Jak wyregulować grzejniki?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Jak wyregulować grzejniki?

Niektórzy z pewnością zastanawiają się, do czego właściwie są potrzebne głowice termostatyczne, skoro mamy już pokojowy lub pogodowy regulator temperatury? Wbrew pozorom, głowice są jego ważnym uzupełnieniem.

aktualizacja: 2019-06-19 06:17:09

Regulator działa centralnie, mierzy temperaturę powietrza tylko w jednym miejscu. W zależności od wyniku (za ciepło/za zimno) zmienia temperaturę wody w obiegu c.o., albo włącza lub wyłącza ogrzewanie.

A praktycznie nigdy nie da się tak umieścić czujnika, że we wszystkich pomieszczeniach temperatura będzie idealna. W niektórych mogą występować zyski ciepła spowodowane przez słońce, albo gotowanie w kuchni. Ta dodatkowa dawka ciepła powoduje, że w niektórych wnętrzach grzejniki mogą grzać słabiej, a temperatura i tak będzie odpowiednia. I właśnie taką lokalną kontrolę temperatury zapewniają głowice termostatyczne - w razie potrzeby zmniejszają przepływ ciepłej wody i temperatura grzejnika spada.

Chodzi nie tylko o utrzymanie komfortu. Prawidłowo działające głowice termostatyczne pozwalają obniżyć zużycie energii nawet o 20%. O tyle niższe będą więc nasze rachunki

Dopasowujemy głowice

Typowe zawory i głowice termostatyczne wprowadzają znaczny opór na drodze przepływu wody, dlatego nie nadają się do instalacji z jej grawitacyjnym obiegiem (bez pompy). Tam siła wymuszająca krążenie wody jest bardzo mała. To ważne dla wszystkich modernizujących stare systemy grzewcze. Dodanie takich zaworów po prostu zablokuje obieg wody. W takiej sytuacji pozostaje albo kupić specjalne zawory i głowice przeznaczone do instalacji grawitacyjnych (o bardzo małych oporach przepływu), albo założyć pompę obiegową centralnego ogrzewania. Niestety, takie specjalne zawory o zwiększonym przepływie są znacznie mniej popularne i wyraźnie droższe od standardowych.

Zajmiemy się tutaj przede wszystkim typowymi zaworami, bo te zdecydowanie dominują. Zasady montażu są zaś właściwie takie same. Grzejnik może być sprzedawany bez zaworu termostatycznego i głowicy, z samym zaworem lub z zaworem i głowicą. W tym ostatnim przypadku niczego już dobierać nie musimy. Jeżeli jest sam zawór, w instrukcji znajdziemy informację o tym jakie modele głowic konkretnych producentów do nich pasują. Jeżeli nie ma nic, najłatwiej kupić zestaw składający się z zaworu termostatycznego, głowicy, a często także zaworu odcinającego, montowanego na powrocie. Dwie najpopularniejsze średnice zaworów to 1/2 lub 3/4 cala. Występują w wersji prostej lub kątowej (90°).

Zawór termostatyczny prosty (zdjęcie po lewej) i kątowy (zdjęcie po prawej). (fot. Herz)

Tradycyjne połączenie pomiędzy zaworem i głowicą to gwint o dużej średnicy. Najpopularniejsze są rozmiary M30 × 1,5 oraz M28 × 1,5. W niektórych konstrukcjach wystarczy zaś tylko przekręcenie plastikowego pierścienia. Jak widać, różnica rozmiaru jest niewielka, dlatego nie oceniajmy go tylko na oko! Do założenia głowic z gwintem potrzeba więc klucza płaskiego o dość dużej średnicy, większej niż w typowym zestawie majsterkowicza.

Typowa głowica termostatyczna jest niezbyt droga i nie potrzebuje zasilania. Działa jednak powoli - jej czas reakcji na zmianę temperatury wynosi kilkanaście minut. Ale w praktyce to wystarcza. Jeżeli chcemy mieć możliwość bardziej precyzyjnego, czasowego ustawiania temperatury w poszczególnych wnętrzach, albo równoczesnego przymykania lub nawet otwierania ich na wszystkich grzejnikach bez biegania po domu, możemy kupić tzw. głowice elektroniczne. Dość proste, z programatorem czasowym, kupimy już za kilkadziesiąt złotych.

Założenie głowic to jednak nie koniec. Żeby działały prawidłowo, trzeba jeszcze prawidłowo ustawić przepływ wody.

Głowica termostatyczna (zdjęcie po lewej, fot. Herz) i elektroniczna z programatorem czasowym (zdjęcie po prawej, fot. Conrad).

Regulujemy grzejniki

Nasze grzejniki będą miały właściwą temperaturę tylko wówczas, gdy przepływ wody przez każdy z nich będzie ani zbyt duży, ani zbyt mały. A woda płynie przede wszystkim tam, gdzie napotyka na mniejszy opór. W efekcie bardzo często jedne są stale zbyt ciepłe, a inne zbyt zimne. To wyraźny znak, że instalator nie zrównoważył przepływu wody.

Dawniej instalacje równoważono, dobierając odpowiedniej wielkości kryzy do grzejników - tłumiąc przepływ w jednym miejscu, zwiększamy jego intensywność w innym. Dziś funkcję kryz pełnią nastawy wstępne zaworów grzejnikowych. Dobry instalator powinien ustawić pożądany przepływ przez dobranie właściwych nastaw. Niestety, wielu zostawia zawory w pełni otwarte. Wtedy potencjał głowic termostatycznych pozostaje niewykorzystany.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Jeżeli tak jest u nas, należy zdjąć głowice z najcieplejszych grzejników. Po zdjęciu głowicy widoczny jest pierścień nastawczy. Unosimy go (pociągamy) i ustawiamy odpowiednią podziałką względem rysy lub kropki nacechowanej na korpusie zaworu. Inne rozwiązanie to obrócenie środkowej części zaworu przy pomocy klucza. Najpopularniejsze oznaczenia są następujące:

  • "N" to pełny przepływ (najcieplejszy grzejnik);
  • od "7" do "1" to przepływ coraz bardziej ograniczony.

Amator nie ma narzędzi do mierzenia przepływu wody. Dlatego trzeba wykazać nieco cierpliwości. Zmienić nastawę, a za kilka minut sprawdzić, jak wpłynęło to na temperaturę grzejników. Po kilku próbach osiągniemy pożądany efekt. Wtedy można już założyć głowice i w pełni wykorzystywać zakres regulacji jaki udostępniają.

Schemat: pierścień nastawczy grzejnika
Jeżeli zawór ma pierścień nastawczy, pociągamy go do siebie i przekręcamy.
Obracana środkowa część zaworu
Obracana może być środkowa część zaworu. Chwytamy ją kluczem. (fot. Comap)

Część zaworów termostatycznych nie ma jednak funkcji nastawy wstępnej. Tak jest najczęściej w przypadku zaworów do instalacji grawitacyjnych, ale także zwykłych. W takiej wersji są po prostu nieco tańsze. Trzeba na to uważać, bo łatwo tę różnicę przeoczyć, kupując zawory samodzielnie. Co należy wówczas zrobić?

Do stłumienia przepływu może też posłużyć zawór montowany na powrocie z grzejnika. Najczęściej ma on zdejmowaną osłonę i gniazdo na klucz imbusowy (sześciokątny). Obracając go zmniejszamy przepływ. Do tego samego może posłużyć także zawór na rozdzielaczu. Trzeba jednak przestrzec przed używaniem zaworów kulowych do takiej regulacji przepływu. Te zawory są pomyślane tylko jako odcinające. Albo pełne otwarcie, albo całkowite zamknięcie. Przymknięte częściowo bardzo zaburzają przepływ wody i nie dają odpowiedniej precyzji.

Jarosław Antkiewicz

Zdaniem naszych Czytelników

time image

08 Mar 2020, 09:55

Czy nie uważacie, że najpierw należałoby otworzyć nastawy ma max, i pozwolić działać głowicom termostatycznym, które przecież są od tego, aby utrzymywać stałą temperaturę w pomieszczeniu? 

time image

20 Wrz 2019, 09:24

Trzeba dolać wody i /lub odpowietrzyć - to tak na pierwszy rzut oka, bo za mało informacji

time image

Gość Mała

20 Wrz 2019, 08:45

Co jest nie tak, mam w mieszkaniu 6 grzejników z czego 5 jest ciepłych tylko do połowy, góra gorąca a od połowy w dół lodowate.

time image

Gość Technik

24 Sie 2019, 07:28

Dobry artykuł, prawie łopatologicznie wyjaśnia co i jak. Proszę o podobny o podłogówce i sposobach regulacji.

time image

17 Sie 2019, 06:07

9 godzin temu, Gość Mirek napisał: A jak regulować podłogówkę Powoli, bez nerwów, po kilku, kilkunastu dnich  znajdziesz  z grubsza warunki pracy, a charakterystykę  poznasz przez okres grzewczy...

time image

Gość Mirek

16 Sie 2019, 20:33

A jak regulować podłogówkę

time image

Gość Zbigniew

22 Lis 2017, 19:38

Zawsze powinno się kryzować metoda prób i błędów, czyli w sezonie grzewczym. Teoria - teorią (obliczenia), ale trzeba sprawdzić praktycznie, czy grzejniki grzeją równomiernie. Nie wskazane jest nadmierne dławienie (nastawa na 1), gdyż przy takiej nastawie grzejniki prawie wcale ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Jakie posadzki można układać na ogrzewaniu podłogowym?
Jakie posadzki można układać na ogrzewaniu podłogowym?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom marzec 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny