Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Rury i łączniki stalowe, żeliwne, z miedzi

W jakie dodatki wyposażyć instalację grzewczą, by była wydajniejsza?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut

Jesienią i zimą najważniejszą instalacją w domu jest instalacja grzewcza, która zapewnia komfort mieszkańcom. Koszt ogrzania domu potrafi znacznie wzrosnąć, gdy system grzewczy i termoizolacja budynku cechuje się niską energooszczędnością. Aby mieć kontrolę nad wydatkami, warto zdecydować się na wyposażenie instalacji C.O w odpowiednie zwory, sterowniki oraz pompy obiegowe.

W jakie dodatki warto wyposażyć instalację C.O.?

  • Sterowniki do pieca C.O. zarządzają wytwarzaniem oraz dystrybucją ciepła w systemie grzewczym. Nadzoruje pracę pomp i wentylatora, aby utrzymać zadaną temperaturę przez cały czas.
  • Pompa obiegowa do C.O. przetłacza wodę w instalacji centralnego ogrzewania. Alternatywą są elektroniczne pompy cyrkulacyjne przeznaczone do wymuszania obiegu C.W.U. (ciepłej wody użytkowej) oraz C.O. (centralnego ogrzewania). Elektroniczna pompa pozwala zaoszczędzić do 80% energii elektrycznej, ponieważ steruje różnicą ciśnienia poprzez regulację obrotów i dopasowuje je do aktualnego zapotrzebowania. Wbudowany czujnik temperatury odpowiada za włączanie i wyłączanie nastawy nocnej.
  • Regulator temperatury steruje i kontroluje pracą urządzeń grzewczych, aby utrzymywały zadaną temperaturę. Przydaje się szczególnie, gdy nikogo nie ma w domu przez dłuższy czas.
  • Regulator pokojowy wyświetla aktualne informacje na temat instalacji grzewczej oraz umożliwia jej kalibrację. 
Sterownik kotła LED ST-08
Zaawansowane technicznie sterowniki umożliwiają pełną kontrolę nad instalacją grzewczą fot. DIAMOND

Funkcje i zastosowanie termostatycznych zaworów grzejnikowych

Działanie zaworu termostatycznego jest bardzo proste - reguluje strumień wody grzewczej. Użytkownik musi jedynie nastawić żadną temperaturę na głowicy. Wbudowany czujnik odpowiednio domyka lub otwiera zawór, kontrolując tym samym nastawioną wartość temperatury. Zawory termostatyczne ograniczą spalanie paliwa, co bezpośrednio przełoży się na niższe wydatki. Gdy temperatura w pomieszczeniu osiągnie optymalny poziom, dopływ ciepłej wody zostanie odcięty - nie jest to awaria czy wadliwe działanie. W momencie obniżenia się temperatury, dopływ ciepłej wody zostanie ponownie umożliwiony.

Podczas wietrzenia pomieszczeń wyposażonych w grzejniki z zaworami termostatycznymi należy pamiętać, aby ustawić głowicę na najniższą możliwą wartość. W przeciwnym wypadku zawór ciągle będzie dążył do utrzymania temperatury, co doprowadzi do zbędnych strat ciepła. Dobrą praktyką będzie otwarcie okien na krótki czas, po uprzednim zamknięciu głowic termostatycznych.

Jak działają listwy sterujące?

Listwy sterujące przeznaczone są do montażu w skrzynkach elektrycznych. Współpracują z regulatorami temperatury i pozwalają na jednoczesne sterowanie pracą pompy C.O. oraz urządzeniem grzewczym. Do każdej ze stref można podłączyć 3 siłowniki DIAMOND ST-24 ze standardowym gwintem montażowym – M30x1,5 (dla ułatwienia montażu przyłącza zostały zaopatrzone w wyciągane zaciski). Siłownik ten jest przeznaczony do montażu na listwach rozdzielacza podłogowego. Przed wykonaniem podłączeń kablowych można odłączyć je od sterownika.

Siłownik termoelektryczny ST-24
Sterowniki umożliwiają racjonalne i wygodne zarzadzanie domowym systemem centralnego ogrzewania fot. DIAMOND

Do czego służą rozdzielacze?

Rozdzielacza są niezbędne w sprawnie działającym systemie ogrzewania podłogowego - za jego pomocą można regulować rozkład temperatury w pomieszczeniu na każdej ze stref i tym samym osiągnąć korzystne parametry pracy. Firma Diamond oferuje różne rodzaje rozdzielaczy, spośród których można wybrać model najlepiej odpowiadający naszym potrzebom. 

źródło i zdjęcia: DIAMOND

Budujemy Dom listopad - grudzień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze grudzień 2021 - styczeń 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska styczeń - luty 2022

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum