Stawianie ścianek z płyt gipsowo-kartonowych i gipsowo-włóknowych

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
aktualizacja: 2017-08-02 09:44:11
Stawianie ścianek z płyt gipsowo-kartonowych i gipsowo-włóknowych

Płyty gipsowo-kartonowe (ostatnio również gipsowo-włóknowe), bardzo szybko stały się materiałem niezwykle chętnie używanym do kształtowania nowoczesnych wnętrz.

Inwestorzy wykorzystują je zarówno w pomieszczeniach biurowych, jak i mieszkalnych. Wśród najważniejszych zalet ścianek działowych o budowie szkieletowej, inwestorzy wymieniają możliwość łatwego i szybkiego demontażu w przypadku zmiany koncepcji zagospodarowania wnętrza. W przypadku ścian wznoszonych z cegieł ich usunięcie wiąże się z poważnymi pracami budowlanymi.

Jak się stawia ścianki działowe z płyt g-k i g-w?

Ustawianie lekkiej ścianki szkieletowej nie jest trudne, ale wymaga przestrzegania szeregu zaleceń. Ich zlekceważenie może zaowocować tym, że efekt końcowy daleki będzie od oczekiwań.

 

Elementy gotowej ściany gipsowo-kartonowej - schemat
Elementy gotowej ściany gipsowo-kartonowej

 

Sztukowane płyty nie mogą się łączyć  w jednej linii
Sztukowane płyty nie mogą się łączyć  w jednej linii

Prace nad montażem należy rozpocząć od dokładnego wyznaczenia położenia przyszłej ścianki działowej, a więc od zaznaczenia miejsc na ścianach, podłodze i suficie, do których przytwierdzone będą profile obrysowe. Przed ich przykręceniem (najlepiej za pomocą kołków rozporowych do szybkiego montażu rozmieszczonych nie rzadziej niż co 1000 mm) należy koniecznie ułożyć taśmę tłumiącą drgania (filc, guma, korek). Poprawi to również tłumienie dźwięków przez przegrodę.

 

Profili w miarę możliwości nie należy sztukować. Długie, jednorodne odcinki znacznie lepiej spełniają swoje zadanie. Następnym etapem prac jest ustawienie słupków (co 0,6 lub 0,3 m w zależności od wariantu ściany). Krawędzie otworu, w którym mają być zamontowane drzwi muszą być koniecznie wzmocnione profilami ościeżnicowymi UA.

Stawianie lekkiej ścianki działowej Stawianie lekkiej ścianki działowej
Przytwierdzanie płyt do słupków
Stawianie lekkiej ścianki działowej polega na stosowaniu zasad opracowanych przez producenta systemu. Niezwykle ważne np. jest to, by podkleić profile przyłączeniowe również do ścian murowanych – taśmą wygłuszającą oraz nie przykręcać profili pionowych do poziomych. (fot. Knauf, Rigips)


Kolejną czynnością jest docięcie płyt gipsowo-kartonowych lub gipsowo-włóknowych. Przy pracy tej należy zachować szczególną staranność i dokładność. Warto również pamiętać, że płyta powinna być o jakieś 15–17 mm krótsza niż wysokość pomieszczenia. Dzięki temu będzie się mogła bez problemu odkształcać po zamontowaniu. Płyty nie powinny dotykać podłogi, stropu ani ścian konstrukcyjnych, gdyż spowoduje to przenoszenie przez nie dźwięków. Najlepiej pozostawić około 10-milimetrowe odstępy od sufitu i około 5-milimetrowe od ścian bocznych.

 

W miarę możliwości należy unikać niepotrzebnego sztukowania płyt, a jeżeli zajdzie już taka potrzeba (np. jeśli pomieszczenie jest wyższe niż długość standardowych płyt – 3 m), to należy pamiętać, że połączenie nie mogą znajdować się w jednej linii na długości całej ściany! Odległość pomiędzy sąsiadującymi łączeniami powinna wynosić minimum 400 mm. Płyty układane wokół otworu drzwiowego należy wyciąć w kształcie litery L, a ich łączenie powinno przypadać możliwie jak najbliżej środka nadproża. Pozwala to zapobiec pękaniu złącza.

 

Płyty przykręca się blachowkrętami wyłącznie do profili pionowych. Mocowanie do profili UW może spowodować uszkodzenie płyt na przykład pod wpływem przewidywanego konstrukcyjnie ugięcia stropu.

 

Blachowkręty

 

Kolejne płyty gipsowo-kartonowe dosuwa się do poprzednich „na styk”. W przypadku płyt gipsowo-włóknowych możliwe są natomiast dwa rozwiązania. Albo przysuwa się je maksymalnie blisko i skleja ze sobą specjalnym klejem poliuretanowym, albo też pozostawia się szczelinę równą połowie grubości płyty, którą wypełnia się następnie masą szpachlową.

 

Po zamocowaniu płyt po jednej stronie ścianki można rozprowadzić niezbędne instalacje (wodne, elektryczne) oraz wyciąć otwory instalacyjne pod gniazdka elektryczne i włączniki. Kolejnym etapem jest rozmieszczenie wewnątrz ściany izolacji akustycznej z wełny mineralnej lub waty szklanej.

 

O ile zamontowanie sztywnych płyt z owych materiałów nie nastręcza większych kłopotów, to użycie miękkich mat wymaga zawieszenia ich na wkrętach przymocowanych do profili pionowych. Zapobiega to ich opadaniu pod własnym ciężarem. Trzeba pamiętać o tym, że pasy wełny powinny być o 10 mm szersze od rozstawu słupków (tak aby wypełniły nie tylko przestrzeń między nimi, ale też wewnątrz nich.

 

Płyty po drugiej stronie stelażu przykręca się w taki sposób, aby były przesunięte w stosunku do płyt po przeciwnej stronie oraz aby ich łączenia przypadały na sąsiednich słupkach. Zdecydowanie poprawia to stabilność konstrukcji i izolacyjność ściany.

 

Podczas prac trudno jest uniknąć cięcia płyt. Jeżeli krawędź ma być prosta, to wystarczy naciąć materiał od strony licowej nożem, a następnie przełamać. W przypadku płyt gipsowo-kartonowych niezbędne będzie jeszcze przecięcie kartonu na spodniej stronie. W przypadku linii łamanych (np. otwory drzwiowe) należy jedną część przeciąć przy użyciu wyrzynarki elektrycznej lub piły, a drugą naciąć i przełamać. Otwory na gniazdka elektryczne najlepiej wyciąć otwornicą do drewna. Należy pamiętać, że im bardziej precyzyjne będą wszelkie cięcia, tym mniej pracy czeka nas przy wykańczaniu ścianki.

 

Sposoby szpachlowania spoin o różnych kształtach
Sposoby szpachlowania spoin o różnych kształtach


Dla końcowego efektu przy stawianiu ścianek działowych z płyt gipsowo-włóknowych i gipsowo-kartonowych niezwykle ważnym etapem są prace wykończeniowe. Polegają one na pokryciu masą szpachlową styków płyt oraz łebków blachowkrętów. Sposób postępowania zależy od typu krawędzi płyty (przy montażu trzeba pamiętać, że tylko dłuższe krawędzie płyt są wyprofilowane, natomiast w przypadku łączenia poziomego brzegi płyt należy odpowiednio sfazować).

 

Jeżeli krawędź jest półokrągła, styk należy wypełnić masą z dodatkiem włókien szklanych. Krawędź spłaszczona przeznaczona jest natomiast do szpachlowania masą zwykłą przy użyciu taśmy zbrojącej. Bruzdę na styku krawędzi, które nie zostały przygotowane fabrycznie lecz sfazowane podczas montażu, wypełnia się również zwykłą masą szpachlową stosując siatkę. W każdym z przypadków zaschniętą masę szlifuje się papierem ściernym o uziarnieniu 60. Szczelinę pomiędzy płytami a sufitem i ścianami najlepiej wypełnić masą akrylową, która zachowuje elastyczność.

 

Etap 1 wykańczania połączeń płyt   Etap 2 wykańczania połączeń płyt
     
Etap 3 wykańczania połączeń płyt   Etap 4 wykańczania połączeń płyt
Etapy wykańczania połączeń płyt.

Błędy pojawiające się przy wykonywaniu ścianek z płyt gipsowo-kartonowych

    • Jeżeli płyty składowane są na wolnym powietrzu i dojdzie do ich zawilgocenia, to następuje zniekształcenie materiału, a karton pokrywający gipsowy rdzeń rwie się podczas wkręcania wkrętów. Kolejne niepożądane konsekwencje pojawiają się po wyschnięciu płyt gipsowo-kartonowych. Ich powierzchnia zaczyna bowiem pękać, a na powierzchni kartonu pojawiają się wykwity. Dlatego też należy pamiętać, aby płyty g-k zawsze przechowywać zawinięte w folię i zabezpieczone przed wpływem warunków pogodowych.

 

    • Jeżeli zastosowane przy konstruowaniu ściany profile CW są zbyt długie, to ściana ulegnie deformacji i pojawią się na niej rysy. Dlatego też profile powinny mieć długość o 1-2 cm krótszą od wysokości pomieszczenia.

 

    • Jeżeli połączenia zostaną zaszpachlowane bez użycia taśmy, a masa szpachlowa była nieodpowiednia do przeprowadzenia takiego zabiegu, to na zaschniętej powierzchni bardzo szybko pojawią się rysy. Zaschnięta masa nie będzie trzymać się podłoża. Bez taśmy można nakładać wyłącznie takie produkty, które w warunkach użytkowania mają wyraźnie zaznaczoną taką możliwość.

 

  • Jeżeli przed pomalowaniem płyty g-k nie został zastosowany odpowiedni środek gruntujący, to pomalowana powierzchnia będzie niejednolita i pojawią się na niej wykwity. Zwykle płyty gipsowo-kartonowe muszą być zagruntowane, chyba że producent zaznacza w warunkach użytkowania, że zostały już wstępnie zagruntowane.

Marek Żelkowski

{linker link="http://wnetrza.budujemydom.pl/_inspiracje_foto_sciany_dekor1.php"}

Zdaniem naszych Czytelników

time image

18 Lis 2018, 10:58

Możesz zrobić wycięcie.

time image

Gość Olek

17 Lis 2018, 18:12

Witam, kompletnie się nie znam, ale chciałabym zatrudnić fachowca który postawi mi ściankę działową gipsowo kartonową. Ścianka dzieliłaby pomieszczenie na dwa oddzielne, przez środek między jednym a drugim oknem. Niestety mam długi kaloryfer przez całą ścianę pod oknami. Czy ...

time image

21 Sie 2016, 13:42

Cytat czy budynek wielorodzinny cztero piętrowy może być postawiony z płyty kartonowo gipsowej 12,5 mm, czy musi być ściana nośna z materiału pełnego ???. _bogatemu nikt nie zabroni budowac z G/K .. Moim zdaniem wybierz ...

time image

Gość urszula

21 Sie 2016, 13:07

czy budynek wielorodzinny cztero piętrowy może być postawiony z płyty kartonowo gipsowej 12,5 mm, czy musi być ściana nośna z materiału pełnego ???.

time image

Gość jarek

02 Mar 2015, 20:40

witam mam pytanie. czy profil UA przykręca sie do sufitu łącznikami czy zastawia sie szczeline jak w zwykłych profilach pionowych?

time image

Gość Marcin

28 Lut 2015, 09:07

mam pytanko iz ze nie jestem budowlancem a ucze sie bardzo szybko wszystkiego i chce zrobic sciany działkowe w mieszkaniu ale stoi pytanie czy moge je zrobic przy piecu starym na którym mozna nawet gotowac ( piec niski stary prostakatny na opał ) czy ta sciana nie rozkruszy sie iz z jednej ...

Montaż ścian działowych w 3 odcinakach. Filmy są już nieco "leciwe" ale myślę, że okażą się pomocne https://www.youtube.com/watch?v=Q7teTI3R970

time image

Gość specjalista od ścianek

28 Paź 2014, 23:06

czysto teoretyczna wiedza.... a praktyka idzie swojadrogą. wiadomo!

time image

Gość stegi

19 Sie 2014, 09:19

Montaż ościeżnic w ściance KG. Jest napisane że muszą być profile UA ale jak do tych profili ościeżnice się mocuje i czy UA musi być z obu stron i od góry drzwi?? Bardzo proszę o radę i z góry dziekuje:)

time image

17 Sie 2014, 08:13

Bez problemu możesz stawiać, obyś tylko nie wiercił za głęboko w posadzce co byś rur nie poprzebijał.

time image

Gość jaro

17 Sie 2014, 07:51

jak postawić ściane dziełową jak jest ogrzewanie podłogowe

time image

Gość Art

29 Wrz 2013, 02:19

Śmieszą mnie te komenty roboli którzy wszystkim chcieliby wciskać swoje miernej jakości usługi. Co boicie się że ludzie sami sobie będą ścianki stawiać i ich nie wydymacie na partactwie.

time image

Gość Alex

19 Wrz 2012, 15:43

Wydaje mi się, że pozostawienie 5mm szczeliny od ściany bocznej i wypełnienie jej masą akrylową, to chyba nie do końca dobry pomysł. Co do ustawienia profili co 30 cm, hmmmmmm ......, Ja znalazłem fajny blog na temat płyt gipsowych, może i wam sie przyda plyty-gipsowe-porady-montera.

time image

Gość David

14 Cze 2012, 18:41

Przy dwoch warstwach gipsow pierwsza powinna bys krecona poziomo gdyz przy drugiej kazdy jeden wkret na srodku plyty zalamuja ja i jest lipa. pozatym nikt nie zworcil w tym opisie na odciencie pierwszej fazy przy scianie (5cm) to samo od podlogi przy pierwszej warstwie. no i ten papier o uziarnieniu ...

time image

Gość Dla "fachowców" cały internet je

11 Cze 2012, 12:55

bo ludzie przede wszystkim widzą kiedy odwiedza ich partacz i na jednej wizycie się kończy..

time image

Gość architekt

15 Lip 2011, 11:57

ludzie, litości, który to taki mądry pisze o ścianach konstrukcyjnych z gipskartonu? Jakie to obciążenia przeniesie? Stosowanie podwójnych pyt zależ po pierwsze od właściwości pomieszczeń, na przykład akustycznych, zależy tez od wysokości pomieszczenia, jeśli pomieszczenie ...

time image

Gość remik

15 Kwi 2011, 22:33

bardzo fajna porada :) ciesze sie ze ktos tak dokladnie to wszystko opisal a ja wkoncu to znalazlem. Wlasnie szykuje sie do powiekszenia lazienki i bede musial przestawic scianke wiec napewno skorzystam z tych cennych rad.

time image

Gość Misiekk

14 Lis 2010, 12:19

Po co się zastanawiać jedna czy dwie płyty - na stronach producentów systemów GK jest dokładnie opisane kiedy dawać dwie warstwy

time image

Gość Sławomir

21 Sty 2010, 19:55

Wszystko pięknie ładnie ale ja zawsze robiłem z jednej płyty i puki co to stoi :) ale ze trzeba dwie to nie wiedzialem:) ale chyba dalej zostane przy jednej:)

time image

Gość Gregor

05 Sty 2010, 15:48

Elegancko

time image

Gość technolog robót wykończeniowych

23 Gru 2009, 10:55

przy stawianiu scian konstrykcyjnych przeważnie daje się dwie płyty piersza zwykła a druga ogniowa[ gnio-odporna] pierwsza warstwa kręcona na wkrętach 2,5mm a druga na 3,5mm [o ile dobrze pamiętam. Wszystko ładnie pięknie ale w trakcie roboty nie jest tak różowo jak to tu opisują. ...

time image

Gość Skarabeusz

02 Gru 2009, 18:20

Dla mnie bomba:) Te profile obrysowe to są gotowe konstrukcje scalone, czy można zakupić elementy? Na rysunku są 2 warstwy płyt, to konieczne? zawsze stosowałem wełnę i po jednej płycie z dwóch stron, a tu niespodzianka:)

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Naprawa i wykończenie ścian - dlaczego warto stosować system? Rady eksperta
Naprawa i wykończenie ścian - dlaczego warto stosować system? Rady eksperta
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowiecie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2018

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze czerwiec 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2018

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom czerwiec 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny