Planuję budowę ziemianki. Jaka powinna być grubość ścian i wysokość łuku sklepienia?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Planuję budowę ziemianki. Jaka powinna być grubość ścian i wysokość łuku sklepienia?

Planuję budowę niewielkiej piwnicy-ziemianki zewnętrznej z ceglanym sklepieniem łukowym. Będzie ona miała wymiary ok. 2,5 × 4 m, zostanie obsypana ziemią. Jaka powinna być grubość ścian i wysokość łuku sklepienia i jak je wykonać?

aktualizacja: 2018-10-16 09:40:39

Odpowiedź eksperta: Sklepienia łukowe wymagają oparcia na stabilnych ścianach, gdyż przenoszone obciążenia oddziałują rozpierająco na boki, dążąc do ich przewrócenia. Tradycyjnie przy sklepieniach odcinkowych (o promieniu łuku większym niż połowa rozpiętości) uznaje się, że stawiane z cegieł ściany je podpierające powinny mieć grubość odpowiadającą 1/5 rozpiętości łuku. Kiedy obsypuje się je ziemią mogą być cieńsze - wtedy na 1 1/2 cegły, czyli około 38 cm. Strzałkę łuku (wysokość zaokrąglenia) przyjmuje się od 1/7 do 1/12 rozpiętości - w tym przypadku będzie to 20-35 cm.

Do budowy konieczne będzie przygotowanie krążyn - łuków (wyciętych z płyty OSB lub desek) opartych na podstemplowanych i wypoziomowanych belkach. Rozstawione co 70-100 cm wzdłuż przyszłego sklepienia łączy się na wierzchu deskami o szerokości 7,5 cm, co odpowiada grubości cegły z zaprawą. W odległości równej promieniowi łuku, w osi rozpiętości, w poziomo zamontowaną deskę wbija się gwóźdź. Przymocowany do niego sznur wyznaczać będzie linię spoiny w poszczególnych warstwach.

Pierwszy rząd cegieł tworzy tzw. węzgłowie i w całości spoczywa na murze. Łuk formuje się na ½ cegły, czyli o wysokości 12 cm. Kolejne rzędy wykonuje się z przesunięciem spoin o ok. pół długości, kontrolując ich ustawienie sznurem rozpiętym na długości sklepienia. Ściany muruje się równolegle z obu stron, aż do szczytu i zamyka odpowiednio dopasowaną cegłą, zwaną zwornikiem. Wzniesione sklepienie zalewa się rzadką zaprawą wypełniającą spoiny i wygładza pod warstwę izolacji przeciwwodnej.

Redakcja BD
Na schemacie: Sklepienie łukowe. Wysokość zaokrąglenia łuku to od 1/7 do 1/12 jego rozpiętości.

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Rozwiązujemy problem wody w piwnicy
Rozwiązujemy problem wody w piwnicy
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny