Metoda lekka sucha - krok po kroku

Metoda lekka sucha - krok po kroku

W metodzie lekkiej suchej, podtrzymujący ocieplenie i warstwę elewacyjną ruszt mocuje się mechanicznie, przy użyciu gwoździ, śrub i kołków - bez klejów i zapraw. Izolację termiczną (na ogół wełnę) układa się między listwami rusztu, do którego przytwierdza się także elewację. Metoda jest prosta, nie wymaga dużego doświadczenia ani skomplikowanych narzędzi.

Jak ocieplić ściany metodą lekką suchą?

Wykorzystujemy półtwarde (lub twarde) płyty wełny mineralnej, których w tej metodzie nie trzeba kotwić. Tym sposobem da się ocieplać wszelkie ściany (stare i nowe, murowane, drewniane...), przy każdej pogodzie (pod warunkiem zabezpieczenia wełny przed deszczem).

Ocieplenie ścian metodą lekką suchą - schemat budowy
Ocieplenie ścian metodą lekką suchą - schemat budowy

Ocieplamy ściany wełną metodą lekką suchą - krok po kroku

Stawianie rusztu konstrukcyjnego
KROK 1) Ruszt konstrukcyjny robi się z dobrze wysuszonych i zaimpregnowanych listew sosnowych bądź świerkowych o szerokości 4-5 cm i grubości równej połowie grubości ocieplenia (np. 7,5 cm). (fot. Eko Drewno)
Listwy należy umieścić w rozstawie, który umożliwi układanie wełny na lekki wcisk, bez przycinania i sztukowania
KROK 2) Listwy należy umieścić w rozstawie, który umożliwi układanie wełny na lekki wcisk, bez przycinania i sztukowania. Jeśli wełna ma szerokość 50 cm, odstęp między krawędziami łat powinien wynosić 49 cm. (fot. Rockwool)
Ocieplenie mocujemy w dwóch prostopadłych warstwach
KROK 3) Ocieplenie mocujemy w dwóch prostopadłych warstwach. Jego grubość powinna wynosić 15-20 cm. Wełnę układamy tak, aby łączenia płyt w kolejnych rzędach i warstwach się nie pokrywały. (fot. Eko Drewno)
Na ociepleniu mocujemy, z 5-10 cm zapasem, paroprzepuszczalną folię wiatrochronną
KROK 4) Na ociepleniu mocujemy, z 5-10 cm zapasem, paroprzepuszczalną folię wiatrochronną, co zapobiegnie zawilgoceniu izolacji i jej pyleniu. Folię przyczepiamy do listew zszywkami, zakłady uszczelniamy taśmą samoprzylepną. (fot. Rockwool)
Do rusztu, na wiatroizolacji, mocujemy pionowo, w rozstawie 50-60 cm, listwy lub deski o grubości 2-3 cm. Do nich przytwierdzimy elewację
KROK 5) Do rusztu, na wiatroizolacji, mocujemy pionowo, w rozstawie 50-60 cm, listwy lub deski o grubości 2-3 cm. Do nich przytwierdzimy elewację. Między nią a wiatroizolacją powstaje szczelina wentylacyjna, która umożliwi osuszanie ocieplenia i wewnętrznej strony okładziny elewacyjnej. (fot. Rockwool)
Wlot i wylot szczeliny zasłaniamy metalową siatką, chroniącą przed gryzoniami
KROK 6) Wlot i wylot szczeliny zasłaniamy metalową siatką, chroniącą przed gryzoniami. (fot. Rockwool)
Elewację robi się z sidingu winylowego lub desek
KROK 7) Elewację robi się z sidingu winylowego lub desek. Siding jest tani i dobrze sprawdza się jako materiał fasadowy, ale w Polsce nie zdobył większej popularności. Deski lepiej wpisują się w nasz krajobraz, lecz co kilka lat trzeba je konserwować. (fot. Eko Drewno)

Zobacz, jak montować ocieplenie i elewację w metodzie lekkiej suchej

Redaktor: Janusz Werner

Janusz Werner
Janusz Werner

Dziennikarz z przeszło 25-letnim doświadczeniem w mediach drukowanych i elektronicznych. W Budujemy Dom od blisko dekady. Na budowach bywa tak często, jak w redakcji. Autor tekstów poradnikowych i publicystycznych, także porad prawnych. Nadąża za zmianami w największych programach pomocowych dla inwestorów indywidualnych: w Czystym Powietrzu, Moim Prądzie, Mojej Wodzie...

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz