Jak tanim kosztem ocieplić strop żelbetowy?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Jak tanim kosztem ocieplić strop żelbetowy?

Adaptujemy budynek gospodarczy na cele mieszkalne i w związku z tym musimy ocieplić strop żelbetowy. Nad nim znajduje się poddasze, wykorzystamy je jedynie jako skład na rzadko używane rzeczy. Jak tanim kosztem ocieplić taki strop?

aktualizacja: 2020-04-04 06:50:33

Odpowiedź eksperta: Strop żelbetowy można ocieplić bez obawy o przeciążenie konstrukcji, ponieważ ma on większą nośność niż strop drewniany. Przed ociepleniem trzeba go wyrównać, skuwając wystające nawisy betonu i wypełniając większe zagłębienia.

Najprościej strop żelbetowy ociepla się, układając na nim w dwóch warstwach płyty styropianowe i dociskając je z wierzchu deskami, płytami chodnikowymi lub cegłami. Użytkowanie tak ocieplonego strychu może być jednak uciążliwe, a jeśli zagnieżdżą się tam gryzonie, styropian szybko zostanie zniszczony.

Lepiej będzie, jeśli stop przykryje się drewnianą lub betonową podłogą. Przed ułożeniem podłogi drewnianej, na oczyszczony strop układa się folię paroizolacyjną, chroniącą wełnę mineralną przed zawilgoceniem. Folia musi szczelnie przykrywać całą powierzchnię stropu, a połączenia poszczególnych pasów powinny zachodzić na siebie ok. 10 cm. Następnie mocuje się legary o wysokości odpowiadającej grubości ocieplenia (ok. 20 cm). Aby były stabilnie zamocowane, stosuje się układ krzyżowy desek o grubości 4-5 cm i szerokości ok. 10 cm.

Pierwszą warstwę desek mocuje się kątownikami do stropu za pomocą kołków rozporowych i gwoździ, wstępnie ją poziomując. W miejscach większych prześwitów podbija się kliny, a szczeliny wypełnia pianką montażową.

Drugą warstwę montuje się prostopadle, korygując ewentualnie poziom przez dodanie podkładki lub zestruganie desek w miejscach ich połączeń. Zamocowane legary powinny tworzyć kratownicę o bokach ok. 60-70 cm. Między legary układa się wełnę mineralną (grubości ok. 20 cm), a na nią folię paroprzepuszczalną i łaty dystansowe. Na tak przygotowanym podłożu można mocować pokrycie podłogowe z desek lub płyt OSB.

Podłogę na strychu można też wykończyć wylewką betonową. Wtedy do ocieplenia używa się płyt styropianowych odmiany EPS 100, najlepiej ułożonych w dwóch warstwach z przesunięciem styków. Betonowy jastrych powinien mieć grubość co najmniej 4 cm i być zazbrojony siatką przeciwprężną zapobiegającą pęknięciom. Zatarty na gładko jastrych powinno się pomalować farbą do betonu, aby nie pylił.

 

Redakcja BD
Na schemacie otwierającym: Schemat ocieplenia stropu żelbetowego przykrywanego drewnianą posadzką

Zdaniem naszych Czytelników

Gość Iza

06 Sep 2021, 12:12

Dwie warstwy na "mijankę" daje się po to żeby nie było mostków termicznych

Gość

10 May 2020, 12:00

    15 minut temu, zenek napisał: dlaczego w dwóch warstwach?  Pewnie gość TMM słyszał gdzieś, że lepiej dwie warstwy na zakładkę i mijankę, żeby nie było dziur i potrzeby sklejania np. pianką poszczególnych płyt styropianu... Dwie warstwy ...

10 May 2020, 11:45

6 godzin temu, Gość TMM napisał: Co myslicie o ociepleniu styropianem w dwóch warstwach??? dlaczego w dwóch warstwach?  Kwestią ważniejszą jest grubość warstwy - jeżeli to dom parterowy - powinno być tej warstwy powyżej 30cm - najlepiej ok 40cm.

Gość TMM

10 May 2020, 04:57

U mnie w domu parterowym mam strop zelbetonowy 18cm. poddasze bedzie sluzylo tylko do trzymania gratów. Co myslicie o ociepleniu styropianem w dwóch warstwach??? i jaki styropian polecacie??

26 Jun 2017, 22:05

1 godzinę temu, retrofood napisał:   Ja widziałem jak poradził sobie przedwojenny majster, a strop był łukowy, murowany z cegieł, wspartych na dwuteownikach. A więc nierówności grzbietów i dolin sięgały kilkunastu centymetrów.   To ...

26 Jun 2017, 20:19

Ja widziałem jak poradził sobie przedwojenny majster, a strop był łukowy, murowany z cegieł, wspartych na dwuteownikach. A więc nierówności grzbietów i dolin sięgały kilkunastu centymetrów. Kazał włascicielowi przywieźć z tartaku przyczepę trocin i kupić kilka worków ...

Gość stach

26 Jun 2017, 19:47

Wydaje mi się że podany przykład podłogi drewnianej wygeneruje wiele mostków termicznych. I nie rozumiem tej skomplikowanej konstrukcji kratownic - po co takie komplikacje?

Gość strych betonowy do ocieplenia

15 Mar 2011, 16:07

no cikawe porady mnie interesuje ta z wylewką betonową dzia za pomoc.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Montaż izolacji poziomej w istniejących budynkach
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!