Jak tanim kosztem ocieplić strop żelbetowy?

Jak tanim kosztem ocieplić strop żelbetowy?

Adaptujemy budynek gospodarczy na cele mieszkalne i w związku z tym musimy ocieplić strop żelbetowy. Nad nim znajduje się poddasze, wykorzystamy je jedynie jako skład na rzadko używane rzeczy. Jak tanim kosztem ocieplić taki strop?

Strop żelbetowy można ocieplić bez obawy o przeciążenie konstrukcji, ponieważ ma on większą nośność niż strop drewniany. Przed ociepleniem trzeba go wyrównać, skuwając wystające nawisy betonu i wypełniając większe zagłębienia.

Najprościej strop żelbetowy ociepla się, układając na nim w dwóch warstwach płyty styropianowe i dociskając je z wierzchu deskami, płytami chodnikowymi lub cegłami. Użytkowanie tak ocieplonego strychu może być jednak uciążliwe, a jeśli zagnieżdżą się tam gryzonie, styropian szybko zostanie zniszczony.

Lepiej będzie, jeśli stop przykryje się drewnianą lub betonową podłogą. Przed ułożeniem podłogi drewnianej, na oczyszczony strop układa się folię paroizolacyjną, chroniącą wełnę mineralną przed zawilgoceniem. Folia musi szczelnie przykrywać całą powierzchnię stropu, a połączenia poszczególnych pasów powinny zachodzić na siebie ok. 10 cm. Następnie mocuje się legary o wysokości odpowiadającej grubości ocieplenia (ok. 20 cm). Aby były stabilnie zamocowane, stosuje się układ krzyżowy desek o grubości 4-5 cm i szerokości ok. 10 cm.

Pierwszą warstwę desek mocuje się kątownikami do stropu za pomocą kołków rozporowych i gwoździ, wstępnie ją poziomując. W miejscach większych prześwitów podbija się kliny, a szczeliny wypełnia pianką montażową.

Drugą warstwę montuje się prostopadle, korygując ewentualnie poziom przez dodanie podkładki lub zestruganie desek w miejscach ich połączeń. Zamocowane legary powinny tworzyć kratownicę o bokach ok. 60-70 cm. Między legary układa się wełnę mineralną (grubości ok. 20 cm), a na nią folię paroprzepuszczalną i łaty dystansowe. Na tak przygotowanym podłożu można mocować pokrycie podłogowe z desek lub płyt OSB.

Podłogę na strychu można też wykończyć wylewką betonową. Wtedy do ocieplenia używa się płyt styropianowych odmiany EPS 100, najlepiej ułożonych w dwóch warstwach z przesunięciem styków. Betonowy jastrych powinien mieć grubość co najmniej 4 cm i być zazbrojony siatką przeciwprężną zapobiegającą pęknięciom. Zatarty na gładko jastrych powinno się pomalować farbą do betonu, aby nie pylił.

Redakcja BD
Na schemacie otwierającym: Schemat ocieplenia stropu żelbetowego przykrywanego drewnianą posadzką

FAQ Pytania i odpowiedzi
  • Jakie są wymagania dotyczące nośności stropu żelbetowego w kontekście ocieplenia?

    Strop żelbetowy można ocieplić bez obawy o przeciążenie konstrukcji, ponieważ ma on większą nośność niż strop drewniany.
  • Jakie przygotowania należy wykonać przed ociepleniem stropu żelbetowego?

    Przed ociepleniem strop żelbetowy trzeba wyrównać, skuwając wystające nawisy betonu i wypełniając większe zagłębienia.
  • Jakie są najprostsze metody ocieplenia stropu żelbetowego i jakie mają wady?

    Najprościej strop żelbetowy ociepla się, układając na nim w dwóch warstwach płyty styropianowe i dociskając je deskami, płytami chodnikowymi lub cegłami. Wadą jest możliwość zagnieżdżenia się gryzoni, co prowadzi do szybkiego zniszczenia styropianu.
  • Jakie są zalety i kroki wykonania drewnianej podłogi na ocieplonym stropie?

    Drewniana podłoga jest lepszym rozwiązaniem, ponieważ jest trwała. Kroki obejmują: układanie folii paroizolacyjnej, mocowanie legarów w układzie krzyżowym, wypełnienie przestrzeni wełną mineralną, montaż folii paroprzepuszczalnej i łat dystansowych, a na koniec mocowanie pokrycia podłogowego z desek lub płyt OSB.
  • Jakie są alternatywy dla drewnianej podłogi na ocieplonym stropie?

    Alternatywą jest wylewka betonowa, przy której do ocieplenia używa się płyt styropianowych odmiany EPS 100, najlepiej ułożonych w dwóch warstwach z przesunięciem styków. Betonowy jastrych powinien mieć grubość co najmniej 4 cm, być zazbrojony siatką przeciwprężną i pomalowany farbą do betonu.
  • Czytaj więcej Czytaj mniej
Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom

Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.

Komentarze

Gość Iza
06-09-2021 12:12
Dwie warstwy na "mijankę" daje się po to żeby nie było mostków termicznych
Gość
10-05-2020 12:00
    15 minut temu, zenek napisał: dlaczego w dwóch warstwach?  Pewnie gość TMM słyszał gdzieś, że lepiej dwie warstwy na zakładkę i mijankę, żeby nie było dziur i potrzeby sklejania np. pianką poszczególnych płyt styropianu... Dwie warstwy ...
zenek
10-05-2020 11:45
6 godzin temu, Gość TMM napisał: Co myslicie o ociepleniu styropianem w dwóch warstwach??? dlaczego w dwóch warstwach?  Kwestią ważniejszą jest grubość warstwy - jeżeli to dom parterowy - powinno być tej warstwy powyżej 30cm - najlepiej ok 40cm.
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz