Specyfika betonu komórkowego w kontekście podłoża do mocowania
Beton komórkowy jest materiałem, który dzięki swoim właściwościom użytkowym daje możliwości łatwego i szybkiego budowania ścian. Ze względu na jednorodną i porowatą strukturę jest o wiele lżejszy niż innego rodzaju materiały murowe, łatwo się go przycina, a elementy murowe są elementami pełnymi - bloczkami, a nie pustakami. Te właściwości powodują również, że jest to materiał przyjazny nie tylko na etapie robót murarskich, ale również na innym etapie budowy oraz w trakcie użytkowania budynków. Może się wydawać, że w porowatym materiale są ograniczone możliwości kotwienia. Natomiast jest to materiał, który daje wiele możliwości łatwego i trwałego mocowania. Trzeba tylko dobrać system mocowania do podłoża porowatego, czyli betonu komórkowego. Dobór mocowania zawsze powinno się dopasować do specyfiki podłoża, takie są podstawowe zasady doboru zamocowań.
Łatwa obróbka to precyzyjne mocowanie
Niewątpliwą zaletą betonu komórkowego jest to, że jest to materiał poddający się łatwej obróbce. W praktyce do wykonania otworu w murze z betonu komórkowego wystarczy wiertarka akumulatorowa, a nawet wkrętarka. Wywiercony otwór zawsze będzie wykonany w miejscu, w którym został on przewidziany, a jego średnica zawsze będzie odpowiadać dobranej średnicy wiertła. (Nie ma efektu prowadzenia wiertła przez materiał, jak to jest w pustakach ceramicznych i innych materiałach o niejednorodnej strukturze). Podczas wykonywania otworu nie trzeba nawet trasować miejsca otworu, by zrobić go precyzyjnie. Do wywiercenia otworu betonie komórkowym można używać nawet wierteł do drewna. Dodatkowo urobek przy wykonywaniu otworu łatwo jest go odprowadzić i nie powoduje zabrudzeń ściany, ponieważ urobek jest biały i nie ma efektu zabrudzeń jak to jest w przypadku wiercenia w materiałach ceramicznych.
Specyfika zamocowań do betonu komórkowego
W kontekście struktury betonu komórkowego technika zamocowania jest również odpowiednio do tego podłoża przystosowana. Systemy kotwiące są tak przemyślane, by mogły się mocno się kotwić w delikatnej strukturze betonu komórkowego. A więc nie wchodzi w grę kotwienie oparte na wytworzeniu dużych sił rozporowych działających na niewielkiej powierzchni. Dlatego kotwienie w betonie komórkowym polega na wytworzeniu większej powierzchni i objętości równomiernego docisku do struktury materiału lub wrzynania się w tę strukturę wewnątrz otworu montażowego. Są też metody polegające na miejscowym zagęszczeniu struktury materiału, by spowodować większe możliwości kotwienia mechanicznego, a więc przeniesienia większych sił w miejscu kotwienia. Bardzo dobrą metodą zamocowania w betonie komórkowym są również techniki zamocowań polegających na wklejeniu łącznika. Tego typu kotwienie jest bardzo dobrym rozwiązaniem w przypadku betonu komórkowego i sposobem na przeniesieniu większych obciążeń niż w przypadku zamocowań mechanicznych.
Rodzaje elementów kotwiących stosowanych do mocowania w betonie komórkowym
Producenci oferujący systemy zamocowań mają w swojej ofercie wiele systemów do mocowania w betonie komórkowym.
Stosowane są następujące kotwienia:
- gwoździe stożkowe o przekroju prostokątnym np. kute gwoździe,
- kołki tworzywowe i metalowe,
- kotwy mechaniczne do mocowania bezpośredniego,
- kotwy chemiczne.
Producenci oferowanych systemów mają odpowiednie dopuszczenia do stosowania. Wyroby są objęte Krajową lub Europejską Oceną Techniczną.
Podsumowanie
Beton komórkowy jest najpopularniejszym materiałem murowym, więc i producenci systemów złącznych mają wiele rozwiązań do tego materiału. Zawsze się więc rozwiązanie znajdzie. Przy doborze rozwiązania zawsze trzeba określić, jakie siły będą działać na połączenie oraz zapoznać się z danymi technicznymi przekazywanymi przez producenta systemu połączeń. W dokumencie odniesienia jest zawartych wiele przydatnych i szczegółowych informacji istotnych przy doborze rozwiązania połączenia.
mgr inż. arch. mgr inż. bud. Tomasz Rybarczyk
fot. otwierająca: SOLBET