Kotwy chemiczne znajdą swoje zastosowanie wszędzie tam, gdzie wykorzystanie mechanicznych rozwiązań nie wchodzi w grę. Można je zamontować m.in. w otworach powstałych po wyrwanych, starych kotwach. Czym charakteryzuje się kotwa chemiczna? Jakie ma właściwości i cenę?
Data publikacji: 2021-08-30
Data aktualizacji: 2021-12-11
Kotwa chemiczna to najlepsza alternatywa dla rozwiązań mechanicznych lub rozporowych. Wyróżnia się ona małym oddziaływaniem na otoczenie i sprawdzi się w różnych środowiskach. Zabezpiecza też otwór przed wilgocią. Każda kotwa jest produkowana z przeznaczeniem do innego podłoża.
Mocowanie z wykorzystaniem kotew składa się z trzech elementów:
podłoża - może mieć dowolną formę,
żywicy - wprowadza się ją do oczyszczonego otworu,
trzpienia - jest podstawą mocowania części nośnych, umiejscowiony powinien być w żywicy, ma gwintową fakturę, a podczas montażu obracamy go zgodnie z kierunkiem gwintu.
Kotwy możemy podzielić na dwa rodzaje:
kotwy wykorzystujące żywice niekatalityczne z utwardzaczem (poliestrowe, winyloestrowe, epoksydowo-akrylowe): ilość żywicy jest dowolna,
kotwy wykorzystujące żywice wraz z utwardzaczem zmieszane w takich samych proporcjach.
W obu przypadkach kotwy wykazują takie same właściwości. Do kotew, w których wymagana jest odpowiednia proporcja żywicy i katalizatora, dołączone są mieszacze ułatwiające montaż.
Jakie zastosowanie i właściwości mają kotwy chemiczne?
Kotwy mogą znaleźć się w miejscu:
wyrwanych, starych kotew,
otworów położonych na krawędziach struktur nośnych,
Właściwości kotwy chemicznej to przede wszystkim szczelność i wytrzymałość. Kotwy w pełni zabezpieczają otwór przed działaniem wilgoci i wody, co z kolei podnosi znacząco odporność struktury podłoża na pęknięcia.
To, jak bardzo będzie wytrzymała kotwa, zależy też od jej składu chemicznego. Kotwa chemiczna nie zwiększa swojej objętości, dlatego nie uszkadza wewnętrznej części otworu.
W przypadku, gdy chcemy umieścić kotwę po wyrwanym kołku lub starej kotwie, należy najpierw oczyścić otwór, wprowadzić do niego żywicę, a następnie zamontować trzpień. Gdy mamy do czynienia z otworem o małej spoistości, należy wykonać pełną izolację przed działaniem wilgoci.
Montaż kotwy chemicznej krok po kroku:
Wybierz odpowiednią kotwę do podłoża.
Przygotuj otwór i oczyść go.
Do otworu wprowadź żywicę.
Umieść trzpień w żywicy, obracając go zgodnie z kierunkiem gwintu.
Trzpień kotwy obraca się zgodnie z kierunkiem gwintu. (rys. fischer Polska)
UWAGA: Podłoże powinno mieć około 20°C. Jeśli temperatura jest niższa, należy zastosować kotwy bez styrenu. Można też kotwę umieścić na grzejniku, uważając, aby jej nie przegrzać (powyżej 30°C traci swoje właściwości i nie nadaje się do użytku).
Zalety kotew chemicznych
Kotwy chemiczne są:
łatwe w montażu,
zabezpieczają przed wilgocią,
nie wpływają niekorzystnie na podłoże, w którym się znajdują,
nie powodują naprężeń w podłożu.
Od czasu zaaplikowania kotwy, aż do jej zaschnięcia, mamy możliwość zamocowania elementów w wybrany przez nas sposób. Można poziomować, przesuwać na boki, przesuwać do góry.
Średnice i głębokości mocowania kotew chemicznych są dowolne. W żywicę, która tworzy kotwę, można wkleić elementy, takie jak: pręty zbrojeniowe, haki, śruby, gwintowane tuleje.
Jaka jest cena kotwy chemicznej?
Zużycie żywicy zależy od grubości i objętości otworu oraz rodzaju podłoża. Cena jednego pojemnika o pojemności 0,5 litra kotwy chemicznej do betonu wynosi ok. 200 złotych, a do cegieł, pustaków i betonu niespękanego ok. 70 złotych.