Czy da się wybudować budynek do 70 m2 bez nadzoru?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Czy da się wybudować budynek do 70 m2 bez nadzoru?

Wchodzące w życie z początkiem 2022 roku zmiany w Prawie Budowlanym dające możliwość budowy wolnostojących budynków mieszkalnych jednorodzinnych o powierzchni zabudowy do 70m2 wzbudziły skrajne emocje. Inwestorzy upatrują w tym szanse na swój dom, który można zrealizować we własnym zakresie.

aktualizacja: 2022-02-11 10:22:31

Ograniczenie powierzchni miało wpłynąć na prostą konstrukcję takiego budynku, jednak zarówno w prostej, jaki i w bardziej złożonej konstrukcji budynku występują te same elementy, a więc w efekcie stopień skomplikowania jest podobny. We wszystkich przypadkach w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych występują fundamenty, ściany konstrukcyjne, strop (jeśli budynek jest z poddaszem lub piętrem), dach, instalacje, elementy wykończenia itd.

Zatem w trakcie budowy i tak występują trudne etapy prac. Należą do nich: roboty ziemne, wykonanie żelbetowych fundamentów, wykonanie innych elementów żelbetowych (takich, jak podciągi, słupy, stropy, konstrukcja więźby dachowej, pokrycie dachowe itp. Te elementy są niezbędne, więc i tak konieczne będzie wsparcie techniczne w postaci nadzoru, nawet jeśli nie jest on przez organ wymagany. Jeśli chodzi o wykonanie ścian, to można wybrać technologię, mając na uwadze, by była ona jak najprostsza. Takie możliwości stwarza system budowania z betonu komórkowego, dzięki któremu etap budowy ścian będzie prosty.

Beton komórkowy to lekki materiał, który ma gęstość od 350 do 700 kg/m3 (dla porównania: beton zwykły to gęstość aż 2400 kg/m3). Niewielki ciężar betonu komórkowego wynika z jego porowatej struktury. Pory powietrza w objętości betonu komórkowego stanowią więcej niż 80%. Pozostała część to mocny szkielet materiałowy, dzięki któremu jest to materiał konstrukcyjny. Lekkość oraz porowata struktura betonu komórkowego wpływa na to, że jest to materiał o bardzo dobrej izolacyjności termicznej.

Budowa sfilmowana za pomocą drona

Najlżejsza odmiana betonu komórkowego ma współczynnik przenikania ciepła λ=0,08W/mK (dla porównania styropian, wełna to λ=0,03 ÷ 0,04W/mK). Swoje zalety beton komórkowy objawia już w tracie budowy. Z ABK można wykonać ściany systemowo stosując bloczki, nadproża, kształtki U, płytki, zaprawę murarską oraz narzędzia do murowania na cienkie spoiny.

Ściany z ABK muruje się łatwo przy użyciu kielni do cienkich spoin. Bloczki oprócz tego, że są lekkie i precyzyjne wymiarowo, to też są łatwe w obróbce, więc docinanie jest proste nawet za pomocą piły ręcznej do betonu komórkowego. Oprócz tego wygodne w zastosowaniu są belki nadprożowe z betonu komórkowego. To zbrojone prefabrykaty do przekrywania otworów w murze o szerokości 180 cm. Mają szerokości 12 i 18 cm, dzięki temu można je ręcznie zamontować na każdej grubości muru od 12 cm do 42 cm.

O zaletach tego materiału świadczy fakt, że beton komórkowy, to od długiego czasu najpopularniejszy materiał do wykonywania murów. To też świetny materiał nawet do samodzielnej budowy małego, trwałego i energooszczędnego domu. By wykorzystać zalety tego materiału warto wcześniej zaznajomić się, jak się z niego buduje. Można to zrobić przeglądając filmy instruktażowe na stronach producenta. Pomimo tego, że budowa małego domu nie wymaga formalnego nadzoru, to jednak dobrze zakontraktować kierownika budowy, który ustali przed każdym ważnym etapem budowy warunki wykonania i odbioru robót oraz sprawdzi kluczowe elementy w trakcie budowy.

 mgr inż. arch. Tomasz Rybarczyk

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!