Skuteczna izolacja akustyczna pomieszczeń - krok po kroku

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Skuteczna izolacja akustyczna pomieszczeń - krok po kroku

Jednym ze sposobów na poprawienie izolacyjności akustycznej ściany jest montaż tzw. przedścianki w systemie suchej zabudowy. To konstrukcja wykonana z profili aluminiowych, wykończona płytami gipsowo-kartonowymi, wewnątrz której znajduje się materiał izolacyjny, np. wełna mineralna. Takie rozwiązanie pozwala znacznie poprawić komfort mieszkania.

Montaż przedścianki w systemie suchej zabudowy - krok 1.

Pierwszym krokiem jest dokładne zwymiarowanie miejsca montażu konstrukcji z profili aluminiowych, które będą stanowiły oparcie dla płyt gipsowo-kartonowych
Pierwszym krokiem jest dokładne zwymiarowanie miejsca montażu konstrukcji z profili aluminiowych, które będą stanowiły oparcie dla płyt gipsowo-kartonowych.

Montaż przedścianki w systemie suchej zabudowy - krok 2.

Następnie przycinamy na odpowiednią długość profile UD, stanowiące konstrukcję obwodową, montowaną do ścian, sufitu i podłogi
Następnie przycinamy na odpowiednią długość profile UD, stanowiące konstrukcję obwodową, montowaną do ścian, sufitu i podłogi. Przed montażem nie możemy zapomnieć o przyklejeniu specjalnej samoprzylepnej taśmy akustycznej. Jej zadaniem jest zapobieganie przenoszeniu drgań z konstrukcji na otaczające elementy podłoża. Taśmę przyklejamy do wszystkich profili obwodowych.

Montaż przedścianki w systemie suchej zabudowy - krok 3.

Mocujemy profile UD do ściany za pomocą wkrętów
Mocujemy profile UD do ściany za pomocą wkrętów.

Montaż przedścianki w systemie suchej zabudowy - krok 4.

Przystępujemy do wyznaczenia miejsc montażu pionowych profili CD. Elementy te ustawia się co 60 cm
Przystępujemy do wyznaczenia miejsc montażu pionowych profili CD. Elementy te ustawia się co 60 cm. Wkładane są górą i dołem w profile UD i montowane do ściany przy pomocy łączników bezpośrednich, tzw. ES-ów. Okładzina przykręcana będzie później tylko do tych profili. Dlatego przy jednej i drugiej ścianie (w odległości maksymalnie 10 cm) dostawiamy dodatkowo po jednym profilu CD.

Montaż przedścianki w systemie suchej zabudowy - krok 5.

Łączniki bezpośrednie mocujemy do ściany za pomocą elementów łączących, dobranych w zależności od rodzaju podłoża (np. kołków rozporowych).
Łączniki bezpośrednie mocujemy do ściany za pomocą elementów łączących, dobranych w zależności od rodzaju podłoża (np. kołków rozporowych). Istotne jest przyklejenie do każdego łącznika pasków taśmy akustycznej, która wyeliminuje przenoszenie drgań z konstrukcji na ścianę i odwrotnie. Maksymalny rozstaw pionowy łączników bezpośrednich wynosi 90 cm.

Montaż przedścianki w systemie suchej zabudowy - krok 6.

Ustawiamy profile CD, sprawdzając zachowanie pionu
Ustawiamy profile CD, sprawdzając zachowanie pionu.

Montaż przedścianki w systemie suchej zabudowy - krok 7.

Kolejnym krokiem jest skręcenie uchwytów bezpośrednich z profilem CD
Kolejnym krokiem jest skręcenie uchwytów bezpośrednich z profilem CD. Do tego celu używa się wkrętów LN 3,5 x 9,5 mm.

Montaż przedścianki w systemie suchej zabudowy - krok 8.

Po wykonaniu konstrukcji przystępujemy do ułożenia dodatkowej warstwy materiału izolacyjnego, np. wełny mineralnej
Po wykonaniu konstrukcji przystępujemy do ułożenia dodatkowej warstwy materiału izolacyjnego, np. wełny mineralnej. Bardzo istotne jest staranne, szczelne ułożenie izolacji, również w przestrzeni za profilami. Płyty z wełny powinny być układane w kolejnych polach z przesunięciem.

Montaż przedścianki w systemie suchej zabudowy - krok 9.

Do profili CD przykręcamy okładzinę z płyt gipsowo-kartonowych (maksymalny rozstaw wkrętów to 25 cm).
Do profili CD przykręcamy okładzinę z płyt gipsowo-kartonowych (maksymalny rozstaw wkrętów to 25 cm). Aby poprawić izolacyjność akustyczną, warto zastosować dwie warstwy płyt lub ich specjalną, akustyczną odmianę.

Montaż przedścianki w systemie suchej zabudowy - krok 10.

Płyt nie należy przytwierdzać do profili UD, zamontowanych do podłogi i stropu oraz stykających się z przedścianką, ponieważ skręcenie tych elementów powodowałoby pękanie połączeń płyt. Elementy brzegowe montujemy więc do dodatkowych profili CD, o których wspomniano przy montażu konstrukcji.
Płyt nie należy przytwierdzać do profili UD, zamontowanych do podłogi i stropu oraz stykających się z przedścianką, ponieważ skręcenie tych elementów powodowałoby pękanie połączeń płyt. Elementy brzegowe montujemy więc do dodatkowych profili CD, o których wspomniano przy montażu konstrukcji.

Montaż przedścianki w systemie suchej zabudowy - krok 11.

Ostatnią czynnością jest szpachlowanie fug między płytami. Po naniesieniu zaprawy, w zaszpachlowaną spoinę należy wtopić taśmę z włókna szklanego lub papierową.
Ostatnią czynnością jest szpachlowanie fug między płytami. Po naniesieniu zaprawy, w zaszpachlowaną spoinę należy wtopić taśmę z włókna szklanego lub papierową. Takie zbrojenie wzmocni połączenie płyt i zapobiegnie powstawaniu pęknięć. Po wyschnięciu masy można przystąpić do wykończenia ściany, np. malując ją.

Zobacz, jak wykonać izolację akustyczną pomieszczenia (przedścianki)

Redakcja BD
fot. Knauf

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Lasery samopoziomujące w pracach wykończeniowych i konstrukcyjnych
Lasery samopoziomujące w pracach wykończeniowych i konstrukcyjnych
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny