Murowanie z betonu komórkowego w warunkach łagodnej zimy

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Murowanie z betonu komórkowego w warunkach łagodnej zimy

Bloczki z betonu komórkowego są całkowicie odporne na działanie mrozu, jednak niska temperatura może mieć negatywny wpływ na zaprawę murarską. Dlatego co do zasady zaleca się nie planować prac murowych w okresie potencjalnego ochłodzenia. Nie oznacza to jednak, że prowadzenie budowy należy na czas zimy zupełnie wstrzymać, zwłaszcza, że ostatnie lata raczej nie są pod tym względem srogie. Należy jednak odpowiednio się do prac przygotować i przestrzegać kilku kwestii wykonawczych.

aktualizacja: 2023-01-18 07:49:19

Przede wszystkim podczas zimniejszych dni powinno się stosować specjalną zaprawę zimową o krótszym czasie wiązania (zaprawa murarska do cienkich spoin do betonu komórkowego zimowa 0.7). Sprawdza się ona w temperaturze dodatniej bliskiej 0°C, a już po 8 godzinach dopuszcza się spadek do -5°C. Dla porównania – klasycznych zapraw używa się w temperaturze nie niższej niż +5°C.

Drugi ważny aspekt to unikanie przemrożenia bloczków. Wbrew pozorom nie potrzeba do tego silnego mrozu – wystarczy, że przez ponad dobę elementy będą stale wystawione na temperaturę -2°C (lub niższą). Dlatego jeśli planujemy murowanie, a obawiamy się przymrozków, dobrze jest przechowywać palety z materiałami pod dachem, nie na otwartym powietrzu. Łatwo dać się zmylić, gdy zimą dopisuje pogoda i jest słonecznie, jednak pamiętajmy, że pomimo przyjemnej aury temperatura w środku bloczków, zwłaszcza tych znajdujących się w cieniu, prawdopodobnie jest zbyt niska, aby z nich budować, bo mogłoby to zakłócić proces prawidłowego wiązania zaprawy. Z tego samego powodu nie wolno wznosić ścian z bloczków pokrytych śniegiem lub szronem.

Na czas przerwy w pracach górne partie murów powinno się osłaniać przed deszczem i śniegiem (fot. SOLBET)
Na czas przerwy w pracach górne partie murów powinno się osłaniać przed deszczem i śniegiem (fot. SOLBET)

Pozostałe kwestie wydają się oczywiste, to odpowiednie osłonięcie miejsca pracy, ochrona przed wiatrem, deszczem i śniegiem, a także kontrola muru w przypadku przerwy w pracach. Jeśli zostawiamy fragmenty wymurowanych ścian na noc albo na kilka dni, to przed rozpoczęciem dalszego murowania musimy sprawdzić, czy prawidłowo związały. W tym celu należy gumowym młotkiem ostukać bloczki w najwyższej warstwie muru. Jeśli nic się nie dzieje, można kontynuować prace. Jeżeli natomiast dojdzie do odspojenia bloczka, mur trzeba rozebrać i wykonać ponownie. 

Przy niepewnej pogodzie liczy się czas. Warto postawić na budowę systemową, z wykorzystaniem gotowych elementów uzupełniających, takich jak zbrojone nadproża z betonu komórkowego SOLBET, które eliminują konieczność szalowania, zbrojenia i betonowania stref nad otworami. Belki nadprożowe osadza się na tę samą co bloczki zimową zaprawę murarską. 

mgr inż. Karolina Matysiak-Rakoczy,
Product manager w firmie SOLBET

 

Dodaj komentarz

time image
time image
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!