Artykuły: Ściany wewnętrzne
Jak przemalować ciemny kolor ściany na biało? Malowanie ścian krok po kroku
Wielu inwestorów zastanawia się, jak przemalować ciemne ściany na biało lub na jasny pastelowy odcień - czy zeszlifować starą powłokę, czy wystarczy pokryć ją farbą w docelowym kolorze? A może zastosować grunt? Zmiana koloru ściany z ciemnego na jasny wymaga odpowiedniego malowania. Podpowiadamy, jakie są w tej kwestii możliwości oraz jak fachowo przeprowadzić prace.
Jak odnowić wnętrza? 9 pomysłów na dekoracje na ściany. Sięgnij po papier, drewno, cegły… efekt Cię zaskoczy!
Chcesz szybko odnowić wnętrza? Dobrym sposobem jest dekoracja ścian. Przedstawiamy 7 pomysłów na ciekawe dekoracje ścian w każdym stylu i na każdą kieszeń. Drewno, tapety, papier, cegły, beton - na tym nie koniec. Co teraz jest na topie, czym wykończyć ściany, by móc cieszyć się pięknym, oryginalnym wnętrzem? Porady i inspiracje.
Mocowanie przedmiotów do poszczególnych materiałów ściennych
W każdym domu trzeba zawiesić rozmaite przedmioty na ścianach i sufitach - od ciężkich szafek, karniszy i półek po lekkie obrazki. Najważniejsze jest odpowiednie dobranie sposobu mocowania do właściwości podłoża.
Tynki - sposoby wykańczania ścian działowych
Prace związane z tynkami to już prawie ostatni, tzw. mokry, etap budowy (poza wylewkami i posadzkami). Po nim pozostaje już tylko dekorowanie ścian - malowanie, tapetowanie, mocowanie przeróżnych okładzin i urządzanie wnętrz. Zanim jednak zaczniemy planować oryginalne ozdoby ścian, trzeba przejść etap tynkowania.
Murowane ściany działowe - jak je wykonać?
Ściany działowe - murowane albo z płyt gipsowo-kartonowych, pustaków szklanych lub ceramiki. Dzisiejsze technologie dają wiele możliwości. Ważne, by były solidne, trwałe i dobrze tłumiły hałas.
Stawianie ścianek z płyt gipsowo-kartonowych i gipsowo-włóknowych
Płyty gipsowo-kartonowe wykorzystuje się do budowy ścian działowych i podwieszanych sufitów oraz jako okładziny ścienne, zastępujące tradycyjny tynk. Łatwe w montażu i obróbce karton-gipsy umożliwiają znaczne przyśpieszenie prac i tworzenie wymyślnych zabudów, które trudno byłoby wykonać z innego materiału.
Sposoby wykończenia ścian wewnętrznych - inwestor rozmawia z ekspertem
Ekspert budowlany udziela porad inwestorowi, który nie wie, jakim materiałem może wykończyć ściany wewnętrzne swojego wymarzonego domu.
Rozmowy o budowaniu ścian działowych
Czy ściany działowe można stawiać w dowolnym miejscu? Na te i inne pytania odpowiada ekspert budowlany.
Beton architektoniczny w łazience to wielkie rozczarowanie!
Miodowa tonacja drewna i głęboki czarny odcień welurowej tkaniny kontrastują z nowoczesną farbą-masą, imitującą beton architektoniczny, którą malarze pokryli ściany przy wannie w podłodze i wyjściu na balkon - mówią Beata i Bartek, którzy ściany w master bedroom wykańczali w 2019 r.
Ściany we wnętrzach wykończone na 4 sposoby
W trosce o zdrowie do wykończenia ścian przeznaczyliśmy nietoksyczną i antyalergiczną farbę lateksową od markowego producenta. W celu urozmaicenia aranżacji dodaliśmy jeszcze inne zmywalne materiały - mówi Emilia, która ściany wykańczała w 2019 roku.
Wylana z żelbetu ściana z wzorem surowych płyt betonowych
Wykończenie ścian zaaranżowaliśmy w stylu soft loft. Już na etapie projektowania domu przygotowaliśmy z architektem przegrodę nośną o wysokości dwóch kondygnacji, wylaną z żelbetu i odgradzającą hol z klatką schodową od garażu - mówią Ania i Paweł, którzy ściany wykańczali w 2018 r.
Ozdobna tapeta maskuje drzwi z salonu i sypialni
Tapetą z wzorem liści bananowca przykryliśmy ścianę pod jednobiegową klatką schodową i chowane drzwi odgradzające łazienkę i schowek (pod schodami). Podobną rolę pełni tapeta w sypialni - mówi Ewa, która ściany wykańczała w 2018 r.
Jaki wybrać agregat malarski?
Malowanie dużych powierzchni przy pomocy wałków i pędzli jest bardzo czasochłonne i wymaga dużego nakładu pracy. Dodatkowo efekt często nie jest zadowalający, a po malowaniu pozostają nieestetyczne smugi i zacieki. Dobrym rozwiązaniem, które całkowicie eliminuje ten problem, jest agregat malarski. Jakie urządzenie wybrać? Kiedy warto zdecydować się na zakup agregatu malarskiego?
10 pomysłów na wykończenie ściany za łóżkiem w sypialni
Sypialnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w całym domu. To tam odpoczywamy i nabieramy sił na kolejny dzień pełen wyzwań. Aranżacja wnętrza powinna działać na nas relaksująco. Co na ścianę za łóżkiem w sypialni? Przedstawiamy 10 pomysłów.
Farby i tapety - wykańczanie ścian działowych
Białe, szare, a może kolorowe? We wszystkich pomieszczeniach takie same, czy może w salonie i w sypialni bardziej dekoracyjne... Prezentujemy kilka aranżacji ścian wykończonych farbami, tapetami i fototapetami.
Malujemy ściany, czyli jak dobrać farbę do wnętrza
Chyba nie ma domu bez choć jednej ściany pokrytej farbą. Tym bardziej, że wykorzystując odpowiednie produkty do malowania, można dopasować je do pomieszczeń suchych i tzw. mokrych oraz uzyskać przeróżne efekty dekoracyjne i użytkowe.
Rodzaje tynków maszynowych - kiedy i jak je nakładać?
Tynki maszynowe to obecnie najszybszy i najczęściej stosowany sposób wykańczania ścian i sufitów. Opłaca się je wykonywać na dużych powierzchniach, gdzie tynkowanie ręczne byłoby czasochłonne. Dowiedz się, jakie są rodzaje tynków maszynowych? Ile kosztuje ich wykonanie?
Beton dekoracyjny na ścianach nowoczesnych wnętrz
Chciałabym na jednej ścianie w salonie oraz na klatce schodowej ułożyć beton architektoniczny. Obecnie jest tam tynk cementowo-wapienny pomalowany farbą akrylową. Jaką formę betonu wybrać, by uzyskać ładny efekt i zrobić to samodzielnie? Płyty betonowe są ciężkie, obawiam się przyczepienia ich jedynie klejem. Może są jakieś lżejsze rozwiązania, dające taki sam efekt?
Wykańczanie ścian i sufitów płytami g-k - instrukcja montażu
Płyty gipsowo-kartonowe to jeden z najpopularniejszych materiałów stosowanych w budownictwie. Są uniwersalne - służą do budowy i wykańczania ścian oraz sufitów, są też chętnie wykorzystywane podczas prac remontowych.
Szpachlowanie ścian krok po kroku
Szpachlowanie i malowanie ścian to jedne z najczęściej wykonywanych usług wykończeniowych. Można je zlecić fachowcom albo z powodzeniem wykonać samodzielnie. Jak szpachlować ściany krok po kroku?
Czym wyróżnia się tynk japoński?
Podczas remontów i prac wykończeniowych szczególnie ważną rolę odgrywa dobór odpowiednich materiałów. Tynk japoński ma szerokie zastosowanie i daje ciekawy efekt końcowy. Jakie są jego zalety? Jak go nakładać? Ile kosztuje?
Farby strukturalne - co je wyróżnia, jakie dają efekty?
Ciekawy, trójwymiarowy efekt dekoracyjny w Twoim domu? Oczywiście, że tak! Dowiedz się, jakie właściwości ma farba strukturalna? Jakie są jej rodzaje? Na jaki efekt końcowy możesz liczyć?
Izolacyjność akustyczna ścian działowych
Rolą ścian działowych jest podział wnętrz budynku na pomieszczenia. W przeciwieństwie do wewnętrznych ścian nośnych, które oprócz przenoszenia ciężarów konstrukcyjnych pełnią dodatkowo taką funkcję, nie muszą być one tak masywne. Do ich wzniesienia trzeba jednak zawsze wybierać materiał solidny, a szczególną uwagę zwracać na odpowiednie połączenie z przegrodami konstrukcyjnymi.
Malowanie - poradnik praktyczny
Malowanie to najprostszy i wybierany najczęściej sposób na odnowienie ścian. Przed przystąpieniem do prac kompletujemy potrzebne narzędzia - wałki i pędzle, odpowiednie do upatrzonej farby (przyda się też wałek z osłoną, chroniącą sąsiednią ścianę, i pędzel do trudno dostępnych miejsc), kuwety, drabinę.
Kotwa chemiczna - zastosowanie, montaż, cena
Kotwy chemiczne znajdą swoje zastosowanie wszędzie tam, gdzie wykorzystanie mechanicznych rozwiązań nie wchodzi w grę. Można je zamontować m.in. w otworach powstałych po wyrwanych, starych kotwach. Czym charakteryzuje się kotwa chemiczna? Jakie ma właściwości i cenę?
Okładziny ścienne - wykańczanie ścian działowych
Możliwości wykończenia przegród jest dziś bardzo wiele - producenci oferują odporne farby, nowoczesne tapety i okładziny. Istotne, aby kupować atestowane, nieszkodliwe dla zdrowia wyroby. Bardzo starannie powinny je dobierać osoby cierpiące na różnego typu uczulenia.
Pożądane cechy ścian działowych
Ściany działowe nie pełnią funkcji konstrukcyjnej. Dzielą dom na pomieszczenia. Mogą być murowane lub szkieletowe. W zależności od zastosowanej technologii, w różnym stopniu chronią przed rozprzestrzenianiem się dźwięków i umożliwiają bezproblemowe mocowanie mebli oraz innych przedmiotów. Odmienne są także tempo ich stawiania i koszt realizacji.
Porównanie 23 gładzi i szpachli
Wykańczanie przegród budowlanych zleca się z reguły fachowcom. Wyrównywanie ścian czy sufitów wymaga bowiem dużej wprawy. Warto jednak wiedzieć, czym różnią się gładzie i szpachle mające zastosowanie w tego typu pracach. Istotny jest nie tylko ich skład, ale także sposób nakładania, czas wiązania, temperatura stosowania oraz wydajność.
Wykończenie ścian wewnętrznych oddaliśmy w ręce fachowców
Wykończenie przegród oddaliśmy w ręce fachowców, ale w naszej sypialni ozdobę z plastrów drewna na czołowej i bocznej ścianie wykonałem własnoręcznie - mówi Adam, który wraz z Mariolą są Członkami Klubu Budujących Dom, a ściany wykańczali w 2018-2019 r.
Zalety zastosowania okładziny z korka (reportaż)
W sypialniach dziewczynek na poddaszu i w gabinecie na parterze zastosowaliśmy, na fragmentach ścian, okładzinę z korka. Wykorzystanie tego materiału było jednym z naszych marzeń! - mówią Ania i Piotr, Członkowie Klubu Budujących Dom, którzy ściany wykańczali w 2018 roku.
Ściany wykończone farbą ceramiczną i tapetą winylową
Ze względu na dużą wysokość ścian i małe dzieci, do wykończenia ścian przeznaczyłem farbę ceramiczną, odporniejszą na zabrudzenia, którą łatwo umyć - mówi Bartek, Członek Klubu Budujących Dom, który ściany w salonie wykańczał w 2019 r.
Wykończenie ścian dopasowałam do stylu soft loft
Okładzina ścienna w jednolitym kolorze jest pod każdym względem udana. Nie kurzy się, nawet gdy rozpalamy ogień w kozie - mówi Anna, Członkini Klubu Budujących Dom, która ściany wykańczała w 2018 r.
Kamień naturalny we wnętrzach
Chyba najbardziej oryginalne i eleganckie są okładziny z kamienia naturalnego. Elementy mogą mieć różną wielkość, kształt i grubość. Ze względu na wysoką cenę i pewne ograniczenia wynikające z właściwości tego materiału, zwykle stosuje się je fragmentarycznie w reprezentacyjnych pomieszczeniach, jak salon czy okolice kominka. Naturalny kamień świetnie będzie wyglądał także w łazience bądź kuchni, pod warunkiem, że wcześniej zostanie właściwie zaimpregnowany.
Ściany działowe. Zalety i wady ścian murowanych i szkieletowych
Wnętrze domu dzieli się na pomieszczenia za pomocą ścian działowych. Są one zazwyczaj wznoszone po zakończeniu budowy przegród konstrukcyjnych. Choć nie przenoszą żadnego obciążenia - oprócz ciężaru własnego i elementów, które na nich wiszą - ich rozmieszczenie określone jest w projekcie budynku. Mimo to, nawet po zakończeniu stanu surowego, można wprowadzić dodatkowe ścianki. Warunkiem jest zgoda architekta i zastosowanie technologii, która nie spowoduje nadmiernego obciążenia stropu. Do najpopularniejszych rozwiązań należą ścianki szkieletowe i murowane.
Wykańczanie ścian działowych - rodzaje materiałów i dobór koloru
Ściany wewnętrzne, w normalnie eksploatowanych domach i mieszkaniach, odświeża się raz na kilka lat. Proste prace, takie jak czyszczenie, malowanie, uzupełnianie drobnych ubytków da się wykonać samodzielnie, choć ograniczeniem może być wielkość domu. Odnowienie murów krzywych, zawilgoconych, z odpadającym tynkiem lepiej powierzyć fachowcom.
Co na ściany wewnętrzne? Oryginalne pomysły i koszty wykonania
Dekorowanie ścian salonu czy sypialni to już prawie standardowy etap urządzania własnego domu. Patentów na ich efektowny wygląd jest wiele. Ważne by przeznaczyć do tego najbardziej wyeksponowaną powierzchnię i dobrać materiał pasujący do stylistyki całego wnętrza, oraz pamiętać, że w aranżowaniu pomieszczeń cenny jest umiar.