Czy właściwe jest prowadzenie rur pod wylewką podłogową?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut
Czy właściwe jest prowadzenie rur pod wylewką podłogową?

Zatrudniłem hydraulika, który zamontuje w moim domu instalację grzewczą oraz wodną, ale mam obawy, czy zrobi to właściwie. Proponuje on poprowadzenie rur oraz odgałęzień do grzejników i zaworów pod wylewką podłogową. Instalacja ma być wykonana z rur miedzianych (ogrzewanie) i z rur polipropylenowych (ciepła i zimna woda). Obawiam się, że w razie awarii trzeba będzie zrywać podłogę. Czy taki sposób wykonania jest prawidłowy?

Odpowiedź eksperta: Prowadzenie instalacji pod wylewką podłogową jest obecnie powszechnie stosowane, zwłaszcza w budynkach niepodpiwniczonych.

Należy jednak unikać wykonywania połączeń pod betonowym jastrychem, gdyż są to miejsca, gdzie potencjalnie mogą wystąpić przecieki. Dlatego znacznie pewniejsze jest wykonanie instalacji w systemie rozdzielaczowym, w którym nie ma połączeń w miejscach niedostępnych.

Poszczególne przyłączenia do grzejników czy baterii są prowadzone z jednego odcinka rury (bez złączek i rozgałęzień), a złącza występują jedynie przy umieszczonym w ścianie rozdzielaczu oraz przy zaworach grzejnikowych i wyjściach do baterii.

W takim systemie rozprowadzenia instalacji najwygodniej jest zastosować tanie rury warstwowe PEX-Al-PE, które można łatwo wyginać bez konieczności montowania kolan. Rury te powinny być umieszczone w otulinie izolacyjnej, a w przypadku prowadzenia rur w podłodze na gruncie - na warstwie izolacji podpodłogowej. Najlepiej, jeśli płyty ocieplenia podłogi układane są dwuwarstwowo.

Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej
+ Pokaż więcej

Jeśli na przykład całkowita grubość izolacji wynosi 10 cm (2 x po 5 cm), rury instalacyjne kładzie się na pierwszej warstwie, a drugą rozsuwa na szerokość prowadzonych rur i przykrywa paskami styropianu o grubości 2 cm. Takie ułożenie zabezpieczy rury przed wychłodzeniem i ucieczką ciepła do gruntu.

Trójnikowy (rys. z lewej) oraz rozdzielaczowy (rys. z prawej) układ instalacji. W pierwszym z nich wystarcza mniej rur, ale ryzyko kłopotliwego do naprawienia przecieku jest większe

Redakcja BD

Zdaniem naszych Czytelników

time image

14 Mar 2022, 20:18

3 godziny temu, Gość Kobieta- nie fachowiec napisał: rury do instalacji grzewczej Rury zasilające grzejniki, czy rury od ogrzewania podłogowego?

time image

14 Mar 2022, 17:25

Wg mnie rur wcale nie układa się pod podłogą, lecz w podłodze. 

time image

Gość Kobieta- nie fachowiec

14 Mar 2022, 16:44

Na jakiej glebokosci - ile cm pod podłoga układa sie rury do instalacji grzewczej?

time image

Gość Rrr

18 Gru 2019, 19:04

Witam. Legary ok,deski tez. Czy nie lepiej usunac dwie deski pod hydraulika i nie zrywac calosci?? Mam deski,legary i beton pod spodem.

time image

Gość Rr

11 Gru 2019, 22:12

Witam. Raczej chcialbym nowa wylewke. Chociaz sam nie wiem co zastane pod deskami..w przyszlym tyg usune deski,badz zaraz po nowym roku,wstawie zdj i poradze sie Was fachowcow.

Poczekać (po usunięciu podłogi) na ułożenie instalacji, a później zależnie od konstrukcji stropu -  warstwa wyrównująca (np. keramzyt, styropian)  i cementowy jastrych lub płyty gipsowo-włóknowe.

time image

10 Gru 2019, 08:12

33 minuty temu, Gość Rr napisał: Witam. Mam do usuniecia i przygotowania pod hydraulika stara podloge deskowa na legarach. Chce to wszystko usunac i zrobic od podstaw. Co zastosowac,od czego zaczac po usunieciu starego podloza? Usuń podłogę , wstaw zdjęcia , ...

Chcesz zrobić wylewkę, czy chcesz położyć od nowa podłogę na legarach?

time image

Gość Rr

10 Gru 2019, 07:37

Witam. Mam do usuniecia i przygotowania pod hydraulika stara podloge deskowa na legarach. Chce to wszystko usunac i zrobic od podstaw. Co zastosowac,od czego zaczac po usunieciu starego podloza?

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Jak dobrać grzejnik do instalacji?
Jak dobrać grzejnik do instalacji?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!