Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Jak zmierzyć rozstaw przyłączy grzejnika?

Grzejniki są elementem funkcjonalnym pomieszczeń, ale współcześni producenci nadają im niejednokrotnie charakteru ozdobnego. Ze względu na mnogość wariantów, również technicznych, istotna może się okazać wiedza dotycząca tego, w jaki sposób zamontować urządzenie, w tym jaki jest rozstaw jego przyłączy. Odpowiedź na to pytanie znaleźć można w niniejszym artykule.

Jak zmierzyć rozstaw przyłączy grzejnika?
Alplast-Radeco GRZEJNIKI ŁAZIENKOWE I DEKORACYJNE
www.radeco.com.pl
Alplast-Radeco GRZEJNIKI ŁAZIENKOWE I DEKORACYJNE
www.radeco.com.pl
Dane kontaktowe:
52 327 22 22
Rynkowska 2, 85-503 Bydgoszcz

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Czego dowiesz się z artykułu?
  • Jakie są zasady montażu grzejników?
  • Jaki powinien być rozstaw przyłączy grzejnika?
  • W jaki sposób podłączyć grzejnik?

Ogólne zasady montażu grzejników

Na wstępie warto zauważyć, że na rynku znajduje się bardzo wiele różnych typów grzejników. Można je sklasyfikować pod względem wizualnym i funkcjonalnym - będą to drabinki, grzejniki panelowe, członowe grzejniki aluminiowe, grzejniki żeliwne, konwektorowe, na podczerwień, kanałowe i dekoracyjne a nawet grzejniki z dodatkową funkcją (np. suszenia butów).

W zależności od systemu zaworów, urządzenia grzewcze mogą być podłączone do CO standardowo (w przypadku zasilania wodnego), w modelu wodno-elektrycznym lub elektrycznie z zamkniętym obiegiem (jeśli nie ma centralnego ogrzewania). Niezależnie od rodzaju grzejnika, przed rozpoczęciem jego montażu należy sprawdzić zawory, adaptery do zaworów, zawiesia do przyłączy, odpowietrznik a także kołki mocujące.

Pod ręką muszą się znajdować takie przybory, jak instrukcja, miara i ołówek, klucze nastawny i do śrubunków Rothenberger, wiertarka z udarem oraz wkrętak. Postępując zgodnie z instrukcją, mamy gwarancję zapewnienia sobie najbardziej efektywnej pracy grzejnika. W sytuacji, w której zamierzamy przesunąć urządzenie na ścianę wewnętrzną, trzeba przewidzieć konieczność ustawienia jego mocy z uwzględnieniem 10% nadwyżki względem mocy projektowanej.

Ze względu na możliwość brudzenia ściany nad grzejnikiem, warto powiesić nad nim półkę. Jeśli grzejnik będzie mocowany na ścianie gipsowo-kartonowej, potrzebny będzie dodatkowy stelaż wzmacniający. Dla zapewnienia wykorzystania pełnej mocy cieplnej promienników, powinny zostać zachowane zalecane w instrukcji odległości od podłogi i spodu parapetu.

Co do zasady, grzejniki podłączone są do CO rurą zasilającą, doprowadzającą do nich gorącą wodę ze źródła ciepła i powrotną, która odprowadza schłodzoną wodę do instalacji. Zastosowanie znajduje zwykle jedno z dwóch sposobów prowadzenia rur - podłączenie boczne lub dolne.

Rozstaw przyłączy grzejnika

Najczęściej mamy do czynienia z jedną z dwóch sytuacji. Jeśli wymieniamy grzejnik, niejako "dziedzicząc" przyłącza o określonym rozstawie, konieczny będzie wybór grzejnika o takich samych odległościach pomiędzy przyłączami. Jeśli wykonujemy instalację od podstaw lub decydujemy się na przeróbkę starej, uwzględniającą kucie ścian, możemy wybrać grzejnik o dowolnym rozstawie przyłączy hydraulicznych.

Warto przy tym podkreślić, że za najbardziej uniwersalne uznawane jest tzw. V podłączenie hydrauliczne, czyli 50 mm po osi przyłączy (tak zwane V podłączenie). Jeśli chcemy zmienić rozstaw gałązek grzejnika, możemy zastosować specjalną złączkę S, która kompensuje rozstaw o 25 mm.

Przy zastosowaniu dwóch, rozstaw można zmienić o 50 mm. Ten sposób sprawdza się m.in. przy wymianie starych grzejników żeliwnych, o rozstawie 500 mm, na nowe o wysokości 600 mm, a rozstawie 550 mm.

Sposób podłączenia grzejnika

To w jaki sposób grzejnik zostanie podłączony, warunkowane jest sposobem prowadzenia instalacji. Może być ona umieszczona w bruzdach ściennych lub w podłodze. Niektóre urządzenia można podłączyć jedynie z boku, inne natomiast z dołu lub z boku i z dołu. W przypadku podłączenia dolnego konieczne jest wykonanie w podłodze otworów na rury. Podłączenie dolne może być także umieszczone na środku, wtedy króćce znajdują się w połowie grzejnika.

W tym rozwiązaniu nie ma znaczenia dokładne miejsce wyprowadzenia rury. W podłączeniu bocznym rura zasilająca, znajdująca się w górnej części grzejnika, oraz wychodząca z dołu urządzenia rura powrotna prowadzone są w bruzdach ściennych. Należy je podłączyć do króćców znajdujących się z boku radiatora. To ważne, bowiem odwrotne podłączenie zredukuje moc grzewczą o ok. 30%.

Jeśli grzejnik jest dłuższy niż 2 m, lub stosunek jego długości do wysokości wynosi 4:1 lub więcej, zamiast podłączenia bocznego jednostronnego stosuje się podłączenie krzyżowe. Polega ono na umieszczeniu rury zasilającej oraz powrotnej po przekątnej grzejnika. Celem takiego zabiegu jest zapewnienie równomiernego rozkładu temperatury w radiatorze.

Montując grzejnik trzeba upewnić się, że rozstaw podłączeń i elementów mocujących na ścianie jest zgodny z załączonym do urządzenia rysunkiem poglądowym. Wymiary z rysunku poglądowego należy przenieść na miejsce montażu na ścianie. Następnie do instalacji wyprowadzonej ze ściany montuje się zasilający i powrotny zawór CO.

Do grzejnika, za pomocą klucza Rothenberger, wkręca się śrubunki z zaworów. Uzbrojone w ten sposób urządzenie należy zawiesić na zawiesiach. Po wykonaniu tych czynności sprawdzamy szczelność odpowietrznika i uszczelek. W ostatnim etapie należy połączyć grzejnik z instalacją za pomocą odpowiedniego klucza oraz przy użyciu szczeliwa.

źródło i zdjęcie: Alplast