Porady: Ściany i stropy
Zastanawiam się nad budową domu w technologii szkieletu stalowego
Zastanawiam się nad budową domu w technologii szkieletu stalowego. Jest chyba lżejszy i bardziej sztywny niż szkielet drewniany. Mankamentem może być to, że stal dobrze przewodzi ciepło. Mimo wszystko powinien być ciepły, ale jaki będzie taki dom w porównaniu z budowanym tradycyjnie?
Czy jest konieczność zapewnienia oddychania ścian zewnętrznych domu?
W wielu publikacjach spotykam się z różnymi opiniami na temat konieczności zapewnienia oddychania ścian zewnętrznych domu. Jedne źródła podają, że nie ma to istotnego znaczenia dla zapewnienia dobrego mikroklimatu w pomieszczeniach, a inne, że nieoddychająca ściana może ulec trwałemu zawilgoceniu. Jak jest naprawdę?
Z czego ścianki działowe? - Cegły
Cegły mają dużą wytrzymałość i dobre własności akustyczne, ale ich wykonanie jest dość pracochłonne. Ze względu na nierówną powierzchnię wymagają pokrycia warstwą tynku grubości co najmniej 1,5 cm.
Z czego ścianki działowe? - Bloczki silikatowe
Już przy grubości 8 cm dźwiękochronność ściany z bloczków silikatowych wynosi 45 dB, co spełnia wymagania podwyższonego standardu dla ścianek oddzielających pomieszczenia sanitarne od mieszkalnych.
Czy ściany wykańczać na gładko czy z fakturą?
Decyzja czy ściany wykańczać na gładko czy z fakturą będzie miała wpływ nie tylko na urodę wnętrz, ale i na łatwość utrzymania ścian w czystości.
Jakie zaprawy są polecane do wznoszenia budynków z silikatów?
Odpowiedź eksperta: Do wykonywania silikatowych konstrukcji murowych stosuje się:
Czym uzupełnić przestrzenie między belkami stropu teriva?
Zabieram się za ułożenie stropu teriva i mam pytanie: czy w miejscach, w których pustak z keramzytu jest za szeroki mogę w przestrzenie między belkami ułożyć docięte bloczki z gazobetonu? Przy ścianie, przy której belka leży równolegle mam wg projektu szczelinę 42 cm między belką a licem ściany i musiałbym w tym miejscu wylać monolit, a wydaje mi się, że jest to niepotrzebne obciążenie i zbędny wydatek.
Jak połączyć ścianę murowaną i drewnianą?
Obecnie mieszkam w dość nietypowym miejscu. Budynek mieszkalny z cegły datowany jest na lata trzydzieste ubiegłego wieku. Całość zabudowań umiejscowiona jest w kształcie litery L. Wymarzyłem sobie dobudowanie nowej części domu właśnie w załamaniu tej litery. Chciałbym, by nowa część była wykonana z bali, a nie murowana. I tu pojawia się problem: jak połączyć ścianę murowaną i drewnianą, bo drewno "pracuje" znacznie bardziej niż mur.
Z czego ścianki działowe? - Ścianki szkieletowe
Ścianki szkieletowe m.in. ułatwiają i zmniejszają koszt prowadzenia instalacji elektrycznej, centralnego ogrzewania i innych, gdyż nie wykonuje się bruzd instalacyjnych.
Czym najlepiej ocieplić strop Kleina podczas adaptacji poddasza na mieszkalne?
W ramach remontu chcę ocieplić strop i zaadaptować poddasze na mieszkalne. Niestety to strop Kleina, a więc bardzo nierówny. Jak go wyrównać i ocieplić? Jeden wykonawca zaproponował wyrównanie za pomocą styropianu, drugi zaś wypełnienie nierówności keramzytem.
Ścianki działowe z betonu komórkowego
Bloczki z lekkich betonów, zwłaszcza komórkowych, grubości 8-12 cm, są chętnie wykorzystywane do stawiania ścianek działowych. Niewielka masa powierzchniowa (ok. 50 kg/m2), duże wymiary (wysokość – 24 cm, długość – 59 cm) i łatwość przycinania sprawiają, że z tego materiału buduje się łatwo i szybko.
Jaki strop będzie najlepszy między piwnicą a garażem?
Planuję budowę domu z pełnym podpiwniczeniem - także pod garażem, i w związku z tym zastanawiam się, jaki stop będzie najlepszy właśnie między piwnicą a garażem? Chodzi o to, żeby bez obaw można było wjechać 2-tonowym autem. Przede wszystkim obawiam się, że jeśli będzie to popularny strop gęstożebrowy, to czy nie pojawią się na nim pęknięcia?
Z czego ścianki działowe? - Pustaki ceramiczne
W budynkach wznoszonych z pustaków ceramicznych również ścianki działowe najczęściej budowane są z tego materiału, ale o mniejszej grubości.
Jak ocieplić nadproże okienne i obrzeża okna w ścianie jednowarstwowej z betonu komórkowego?
Jak ocieplić nadproże okienne i obrzeża okna w ścianie jednowarstwowej z betonu komórkowego? I w którym miejscu w grubości ściany najlepiej osadzić okno?
Jakie są sposoby zabezpieczenia przeciwwilgociowego ścian budowanych z betonu komórkowego?
Czy w ścianie trójwarstwowej z ociepleniem ze styropianu potrzebna jest szczelina wentylacyjna?
Czy w ścianie trójwarstwowej z ociepleniem ze styropianu potrzebna jest szczelina wentylacyjna? Jeśli tak, to jaka powinna być? Opinie są różne.
Jak zminimalizować mostek cieplny na połączeniu ściana nośna-fundament-grunt?
Jak można zminimalizować mostek cieplny powstający przez połączenie "ściana nośna-fundament-grunt" w ścianie dwuwarstwowej budowanej z silikatów? Wiem, że niektórzy budują jedną lub dwie początkowe warstwy z betonu komórkowego lub bloczków keramzytowych. Czy takie rozwiązanie ma sens, a jeśli tak, to na co trzeba uważać, bo te materiały są przecież mniej wytrzymałe i bardziej nasiąkliwe od silikatów.
Jak prowadzi się piony instalacyjne?
Piony instalacyjne mogą być prowadzone w bruzdach ściennych lub w kanale instalacyjnym, przykrytym ekranem.
Jakie stosować tynki na ścianach z silikatów?
Odpowiedź eksperta: W przypadku ścian z silikatów decydujące znaczenie dla wyboru właściwego materiału użytego do tynkowania ma dokładność i staranność wykonanej ściany.
Jak powinno być wykonane zbrojenie nadproża okiennego w ścianie trójwarstwowej?
Jak powinno być wykonane zbrojenie nadproża okiennego w ścianie trójwarstwowej? Chodzi mi o warstwę osłonową wykonaną z cegły.
Ciemne smugi na ścianach z betonu komórkowego - przyczyny i sposoby usuwania
W nowym domu mieszkamy dopiero przez pierwszą zimę i zauważyliśmy niepokojące nas zjawisko. Na ścianach w okresie silnych mrozów pojawiła się siatka ciemniejszych smug odwzorowujących spoiny między bloczkami. Od środka nałożony jest tynk gipsowy z agregatu. Ściany zewnętrzne stawiane były jako jednowarstwowe z betonu komórkowego na zaprawie cienkowarstwowej, zatem trudno podejrzewać że taki stan powodują mostki cieplne w miejscu spoin. Dom od zewnątrz jest otynkowany tynkiem akrylowym cienkowarstwowym na warstwie wyrównującej z zaprawy klejowej używanej przy ociepleniach. Co może być przyczyną pojawienia się smug i jak można je zlikwidować?
Pomiary wilgotności powietrza i materiałów
Pomiar wilgotności powietrza w domu podejrzewanym o zawilgocenie należy wykonać kilkakrotnie w różnych porach dnia, bo będzie ona inna, gdy akurat skończymy się kąpać lub zaczniemy gotować, a inna, gdy w domu od kilku godzin nikogo nie ma. Wilgotność powietrza w domu zależy także od pogody (ciśnienia i opadów).
Ocieplenie ściany trójwarstwowej
Zamierzam budować dom w technologii trójwarstwowej: beton komórkowy, ocieplenie z wełny mineralnej i oblicówka z cegły klinkierowej. Czy tego rodzaju okładzina elewacyjna powinna umożliwiać wentylację ocieplenia z wełny, a jeśli tak, to w jaki sposób to wykonać?
Jak duża będzie oszczędność w zużyciu gazu przy ociepleniu domu styropianem?
W zeszłym roku zdecydowaliśmy się na ocieplenie domu styropianem grubości 10 cm. Według zapewnień wykonawcy powinniśmy zużywać o 40- 50% mniej gazu niż poprzednio. Porównałem zużycie gazu w poprzednim i obecnym sezonie grzewczym i wyszło mi, że oszczędności wynoszą tylko 320 m³ gazu, czyli ok. 11% poprzedniego zużycia. Czy wynika to z niestarannego ocieplenia czy też wykonawcy przesadzili w ocenie spodziewanych efektów?
Czy zamiana stropu teriva na prefabrykowany typu filigran przyniesie mi wymierne korzyści?
Odpowiedź eksperta: Samemu nie można zmieniać rodzaju stropu przewidzianego w projekcie. Jeśli jednak po konsultacji z konstruktorem uzyskamy jego zgodę, wówczas możemy zastanawiać się nad zmianą.
Jak w domu drewnianym zdemontować siding, a przy okazji ocieplić dom i wykończyć go tynkiem?
Kilkanaście lat temu kupiliśmy dom wybudowany w technologii szkieletowej, tzw. kanadyjczyk wykończony sidingiem. Obecnie elewacja nie wygląda estetycznie: ma brudne i uszkodzone panele, więc chcielibyśmy je zdemontować i przy okazji ocieplić dom i wykończyć go tynkiem. Jak to zrobić?
Czym różni się strop ackermana i teriva?
W zależności od rodzaju elementów wypełniających, można spotkać się z różnymi nazwami stropów gęstożebrowych. Najpopularniejsze są konstrukcje typu teriva, inne – rzadziej spotykane – to fert, ceram i ackerman.
Czy wzmocnić strop pod ścianki działowe?
Na stropach z płyt prefabrykowanych ścianki działowe można ustawiać dowolnie. Stropy monolityczny i filigran mogą być tak zaprojektowane, by przenosiły obciążenia od ścian działowych, ale nie jest to konieczne.
Odbiór stropu
Inspekcja przeprowadzana jest przed zakryciem stropu (przed zabetonowaniem lub ułożeniem poszycia).
Jak układać podłogę z desek na stropie?
Odpowiedź eksperta: Podłogi z desek drewna iglastego układane są najczęściej na drewnianych konstrukcjach stropowych - głównie na poddaszu. Można je również ułożyć na stropach betonowych, mocując je do drewnianych legarów. Deski podłogowe nie powinny być szersze niż 12-14 cm, gdyż szerokie łatwiej się paczą i na stykach powstają szpary. Grubość desek uzależniona jest od odległości między legarami i przewidywanego obciążenia, nie powinna być mniejsza niż 25 mm.
Jak montować sufit podwieszany do stropu teriva?
Mam problem z zamocowaniem rusztu sufitu podwieszanego do stropu wykonanego w systemie teriva. W niektórych miejscach, podczas wiercenia otworów, wiertło wpada w pustkę, a kołki rozprężne po prostu "nie trzymają" w cienkiej warstwie stropu. Jakiego rodzaju mocowań należy użyć w takim przypadku?
Jak murować na zaprawie klejowej?
Zaprawy klejowe stosuje się do murowania elementów ściennych z betonu komórkowego oraz silikatów wykonanych z dużą dokładnością wymiarową.
Po co stosuje się "przemurowanie" ścian pod stropem?
Ugięte belki stropowe typu teriva - czy to grozi zawaleniem?
Po rozszalowaniu stropu typu teriva okazało się, że w kilku miejscach nastąpiło ugięcie się belek mniej więcej o 3-4 cm. Czy taka sytuacja nie grozi jego zawaleniem się lub powstawaniem pęknięć? Jak ewentualnie wyrównać powierzchnię sufitu?
Z jakich materiałów należy budować attykę?
Ściany szczytowe można zakończyć niską attyką, o ile dach nie ma po tej stronie wystającego okapu. Takie rozwiązanie stosuje się też w domach z dachami płaskimi wykonanymi jako dach odwrócony, na którego powierzchni urządza się taras pokryty płytami kamiennymi lub roślinnością (tzw. zielone dachy).
Co zrobić, żeby ściana szczytowa nie wywróciła się?
Odpowiedź eksperta: Ściana szczytowa, czyli trójkątny fragment bocznej ściany zewnętrznej, nad którą będzie dach dwuspadowy, przed wykonaniem więźby dachowej może być narażony na wywrócenie przez podmuchy silnego wiatru.