Porady: Ściany i stropy
Ściany zewnętrzne - ważne parametry
Szukając materiałów na ścianę zewnętrzną domu, należy najpierw określić parametry jakim powinny odpowiadać przegrody zewnętrzne.
Wybór ścian zewnętrznych domu murowanego
Wybór rodzaju ścian i stropów to zasadnicza decyzja dla każdego budującego. Jakie są najważniejsze różnice pomiędzy nimi? Jakich i kiedy zmian możemy dokonać bez kłopotu? I na co trzeba zwrócić szczególną uwagę w trakcie budowy?
Czy na beton komórkowy mogę od razu kłaść glazurę?
Odpowiedź eksperta: Ściany z betonu komórkowego wymagają przede wszystkim zagruntowania gruntem do murów przed ułożeniem płytek ceramicznych.
Jakiego rodzaju stropy można zastosować na ściany z autoklawizowanego betonu komórkowego (ABK)?
W budownictwie mieszkaniowym jest stosowanych bardzo wiele rodzajów stropów. Dotyczy to zarówno budynków wielorodzinnych jak i jednorodzinnych. Niekiedy inwestorzy mają dylemat, czy dany rodzaj stropu nadaję się do zastosowania w ich budowanym domu. Zazwyczaj pytanie dotyczy zastosowania stropów w kontekście oparcia go na ścianach wykonanych z konkretnego materiału. Dotyczy to również ścian z betonu komórkowego.
Dlaczego warto postawić na ceramikę budowlaną?
Decydując się na budowę domu, inwestorzy muszą zmierzyć się z szeregiem wyzwań - od wyboru projektu, zapoznania się z warunkami zabudowy wybranego terenu, wreszcie po zakup odpowiednich materiałów budowlanych. Ten ostatni czynnik jest bardzo ważny, ponieważ wpływa m.in. na szybkość i łatwość budowy, komfort mieszkania, prozdrowotne właściwości, stabilność, bezpieczeństwo czy trwałość naszych "czterech ścian".
Jak rozpoczyna się murowanie pierwszej warstwy ściany?
Jak rozpoczyna się murowanie pierwszej warstwy ściany? Na co zwracać uwagę, wykonując murowanie "pod sznur"?
Różnice między stropem monolitycznym a stropem gęstożebrowym
O ile wybór pustaków czy bloczków jest na tyle wciągający, że inwestorzy prowadzą na forach internetowych dyskusje, nawet spory, stropy nie wzbudzają już takich emocji. Może dlatego, że zaproponowany w projekcie materiał ścienny łatwiej zmienić niż strop. Choć w obu przypadkach wszelkie modyfikacje muszą być zatwierdzone przez projektanta.
Jak poprawnie rozpocząć prace murarskie?
Początek budowy, to moment, w którym marzenia o domu zaczynają się materializować. W tym czasie szczególnie ważna jest precyzja i odpowiednie prowadzenie prac, dzięki czemu unikniemy błędów, które mogą powodować problemy na późniejszych etapach wznoszenia budynku, a nawet w okresie jego użytkowania. Materiały budowlane H+H dzięki swojej wysokiej jakości oraz gamie produktów i rozwiązań uzupełniających pomogą nam w łatwy sposób już od pierwszej warstwy muru.
Jak budować ścianę jednowarstwową, żeby spełniała Warunki Techniczne 2021?
Spełnienie nowo wprowadzonych zmian w Rozporządzeniu Warunki Techniczne, w zakresie wymaganego dla ścian współczynnika przenikania ciepła UC(max) = 0,20 W/(m2·K), dla ścian zewnętrznych jest proste do zrealizowania w systemie budowania ścian jednowarstwowych z betonu komórkowego.
Akumulacja ciepła - silikatowy sposób na komfort termiczny
Ściany to bariery mające chronić wnętrze naszego domu przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, zwłaszcza przed zimowym mrozem. Wykonane z silikatów mogą być dodatkowo czasowym "magazynem" ciepła i pomagać nam stabilizować temperaturę w pomieszczeniach. Akumulacja ciepła to sprytny sposób na zapobieganie wychładzaniu się wnętrz podczas chłodniejszych dni, czy nocnych spadków wskazań termometru.
Jak przygotować strop drewniany, aby nie mieć problemów z wykończeniem poddasza?
Planuję wykończenie domu w dwóch etapach - najpierw parter, a za jakiś czas dopiero poddasze. W projekcie domu mam zaplanowany strop żelbetowy, ale zastanawiam się, czy nie warto zrobić drewnianego, choćby ze względu na koszty i łatwość wykonania. Obawiam się tylko, czy po zagospodarowaniu poddasza nie będzie kłopotów z ułożeniem tam podłogi i czy strop będzie wystarczająco tłumił hałas. W jaki sposób przygotować strop drewniany, aby później nie mieć problemów z wykończeniem poddasza?
Dlaczego wykonawcy niechętnie budują domy z silikatów?
Jestem zdecydowany na budowę z silikatów. Wykonawcy, z którymi rozmawiam, mówią, że to nie jest najlepszy materiał, że jest zimny, bardzo trudny w obróbce, etc. Czy to prawda?
Dlaczego odpowiednie izolacje akustyczne są tak istotne?
Dom, mieszkanie czy biuro powinny być oazą spokoju oraz ciszy, dlatego tak ważnym elementem jest akustyka budynków, na którą istotny wpływ ma między innymi odpowiednia izolacyjność akustyczna przegród otaczających wnętrza. Dotyczy to szczególnie ścian i stropów oddzielających od siebie lokale mieszkalne, czy pomieszczenia głośne, jak szyby wind, wentylatornie i obszary techniczne. Na co warto zwrócić uwagę w przypadku wyciszania obiektu podpowiada Maria Witkowska, dyrektor techniczny ds. obsługi rynku z firmy Armacell.
Jak poprawnie murować na cienką spoinę?
Bloczki z betonu komórkowego i elementy silikatowe to wysokiej jakości materiały murowe. Charakteryzują się one znakomitymi parametrami technicznymi, równą, gładką powierzchnią oraz wysoką dokładnością wymiarową. Ze względu na te właściwości możliwe jest zastosowanie przy ich murowaniu metody łączenia elementów za pomocą spoiny cienkowarstwowej. Zasady prawidłowego wznoszenia muru na cienką spoinę objaśnia Robert Janiak - Product Manager firmy H+H Polska.
Jakie są zalety systemowych stropów strunobetonowych w porównaniu z klasycznymi stropami?
Stropy gęstożebrowe sprężone RECTOR różnią się od stropów typu "Teriva" rodzajem zastosowanej belki. Sprężona belka RS wykonana z betonu C50/60 nie wymaga wykonywania żeber rozdzielczych, a jej duża sztywność ogranicza liczbę podpór montażowych do 1 lub 2 rzędów.
Zalety ścian wykonanych z pustaków poryzowanych
Nowoczesne pustaki poryzowane są naturalnym i zdrowym budulcem. W trakcie ich produkcji do gliny dodaje się trociny, które podczas wypalania ulegają spaleniu i powodują powstawanie mikroporów podnoszących właściwości termoizolacyjne pustaka.
Zasady ocieplania ścian styropianem. Jak ocieplać, by uniknąć błędów?
Styropian to obecnie najpopularniejszy w naszym kraju materiał używany do ociepleń. Dobrze znany, co nie znaczy, że przy jego stosowaniu nie zdarzają się poważne błędy. Jakich zasad należy się trzymać i czego koniecznie unikać, żeby ocieplenia nie trzeba było poprawiać lub układać od nowa?
Jak wymienić drewniany strop nad parterem?
Planuję remont starego domu i wymianę drewnianego stropu nad parterem. Dom ma wysokie poddasze, które chciałbym przeznaczyć na mieszkalne. Wykonawca proponuje nowy strop drewniany, ja wolałbym bardziej stabilną konstrukcję, np. żelbetową. Jak to zrobić?
Czym są mostki akustyczne?
Odpowiedź eksperta: W fazie projektu i wykonawstwa istotne jest, aby pamiętać o detalach połączeń ścian ze stropami - po jej dolnej i górnej stronie. Brak zwrócenia uwagi na niuanse wykonawcze powoduje, że mimo zbudowania w sposób systemowy ściany działowej czy stropu, tracimy na izolacyjności akustycznej nawet do 12 dB poprzez przenoszenie boczne dźwięku. Należy dążyć do wyeliminowania tzw. "mostków akustycznych", czyli miejsc, przez które przenosi się energia akustyczna.
Dlaczego warto wybrać beton komórkowy?
Od wielu lat najpopularniejszym sposobem realizacji ścian budynku jest zastosowanie betonu komórkowego. Nowoczesny system budowania z betonu komórkowego stale ewoluuje i ma już prawie 100-letnią tradycję. Ma wiele walorów, dzięki którym znakomicie się sprawdza w wykonawstwie oraz w trakcie użytkowania budynków. Beton komórkowy stosuje się do budowy różnorodnych budynków.
Z jakich elementów z betonu komórkowego wykonywać różne rodzaje ścian?
Duża wytrzymałość na ściskanie betonu komórkowego pozwala wznosić z tego materiału każdy rodzaj ścian. Parametr ten powiązany jest z gęstością materiału, dlatego w praktyce do wykonywania określonych rodzajów przegród wykorzystuje się bloczki o różnej gęstości:
W jaki sposób kontrolować poziom i pion ścian?
Do kontrolowania poziomu i pionu ścian przyda się poziomnica wodna. Krótkie odcinki muru można też sprawdzać poziomnicą laserową. Pionowość ścian na większych długościach kontroluje się przy użyciu pionu murarskiego. Poziomnica wodna, nazywana niekiedy szlauchwagą (zapożyczenie z niemieckiego), umożliwia dokładny pomiar poziomu nawet znacznie oddalonych punktów.
Budowa ścian działowych z betonu komórkowego
Ściany działowe są elementami budynku, które nie pełnią funkcji konstrukcyjnej. Można je zawsze usunąć i wybudować w innym miejscu - jeśli konstrukcja budynku to przewiduje. Pomimo tego, że nie są to elementy konstrukcyjne, to powinny być odporne na warunki, w których są użytkowane. Często do ścian działowych coś się mocuje, coś się wiesza, co jest związane z użytkowaniem i aranżacją wnętrz. Dlatego powinny zachowywać stabilność i odporność na warunki użytkowania oraz związane z tym oddziaływania. Można je wykonać w taki sposób, że zachowają trwałość i o tym piszemy.
Z czego szybko wykonać ściany działowe?
Wybór materiału na ściany działowe będzie miał istotny wpływ nie tylko na ich parametry użytkowe, ale też na tempo i stopień trudności prac. W Systemie Budowy H+H znaleźć można produkty z silikatów i betonu komórkowego, które pozwolą w szybki i prosty sposób wymurować "ciche" i wytrzymałe przegrody wewnętrzne.
Czy konieczne jest wstawienie słupków żelbetowych w ścianę kolankową?
W projekcie domu ściany poddasza, na których opiera się konstrukcja dachowa, są zwieńczone betonowym wieńcem - na nim mocowane będą murłaty. Wykonawca sugeruje, aby w te ściany wstawić słupki żelbetowe łączące się z wieńcem, ponieważ dach oddziałuje na ściany rozpierająco. Czy rzeczywiście ich postawienie jest konieczne?
Jak dobrze ocieplić strop drewniany?
W domu z nieużytkowym poddaszem mam strop drewniany, do którego przymocowany jest sufit podwieszany z płyt gipsowych. Mocowanie wieszaków sufitu do konstrukcji stropu (po bokach belek) uniemożliwia dokładne ułożenie wełny na suficie podwieszanym (wieszaki w tym przeszkadzają). Poza tym, cieśla zagęścił belki stropowe - są chyba co 40 cm. To też utrudniało ocieplenie sufitu od góry. Czy jest sposób na dobre ocieplenie takiego stropu? Planuję budowę drugiego domu i chciałbym to zrobić lepiej.
W jaki sposób wykonuje się wieniec stropowy?
Wieniec stropowy pełni funkcję opaski spinającej ściany domu oraz jednocześnie kotwi i usztywnia konstrukcję stropową. Jest to belka żelbetowa wykonywana wzdłuż ścian zewnętrznych.
Jak tanim kosztem ocieplić strop żelbetowy?
Adaptujemy budynek gospodarczy na cele mieszkalne i w związku z tym musimy ocieplić strop żelbetowy. Nad nim znajduje się poddasze, wykorzystamy je jedynie jako skład na rzadko używane rzeczy. Jak tanim kosztem ocieplić taki strop?
Jakie są wady i zalety stropu Kleina?
Strop Kleina to strop stalowo-ceramiczny - rozwiązanie z początku XX wieku obecnie rzadko stosowane, ale dawniej bardzo popularne. Ma konstrukcję bardzo podobną do drewnianego stropu belkowego, ale niepalną.
Jak prawidłowo zakończyć ściany szczytowe i boczne, aby nie powstał tam mostek cieplny?
Zastanawiam się, jak prawidłowo zakończyć ściany szczytowe i boczne, aby nie powstał tam mostek cieplny. Poddasze będzie zagospodarowane do pełnej wysokości, bez podsufitki, a ściany zewnętrzne dwuwarstwowe ocieplane styropianem.
Jak wykonać strop monolityczny?
Strop monolityczny wymaga zrobienia od spodu pełnego deskowania. Można je wykonać z desek, ale wygodniej jest użyć systemowych deskowań wielokrotnego użytku, co znacznie ułatwi i przyspieszy prace.
Czy murowanie jest możliwe w temperaturze poniżej 0°C?
Normalnymi warunkami do prowadzenia robót murarskich jest zakres temperatur od +5°C do 25°C. Ten przedział temperatury stwarza najlepsze warunki do wiązania zaprawy murarskiej.
Dlaczego warto zdecydować się na beton komórkowy?
Beton komórkowy zawdzięcza swoje cechy środkowi porotwórczemu, który dodawany jest do mieszanki wapna, cementu, piasku i wody. Znaczną część jego objętości stanowią pęcherzyki powietrza, co przede wszystkim zapewnia mu doskonałe parametry termoizolacyjne, z których słynie. Jednak specyficzna struktura tego materiału i charakter procesu technologicznego, w jakim powstaje, przekładają się także na inne, praktyczne zalety.
Jak zrobić otwór w stropie?
Opisujemy, jak zrobić otwór w stropie gęstożebrowym, monolitycznym i prefabrykowanym.
Jakie są ekonomiczne różnice wynikające z murowania ścian na cienką i tradycyjną spoinę?
Odpowiedź eksperta: Zaprawa cienkowarstwowa to najmniejsze koszty wykonania. Koszt wykonania 1 m2 muru składa się z kilku elementów, wśród których bardzo istotny jest koszt związany z ilością i ceną jednostkową zaprawy murarskiej.
Jakie są zalety wznoszenia ścian jednowarstwowych?
Odpowiedź eksperta: Rozwój technologii nie omija budownictwa. Większość innowacyjnych rozwiązań dąży do maksymalnego uproszczenia - budowy, konstrukcji, montażu i użytkowania. Ale też wymaga jakości i precyzji. Ciepły jednowarstwowy mur można wybudować już od dawna, ale dzisiejsze rozwiązania wyprzedzają już wymagania.