Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Sprężone powietrze w przemyśle i na co dzień. Nowe rury i złączki w systemie SharkBite i John Guest

Sprężone powietrze jest to powietrze utrzymywane pod pewnym ciśnieniem, które zwykle jest wyższe od ciśnienia atmosferycznego. W krajach europejskich od 8% do 10% energii elektrycznej jest wykorzystywane do wytwarzania sprężonego powietrza.

Sprężone powietrze w przemyśle i na co dzień. Nowe rury i złączki w systemie SharkBite i John Guest
John Guest Polska System SharkBite Nexus do instalacji sanitarnych i grzewczych
johnguest.com rwc.com
John Guest Polska System SharkBite Nexus do instalacji sanitarnych i grzewczych
Dane kontaktowe:
61 878 04 08
Starołęcka 7, 61-361 Poznań

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

W przemyśle (po sprężeniu do odpowiedniego ciśnienia) powietrze wykorzystywane jest jako nośnik energii do zasilania maszyn i urządzeń o napędzie pneumatycznym. Może być również stosowane jako nośnik informacji w pneumatycznych układach sterowania. Przygotowanie sprężonego powietrza realizowane jest w specjalnych urządzeniach sprężarkowych, składowane jest w zbiornikach a jego transport odbywa się z wykorzystaniem rur i elementów instalacji pneumatycznych.

Modułowa instalacja sprężonego powietrza John Guest

System rur i złączy firmy John Guest to modułowa instalacja sprężonego powietrza, oferująca zarówno niższe koszty instalacji jak i niższe długoterminowe koszty eksploatacji. Od małych zakładów po duże systemy przemysłowe, John Guest doskonale nadaje się do wszystkich obiektów i jest dostępny w rozmiarach rur i złączy o średnicy od 12-28 mm.

Przewód powietrzny o optymalnym przepływie, posiada gładką, skalibrowana konstrukcję, ma niski współczynnik tarcia dzięki czemu zapewnia najlepszy możliwy przepływ laminarny. Złączki z pełnym otworem dodatkowo minimalizują spadek ciśnienia, zapewniając optymalny przepływ i efektywność energetyczną. Szczelne złącza zapobiegają utracie powietrza i marnowaniu energii.

John Guest idealnie nadaje się do instalacji wymagających najwyższej jakości powietrza. Rury, które wykonane są z aluminium lub poliamidu PA12 nie rdzewieją ani nie korodują. Co więcej, nie mają szorstkich powierzchni ani wewnętrznych ograniczeń, które gromadzą zanieczyszczenia. Gładkie wnętrze z konstrukcją z pełnym otworem umożliwia swobodny przepływ powietrza do osuszaczy i filtrów w celu skutecznego usunięcia zanieczyszczeń.

System instalacji do sprężonego powietrza - połączenie rur przez mufę, kolanko, trójnik. fot. John Guest
System instalacji do sprężonego powietrza - połączenie rur przez mufę, kolanko, trójnik. fot. John Guest

Zalety systemu instalacji do sprężonego powietrza

  • instaluje się szybciej niż inne popularne rurociągi
  • nie są potrzebne żadne specjalistyczne narzędzia
  • bez gwintowania, spawania lub lutowania rur
  • prosty i szybki montaż i demontaż.
  • nieskomplikowane łączenie osprzętu z istniejącymi systemami lub innymi typami instalacji
  • zmiany dokonywane są w łatwy sposób w zależności od zmieniających się potrzeb.

Nowy system instalacji pneumatycznej SharkBite

W 2018 roku nastąpiło połączenie firm John Guest i RWC. Jednym z pierwszych efektów wspólnej pracy było stworzenie nowego systemu instalacji pneumatycznej SharkBite - systemu mosiężnych złączy wtykowych i anodowanej rury aluminiowej. Mosiężne złącza systemu SharkBite o rozmiarach 10 mm, 15mm, 22 mm, 28mm, 35 mm,42 mm i 54mmoraz złącza z tworzywa JG Speedfit uzupełniają się nawzajem, tak aby ułatwić życie instalatorom.Dzięki łatwemu i szybkiemu montażowi możemy skrócić czas instalacji nawet o 50% w porównaniu z metodami konwencjonalnymi.

System ten został specjalnie zaprojektowany do małych i dużych zastosowań komercyjnych i przemysłowych, SharkBite to wytrzymały system złączy pneumatycznych typu push-fit, który może pracować pod ciśnieniem do 20 bar i dzięki temu wykracza poza standardy branżowe. System ten jest ciekawym rozwiązaniem dla tradycyjnych wyzwań w branży, takich jak długi czas montażu instalacji, korozja rurociągów, spadki ciśnienia i wycieki, które prowadzą do wyższych kosztów eksploatacji.

Konstrukcja złączy SharkBite jest odpowiednio zabezpieczona przed manipulacją, zapewniając bezpieczny demontaż za pomocą odpowiedniego przyrządu. Asortyment obejmuje również kolana 45° zapewniające lepszy przepływ powietrza i mniejsze spadki ciśnienia w instalacji. SharkBite to także nowa gama zaworów wtykowych w zakresie średnic fi15mm do fi 54mm - od tak dawna oczekiwanych przez instalatorów.

Rozwiązania te są również z natury zrównoważone - rury i kształtki są wielokrotnego użytku i wymienne, z akredytacjami UKAS i BCAS.

„Dzięki SharkBite i John GuestAir&Pneumatics” rynek instalacji do transportu sprężonego powietrza wzbogacił się o dwa światowej klasy, niezawodne rozwiązania na wcisk, które zaspokoją prawie wszystkie potrzeby instalatorów i użytkowników systemów pneumatycznych.

źródło i zdjęcia: John Guest, RWC, SharBite