymurować 40 mkw. ścian z drobnowymiarowych bloczków.
Ekipa składająca się z dwóch monterów oraz operatora dźwigu przez 8 godzin jest w stanie postawić nawet 150 mkw. przegród
Jeśli wybierzesz system Ytong Panel SWE Ultra+ producent materiału, firma Xella Polska, zapewni twojemu wykonawcy wsparcie technicznie i rozrysuje projekt konstrukcyjny budynku. Dział projektowy prześle na budowę dokładne plany montażowe, dzięki czemu eliminuje się konieczność docinania materiału. To z kolei przekłada się na znaczące ograniczenie odpadów budowlanych i wszelkiego marnotrawstwa. Płacisz dokładnie za ten materiał, który będzie wmontowany w ściany.
Szybsza budowa i oszczędność na robociźnie to zalety ściany jednowarstwowej Ytong na etapie budowy. Ale równie ważne są także właściwości ściany jednowarstwowej z betonu komórkowego Ytong w trakcie eksploatacji domu.
Wznoszenie ścian w systemie Ytong Panel SWE Ultra+
Beton komórkowy Ytong wyróżniają doskonałe właściwości termiczne. Bloczki Ytong są z natury "ciepłe", a za ich wysoką termoizolacyjność odpowiadają m.in. zawarte w materiale zamknięte pory powietrza, które są świetnym izolatorem cieplnym. Dzięki wysokiej dokładności wymiarowej elementów Ytong, ale i właściwościom izotropowym (bloczki są tak samo "ciepłe" w każdym kierunku), uzyskujemy jednorodne termicznie przegrody. Zastosowanie dodatkowych systemowych elementów: nadproży z "ciepłego" betonu komórkowego, jak również stropów Ytong, jeszcze bardziej ogranicza najczęściej występujące w domach mostki termiczne na styku z oknami czy stropami.
Wybierając system ściany jednowarstwowej Ytong, nie musisz zatem dodatkowo ocieplać murów. Najcieplejsza odmiana bloczków to Ytong EnergoUltra+. Już ściana o grubości zaledwie 36,5 cm spełnia surowe wymagania termiczne wobec ścian zewnętrznych U ≤ 0,20 W/(m²K). Z kolei wybierając bloczki Ytong EnergoUltra+ o grubości 48 cm, ściana uzyskuje współczynnik przenikania ciepła U = 0,15 W/(m²K), co przekłada się na wyjątkowo energooszczędną przegrodę.
Bloczki Ytong EnergoUltra+
Doskonałe właściwości termoizolacyjne mają również wielkoformatowe panele ścienne Ytong. Elementy Ytong Panel SWE Ultra+ o grubości 36,5 cm pozwalają budować jednowarstwowe ściany o współczynniku przenikania ciepła U = 0,20 W/(m²K), co przekłada się na energooszczędną przegrodę.
Panel ścienny Ytong Panel SWE Ultra+
Ściany z "ciepłych" bloczków lub paneli Ytong oznaczają zatem spore oszczędności podczas eksploatacji, w tym niższe rachunki za ogrzewanie zimą.
To również oszczędności latem na chłodzeniu (koszty klimatyzacji). Mury z betonu komórkowego powodują, że w domu nawet podczas upałów panuje przyjemny mikroklimat. Jako to się dzieje? Nocą ściany jednowarstwowe Ytong oddają nagromadzone w nich ciepło do otoczenia, kiedy tylko zrobi się chłodniej, przygotowując dom na kolejny upalny dzień. Takiej zdolności nie mają ściany dwuwarstwowe, bo ich mury nośne oddziela od chłodniejszego wieczorem powietrza gruba warstwa termoizolacji. Nie mają więc jak się wychłodzić.
Beton komórkowy = "oddychająca" ściana
Beton komórkowy Ytong charakteryzuje się również wysoką paroprzepuszczalnością, którą mierzy się współczynnikiem oporu dyfuzyjnego pary wodnej. Im niższa wartość tego współczynnika, tym lepsza paroprzepuszczalność - dla betonu komórkowego wynosi ona zaledwie μ = 5/10. Ściana wybudowana z tego materiału, pozwala na swobodną dyfuzję parę wodnej, co popularnie określa się terminem "oddychającej" przegrody.
Dla porównania, współczynnik μ dla styropianu, który często używany jest do ocieplania ścian dwuwarstwowych, jest wielokrotnie wyższy. Oznacza to, że choć styropian wolniej nasiąka wilgocią, to gdy już do tego dojdzie, wilgoć praktycznie nigdy z niego nie odparuje w naturalnych warunkach. Obrazowo dom ocieplony styropianem można porównać do opakowania go w grubą folię - utrudnia to dyfuzję pary wodnej, czyli swobodne "oddychanie" ścian.
W przypadku ścian z betonu komórkowego Ytong para wodna, ale i wilgoć, jest oddawana do suchszego otoczenia. Bloczki z tego materiału stopniowo schną, co przyspiesza osuszanie całego domu z wilgoci technologicznej, która zawsze pojawia się podczas budowy. Po wyschnięciu dom i ściany mają pełną efektywność energetyczną. Podczas gdy wilgotne mury odznaczają się znacznie niższą sprawnością energetyczną. Dlatego domy zbyt szybko ocieplone termoizolacją, mają jeszcze przez kilka sezonów podwyższoną wilgotność w murach, a ich właściciele w tym okresie wydają znacznie więcej na ogrzewanie.
Ponadto, ściany z betonu komórkowego Ytong łatwo pochłaniają wilgoć, gdy jej poziom wewnątrz domu jest wysoki, i oddają ją, gdy powietrze staje się zbyt suche. "Oddychające" ściany pomagają więc utrzymać stabilny poziom wilgotności w pomieszczeniach. To oznacza przyjemny mikroklimat dla mieszkańców i lepsze warunki do codziennego życia.
Wznoszenie ścian z bloczków Ytong EnergoUltra+
Bardzo dobra wytrzymałość ściany jednowarstwowej Ytong
Ściany jednowarstwowe Ytong powstają z lekkich odmian betonu komórkowego. Mimo lekkości materiał ma też bardzo dobrą wytrzymałość na ściskanie. Zawdzięcza ją swojej strukturze niewidocznej gołym okiem. W procesie produkcji powstają bowiem nie tylko pory powietrza, ale i szkielet zbudowany z kryształów tobermorytu.
To właśnie struktura krystaliczna zapewnia wysoką wytrzymałość na ściskanie bloczków Ytong EnergoUltra+, jak i elementów Ytong Panel SWE Ultra+, która wynosi 2,2 N/mm². Oznacza to także podwyższoną odporność na uszkodzenia mechaniczne elewacji. W ścianie jednowarstwowej Ytong nie ma miękkiego styropianu lub wełny mineralnej na fasadzie, które łatwo ulegają uszkodzeniom (np. od uderzenia piłką czy przez nieostrożne oparcie drabiny o ścianę).
Tańsze wykończenie ścian i elewacji
Wysoka dokładność wymiarowa bloczków i paneli Ytong (± 1 mm) umożliwia wznoszenie ścian o gładkich powierzchniach. Idealnie proste mury oznaczają brak konieczności wyrównywania ścian przed klejeniem płytek ceramicznych, można je również wykańczać pocienionymi tynkami. Beton komórkowy Ytong pozwala również na łatwe bruzdowanie pod instalację elektryczną i sanitarną.
Ściany jednowarstwowe Ytong mają wiele zalet, a korzyści z nich płynące są wymierne zarówno podczas budowy domu, jak i podczas wieloletniej eksploatacji budynku.