Jak dobrze ocieplić strop drewniany?

Jak dobrze ocieplić strop drewniany?

W domu z nieużytkowym poddaszem mam strop drewniany, do którego przymocowany jest sufit podwieszany z płyt gipsowych. Mocowanie wieszaków sufitu do konstrukcji stropu (po bokach belek) uniemożliwia dokładne ułożenie wełny na suficie podwieszanym (wieszaki w tym przeszkadzają). Poza tym, cieśla zagęścił belki stropowe - są chyba co 40 cm. To też utrudniało ocieplenie sufitu od góry. Czy jest sposób na dobre ocieplenie takiego stropu? Planuję budowę drugiego domu i chciałbym to zrobić lepiej.

Strop można było u Pana wykonać znacznie prościej i bez mostków termicznych. Możliwości jest kilka.

Pierwszą metodę ocieplenia stropu można zastosować tylko wówczas, jeśli nośność wieszaków i wytrzymałość samego sufitu podwieszanego jest wystarczająca. Do wypełnienia przestrzeni pomiędzy belkami i na suficie podwieszanym można użyć wełny nie w postaci mat lub płyt, ale luźnych strzępków. Nawet gdy belki ułożono w niewielkich odstępach, to materiał izolacyjny można pomiędzy nie po prostu wsypać. W tej wersji ciężar całego ocieplenia spoczywa na suficie podwieszanym. Dlatego właśnie wytrzymałość jego konstrukcji i sposób mocowania wieszaków są tak ważne. Drugi sposób nadaje się zaś raczej do nowego budynku, bo stary sufit trzeba zdemontować.

  1. Od dołu do belek zamocować folię paroizolacyjną, najlepiej metalizowaną.
  2. Poprzecznie do belek, osiowo co 60 cm zamocować deski grubości 2,5 cm (1"); 60 cm to połowa szerokości płyty g-k.
  3. Do rusztu mocujemy płyty gipsowo-kartonowe albo listwy boazeryjne łączone na pióro i wpust. Boazeria ma tę zaletę, że ewentualne ruchy stropu są dla niej nieszkodliwe - nie powstają pęknięcia w spoinach.
  4. Wełnę w stropie układamy pomiędzy belkami, wkładając ją od góry. Rozstaw belek powinien oczywiście wynikać z obliczeń konstrukcyjnych. Ze względów wykonawczych, wygodny jest rozstaw belek 80–90 cm, ale to już kwestia projektu.
  5. Od góry poprzecznie do belek układamy legary 5 × 10 cm w rozstawie 60-90 cm. Mniejszy rozstaw to możliwość zastosowania cieńszych desek na podłogę. Jeśli belki stropowe są bardzo smukłe i przez to podatne na skręcanie, to pomiędzy legarami można do belek przybić deski usztywniające (co 50-60 cm). Jeszcze lepiej przybić do nich legary (pogarsza to jednak izolacyjność akustyczną stropu) albo pomiędzy belkami zrobić poprzeczne przewiązki co ok. 1 m (najpewniejsze rozwiązanie).
  6. Na legarach wykonujemy podłogę z desek. Oczywiście w niskiej, niewykorzystywanej części poddasza można na stropie po prostu ułożyć wełnę rozwiniętą z rolki.

Jeśli strop jest nierówny, to deski stelaża pod płyty warto zastąpić łatami, np. 5 × 5 cm. Są sztywniejsze i stosując podkładki, będzie można je wypoziomować tak, by ich dolne powierzchnie tworzyły jedną płaszczyznę.

Trzeci sposób to po prostu ułożenie wełny rozwijanej z rolki na istniejącym stropie. To najłatwiejsze, o ile wiązary nie mają konstrukcji kratowej, bo kratownica będzie bardzo przeszkadzać. Wadą tego rozwiązania jest to, że po rozścielonej wełnie nie da się swobodnie poruszać. Wówczas poddasza nie da się wykorzystywać nawet jako strychu. Możemy też w wysokiej, użytecznej części strychu zrobić izolowaną podłogę na legarach (jak w drugim sposobie), a wełnę w postaci mat ułożyć pod i tak niewykorzystywanymi niskimi skosami.

Redakcja BD
Na schemacie otwierającym: Strop drewniany z izolacją cieplną z wełny mineralnej

FAQ Pytania i odpowiedzi
  • Jakie są trudności z ociepleniem stropu w domu z nieużytkowym poddaszem?

    Mocowanie wieszaków sufitu do konstrukcji stropu oraz zagęszczone belki stropowe (co 40 cm) utrudniają dokładne ułożenie wełny na suficie podwieszanym.
  • Czy istnieje sposób na dobre ocieplenie takiego stropu?

    Tak, istnieją trzy metody ocieplenia takiego stropu: użycie luźnych strzępków wełny, zbudowanie nowej konstrukcji stropu od dołu oraz ułożenie wełny rozwijanej z rolki na istniejącym stropie.
  • Jakie są wymagania dla metody ocieplenia przy użyciu luźnych strzępków wełny?

    Wytrzymałość konstrukcji sufitu podwieszanego i nośność wieszaków muszą być wystarczające, ponieważ ciężar całego ocieplenia spoczywa na suficie podwieszanym.
  • Jakie są kroki związane z drugą metodą ocieplenia stropu?

    Zamocowanie folii paroizolacyjnej do belek od dołu, montaż desek poprzecznie do belek, mocowanie płyt gipsowo-kartonowych lub boazerii, układanie wełny pomiędzy belkami, montaż legarów i wykonanie podłogi z desek na legarach.
  • Jakie są zalety i wady trzeciej metody ocieplenia stropu?

    Zalety: najłatwiejsza metoda, o ile wiązary nie mają konstrukcji kratowej. Wady: brak możliwości swobodnego poruszania się po rozścielonej wełnie, co uniemożliwia wykorzystanie poddasza jako strychu.
  • Czytaj więcej Czytaj mniej
Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom

Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.

Komentarze

Gość Anna
21-01-2015 18:35
A ja mam pytanko, zrobiliśmy pokój na tarasie i mamy w nim drewniany dach ( same deski ) mieszkamy w cieplym miejscu ale w czasie sezonu jest tak gorąco żę nie idzie w nim wytrzymać a poza jest zimno. Czym moglibyśmy go uszczelić żeby nie przenikał gorącem ani zimnem. ?
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz