Dlaczego warto postawić na ceramikę budowlaną?

Dlaczego warto postawić na ceramikę budowlaną?

Decydując się na budowę domu, inwestorzy muszą zmierzyć się z szeregiem wyzwań - od wyboru projektu, zapoznania się z warunkami zabudowy wybranego terenu, wreszcie po zakup odpowiednich materiałów budowlanych. Ten ostatni czynnik jest bardzo ważny, ponieważ wpływa m.in. na szybkość i łatwość budowy, komfort mieszkania, prozdrowotne właściwości, stabilność, bezpieczeństwo czy trwałość naszych "czterech ścian".

Jest to też kwestia niezwykle istotna w przypadku ścian zewnętrznych domu, w zakresie osiąganych przez nie parametrów termoizolacyjnych, co w dłuższej perspektywie znajdzie swoje odzwierciedlenie w postaci wysokości rachunków np. za ogrzewanie oraz w naszym poczuciu ogólnie pojmowanego komfortu życia wewnątrz.

Nowy rok przyniósł w tym obszarze kilka zmian i inwestorzy budujący dom od początku 2021 roku muszą być świadomi obowiązujących wymagań prawa budowlanego w zakresie termoizolacyjności poszczególnych elementów budynków jednorodzinnych oraz obniżenia maksymalnego rocznego zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną EP.

Parametr U ściany zewnętrznej od stycznia 2021 r. może wynosić nie więcej, niż 0,20 W/m2K, co oznacza, że dopuszczalna wartość współczynnika U zmieniła się z wcześniej obowiązującego poziomu 0,23 na 0,20 W/m2K. Te działania są wynikiem proekologicznej polityki europejskiej, mającej na celu ograniczenie zużycia energii i emisji dwutlenku węgla do środowiska. Oznacza to, że inwestorzy stoją przed koniecznością spełnienia jeszcze wyższych wymagań wobec parametrów cieplnych ścian zewnętrznych, które są jednym z elementów mających wpływ na wynik energetyczny każdego budynku.

Dlatego warto, przy wyborze materiałów budowalnych, kierować się nie tylko ceną, ale przede wszystkim ich jakością i trwałością. Bez wątpienia jedną z najzdrowszych technologii do wznoszenia ścian zewnętrznych jest nowoczesna ceramika poryzowana łączona w suchej technologii cienkowarstwowej - jej zastosowanie umożliwia inwestorom spełnienie wymagań nowych norm dotyczących ochrony cieplnej budynku.

Stając w obliczu wyboru odpowiedniego materiału budowlanego, warto poznać zalety i właściwości ceramicznych pustaków Porotherm 44 T Dryfix, których środek wypełniony jest naturalną wełną mineralną. Dlaczego warto postawić na ceramikę budowlaną? To zdecydowanie najsuchszy materiał murowy, który dzięki swojej wysokiej poryzacji oraz specjalnemu układowi drążeń, maksymalnie wydłuża przepływ powietrza ciepła przez ściany co wspomaga proces zatrzymywania energii w domu, a tym samym pozwala redukować koszty ogrzewania.

Ceramika jest wytwarzana z naturalnych surowców: gliny, piasku i trocin, i wypalana w bardzo wysokiej temperaturze jest całkiem sucha i bezpieczna dla mieszkańców. Wełna jest zamknięta w środku, w pustych przestrzeniach pustaka ceramicznego, co oznacza że jest to rozwiązanie trwałe i odporne na czynniki mechaniczne (np. uderzenia).

Dodatkowo, tego typu materiały nie wymagają dodatkowej warstwy docieplenia - posiadają najwyższe właściwości termoizolacyjne, a dzięki systemowi szczelin i porów doskonale utrzymują ciepło, w domu, a tym samym pozwala redukować koszty ogrzewania. Oznacza to, że ceramika Porotherm ma doskonałe właściwości termoizolacyjne, a w połączeniu z technologią murowania na zaprawę Porotherm Dryfix, mamy gwarancję ograniczenia do minimum tzw. procesów mokrych, dzięki czemu ściany zaraz po wymurowaniu są niemal zupełnie suche.

Ściany wzniesione z ceramiki poryzowanej spełniają z zapasem nowe, restrykcyjne wymagania stawiane przez przepisy budowlane w zakresie termoizolacyjności ścian. Przykładowo, współczynnik przenikania ciepła U nieotynkowanej ściany jednowarstwowej, zbudowanej ze szlifowanych pustaków Porotherm 44 T Dryfix wyniesie 0,17 W/m2K, a przy wykończeniu tynkiem termoizolacyjnym U = 0,16 W/m2K.

Mirosław Rzeszutko,
Menedżer Produktu w firmie Wienerberger

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz