Skuteczna izolacja akustyczna pomieszczeń - krok po kroku
Skuteczna izolacja akustyczna pomieszczeń - krok po kroku
Jednym ze sposobów na poprawienie izolacyjności akustycznej ściany jest montaż tzw. przedścianki w systemie suchej zabudowy. To konstrukcja wykonana z profili aluminiowych, wykończona płytami gipsowo-kartonowymi, wewnątrz której znajduje się materiał izolacyjny, np. wełna mineralna. Takie rozwiązanie pozwala znacznie poprawić komfort mieszkania.
Montaż przedścianki w systemie suchej zabudowy - krok 1.
Pierwszym krokiem jest dokładne zwymiarowanie miejsca montażu konstrukcji z profili aluminiowych, które będą stanowiły oparcie dla płyt gipsowo-kartonowych.
Montaż przedścianki w systemie suchej zabudowy - krok 2.
Następnie przycinamy na odpowiednią długość profile UD, stanowiące konstrukcję obwodową, montowaną do ścian, sufitu i podłogi. Przed montażem nie możemy zapomnieć o przyklejeniu specjalnej samoprzylepnej taśmy akustycznej. Jej zadaniem jest zapobieganie przenoszeniu drgań z konstrukcji na otaczające elementy podłoża. Taśmę przyklejamy do wszystkich profili obwodowych.
Montaż przedścianki w systemie suchej zabudowy - krok 3.
Mocujemy profile UD do ściany za pomocą wkrętów.
Montaż przedścianki w systemie suchej zabudowy - krok 4.
Przystępujemy do wyznaczenia miejsc montażu pionowych profili CD. Elementy te ustawia się co 60 cm. Wkładane są górą i dołem w profile UD i montowane do ściany przy pomocy łączników bezpośrednich, tzw. ES-ów. Okładzina przykręcana będzie później tylko do tych profili. Dlatego przy jednej i drugiej ścianie (w odległości maksymalnie 10 cm) dostawiamy dodatkowo po jednym profilu CD.
Montaż przedścianki w systemie suchej zabudowy - krok 5.
Łączniki bezpośrednie mocujemy do ściany za pomocą elementów łączących, dobranych w zależności od rodzaju podłoża (np. kołków rozporowych). Istotne jest przyklejenie do każdego łącznika pasków taśmy akustycznej, która wyeliminuje przenoszenie drgań z konstrukcji na ścianę i odwrotnie. Maksymalny rozstaw pionowy łączników bezpośrednich wynosi 90 cm.
Montaż przedścianki w systemie suchej zabudowy - krok 6.
Ustawiamy profile CD, sprawdzając zachowanie pionu.
Montaż przedścianki w systemie suchej zabudowy - krok 7.
Kolejnym krokiem jest skręcenie uchwytów bezpośrednich z profilem CD. Do tego celu używa się wkrętów LN 3,5 x 9,5 mm.
Montaż przedścianki w systemie suchej zabudowy - krok 8.
Po wykonaniu konstrukcji przystępujemy do ułożenia dodatkowej warstwy materiału izolacyjnego, np. wełny mineralnej. Bardzo istotne jest staranne, szczelne ułożenie izolacji, również w przestrzeni za profilami. Płyty z wełny powinny być układane w kolejnych polach z przesunięciem.
Montaż przedścianki w systemie suchej zabudowy - krok 9.
Do profili CD przykręcamy okładzinę z płyt gipsowo-kartonowych (maksymalny rozstaw wkrętów to 25 cm). Aby poprawić izolacyjność akustyczną, warto zastosować dwie warstwy płyt lub ich specjalną, akustyczną odmianę.
Montaż przedścianki w systemie suchej zabudowy - krok 10.
Płyt nie należy przytwierdzać do profili UD, zamontowanych do podłogi i stropu oraz stykających się z przedścianką, ponieważ skręcenie tych elementów powodowałoby pękanie połączeń płyt. Elementy brzegowe montujemy więc do dodatkowych profili CD, o których wspomniano przy montażu konstrukcji.
Montaż przedścianki w systemie suchej zabudowy - krok 11.
Ostatnią czynnością jest szpachlowanie fug między płytami. Po naniesieniu zaprawy, w zaszpachlowaną spoinę należy wtopić taśmę z włókna szklanego lub papierową. Takie zbrojenie wzmocni połączenie płyt i zapobiegnie powstawaniu pęknięć. Po wyschnięciu masy można przystąpić do wykończenia ściany, np. malując ją.
Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.