Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Fakty i mity o ogrzewaniu podłogowym

Czy ogrzewanie podłogowe jest niezdrowe? Czy trudno nim sterować? Czy przy podłogówce można mieć dywany? Jaka jest prawdziwa efektywność ogrzewania podłogowego? W tym artykule znajdziecie odpowiedzi na pytania, które najczęściej nurtują Was przed podjęciem decyzji o założeniu tej instalacji.

Fakty i mity o ogrzewaniu podłogowym
KAN KAN-therm - ogrzewanie płaszczyznowe
kan-therm.com
KAN KAN-therm - ogrzewanie płaszczyznowe
Dane kontaktowe:
85 749 92 00
Zdrojowa 51, 16-001 Białystok-Kleosin

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Ogrzewanie podłogowe to popularna metoda ogrzewania wnętrz, która zyskała szerokie uznanie wśród właścicieli domów i projektantów. Pomimo swojej popularności, wciąż pojawiają się różne opinie - zarówno pozytywne, jak i negatywne. Postaramy się rozwiać niektóre z najczęstszych mitów dotyczących ogrzewania podłogowego oraz przedstawić fakty, które pomogą lepiej zrozumieć tę technologię.

Fakty o ogrzewaniu podłogowym

1. Efektywność energetyczna - Ogrzewanie podłogowe jest uznawane za jedną z najbardziej efektywnych metod ogrzewania przestrzeni. Dzięki równomiernemu rozprowadzaniu ciepła po całej powierzchni pomieszczenia, można osiągnąć komfort termiczny przy niższej temperaturze powietrza, co przekłada się na mniejsze zużycie energii.

2. Komfort cieplny - Ogrzewanie podłogowe zapewnia wyjątkowy komfort użytkowania. Ciepło jest równomiernie rozprowadzane od stóp do głowy, eliminując problem zimnych stóp i zapewniając przyjemne uczucie ciepła.

3. Estetyka i przestrzeń - Brak tradycyjnych grzejników na ścianach to nie tylko kwestia estetyki, ale również praktyczność. Ogrzewanie podłogowe pozwala na lepsze wykorzystanie przestrzeni w pomieszczeniach.

System ogrzewania podłogowego KAN-Therm
System ogrzewania podłogowego KAN-Therm

Mity o ogrzewaniu podłogowym

1. Wysokie koszty instalacji - Chociaż początkowy koszt instalacji ogrzewania podłogowego może być wyższy niż w przypadku tradycyjnych systemów grzewczych, to jednak długoterminowe oszczędności wynikające z efektywności energetycznej mogą zrekompensować te wydatki.

2. Montaż jest trudny i nieintuicyjny, tak samo jak obsługa. -  Montaż instalacji ogrzewania podłogowego w Systemie KAN-therm jest procesem szybkim, dzięki bogatej ofercie rur, izolacji oraz elementów mocujących systemów Tacker, Profil, Rail oraz TBS. Posadzki mogą być wykonywane w technologii suchej lub mokrej (np. wylewki anhydrytowe). Późniejsza obsługa mile Was zaskoczy! Staje się ona banalnie prosta dzięki zastosowaniu urządzeń i automatyki sterującej systemu KAN-therm SMART - funkcja „Start SMART”.

3. Ograniczenie w wyborze pokryć podłogowych - Współczesne technologie ogrzewania podłogowego są kompatybilne z wieloma rodzajami pokryć podłogowych, w tym płytkami, kamieniem, drewnem, a nawet dywanem, pod warunkiem właściwego doboru materiałów i zastosowania odpowiednich izolacji.

4. Ryzyko przegrzewania i pęknięć w podłodze - Przy prawidłowym projektowaniu i instalacji systemu, ryzyko przegrzewania podłogi jest minimalne. Nowoczesne systemy ogrzewania podłogowego są wyposażone w precyzyjne regulatory temperatury, które zapobiegają przekroczeniu bezpiecznych wartości ciepła.

Podsumowując, ogrzewanie podłogowe oferuje wiele korzyści, w tym efektywność energetyczną, komfort cieplny oraz estetykę wnętrz. Pomimo istniejących mitów, odpowiednio zaprojektowane i zainstalowane ogrzewanie podłogowe może być efektywnym i ekonomicznym rozwiązaniem dla wielu domów. Ważne jest, aby przed podjęciem decyzji o instalacji tego typu ogrzewania, skonsultować się z profesjonalistami i dokładnie zaplanować cały proces, mając na uwadze specyfikę swojego domu i indywidualne potrzeby.

Źródło i zdjęcia: KAN