O rodzaju stropu zawsze decyduje konstruktor, uwzględniając przewidywane obciążenia, co powinno znaleźć odzwierciedlenie w projekcie. Wszelkie zmiany dokonane bez konsultacji z fachowcem, który wykona odpowiednie obliczenia, mogą być niebezpieczne. Stropy gęstożebrowe w budynkach mieszkalnych dostosowane są do obciążeń 150 kg/m2.
Jednak są to obciążenia średnie i w przypadku występowania dużych obciążeń liniowych lub punktowych (tak jak w przypadku garażowania samochodu) konieczne mogą być wzmocnienia w postaci dodatkowego zbrojenia umieszczonego w nadbetonie, wykonanie żeber rozdzielczych czy ułożenie podwójnych belek.
Alternatywne rozwiązania to żelbetowe stropy monolityczne, które są projektowane indywidualnie, z uwzględnieniem występujących w danej sytuacji obciążeń, lub płyty kanałowe - mają znacznie większą wytrzymałość niż typowe stropy gęstożebrowe.
Redakcja BD
Na schemacie otwierającym: Jeśli obciążenia stropu są bardzo duże, to dobrym wyborem są płyty kanałowe, bardzo wytrzymałe i znacznie łatwiejsze do wykonania niż strop monolityczny