Czym charakteryzuje się ogrzewanie niskotemperaturowe?
W niskotemperaturowych systemach ogrzewania temperatura wody na zasilaniu wynosi pomiędzy 45 a 55 stopni Celsjusza (w przypadku kotłów kondensacyjnych), a nawet pomiędzy 35 a 45 stopni Celsjusza (gdy mamy do czynienia z pompami ciepła). To stosunkowo mało, jeśli weźmie się pod uwagę tradycyjne systemy ogrzewania, gdzie temperatura wynosi od 75 do 85 stopni Celsjusza.
Oczywiście wymaga to tego, aby urządzenia grzewcze (grzejniki, systemy ogrzewania podłogowego lub konwektory) były przystosowane do tak niskiej temperatury i by ich konstrukcja pozwalała na dostarczenie oczekiwanej mocy cieplnej w niższej temperaturze. Konieczne jest także właściwe zwymiarowanie emiterów i zastosowanie regulatorów dedykowanych ogrzewaniu niskotemperaturowemu.
Kluczowe jest przy tym, aby budynek, w którym ma zostać zastosowane ogrzewanie niskotemperaturowe, został dobrze zaizolowany tak, by możliwe było utrzymanie równomiernej temperatury w pomieszczeniach. Warunkiem, który trzeba spełnić jest także wybór odpowiedniego źródła ciepła (kotła niskotemperaturowego lub pompy ciepła) oraz emitera, np. grzejnika wentylatorowego, który dedykowany jest do pracy w najnowszych niskotemperaturowych systemach centralnego ogrzewania.
Grzejnik wentylatorowy niskotemperaturowy - budowa
W przypadku ogrzewania niskotemperaturowego współpracującego z grzejnikiem, kluczową rolę odgrywa jego wybór. Doskonałą opcję stanowią grzejniki kanałowe z wentylatorem, które dedykowane są właśnie do pracy w systemach niskotemperaturowych. Grzejniki te wyposażone są w nowoczesny wentylator charakteryzujący się niskim poborem mocy i bardzo cichą pracą, a także w intuicyjny panel sterowania.
Grzejnik kanałowy z wentylatorem VKN5 Verano konwektor® pozwala na osiągnięcie oszczędności w sezonie grzewczym na poziomie ponad 20%, a do tego bardzo równomiernie ogrzewa pomieszczenia. Obudowę grzejnika stanowi wanna wykonana z blachy stalowej, ocynkowanej standardowo w kolorze czarnym RAL 9005 (można także, w ramach dodatkowego wyposażenia, wybrać inny kolor z palety RAL).
Wewnątrz znajduje się wysokosprawny element grzewczy, którym jest miedziano-aluminiowy wymiennik z zaworem odpowietrzającym oraz nowoczesny wentylator z cichym i wydajnym silnikiem 24V DC EC. Komora przyłączeniowa oraz wentylator zabezpieczone są osłoną. Na standardowe wyposażenie składają się również króćce przyłączeniowe GW ¾", rozpórki montażowe, kotwy mocujące oraz system do regulacji wysokości posadowienia wanny.
Opcjonalnie można także zamówić obramowanie dekoracyjne wokół wanny grzejnika typ L lub F wykonane z aluminium naturalnego bądź anodowanego, estetyczną kratkę, zestaw montażowy do podłogi podniesionej, bimetaliczny czujnik temperatury, filtr powietrza, moduły dla BMS i wiele innych elementów, w zależności od potrzeb i preferencji użytkownika.
Zalety ogrzewania niskotemperaturowego
Drożejąca energia elektryczna jest jednym z głównych powodów szukania rozwiązań pozwalających na oszczędne gospodarowanie jej zasobami. Ogrzewanie niskotemperaturowe bez wątpienia do takich należy, pozwala bowiem na redukcję zużycia energii elektrycznej na poziomie 10-20%. Drugim, równie ważnym jak nie ważniejszym powodem, dla którego użytkownicy decydują się na przejście na taki sposób zapewnienia komfortu cieplnego w domach, jest ekologia.
Mniejsze zużycie energii samo w sobie jest korzystne dla środowiska, a do tego dochodzą jeszcze zrównoważone materiały, z jakich wykonane są grzejniki. Stal jest materiałem stosunkowo trwałym, a do tego podlegającym recyklingowi, co oznacza, że za kilkadziesiąt lat, gdy nadejdzie pora wymiany grzejników, nie będą one odpadem. Warto także zauważyć, że w związku z niską bezwładnością cieplną, grzejniki niskotemperaturowe lepiej i szybciej reagują na zmianę temperatury otoczenia.
W praktyce oznacza to, że w pomieszczeniach zawsze może panować komfortowa temperatura, zwłaszcza, jeśli zastosowane zostaną nowoczesne regulatory, wyposażone w szereg funkcji, w tym w możliwość samouczenia się. Istotne dla użytkowników jest także i to, że ogrzewanie niskotemperaturowe można łączyć z różnymi źródłami ciepła, w tym z OZE (np. z pompami ciepła).
źródło i zdjęcie: Verano