Jak tynkować ścianę, a jak sufit? Krok po kroku

Tynkowanie uzależnione jest przede wszystkim od zastosowanej zaprawy. Kluczowe jest także to, czy tynk nakładamy ręcznie czy za pomocą profesjonalnego sprzętu. Jak przebiegają poszczególne etapy nakładania tynku na ścianę, a jak na sufit? Oto nasze wskazówki - krok po kroku.

Jak tynkować ścianę, a jak sufit? Krok po kroku
Metpol Narożniki do tynków z powłoką MAGNELIS® – bezkonkurencyjne rozwiązanie w walce z korozją
Dane kontaktowe:
61 650 07 00
Szyszkowa 6 62-002 Suchy Las

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Czego dowiesz się z artykułu?

Tynkowanie ścian w 3 krokach

Krok 1. Przygotowanie powierzchni ścian do tynkowania

Przed rozpoczęciem tynkowania należy odpowiednio przygotować powierzchnię. Chodzi o to, aby usunąć z niej wszelki pył, kurz, starą farbę a także zakleić dziury.

Oczywiście ściana nie może być także tłusta. Po oczyszczeniu powierzchni i uzupełnieniu ubytków, ścianę należy zagruntować.

Profile stalowe i aluminiowe do zabezpieczenia naroży ścian w czasie tynkowania. fot. Metpol
Profile stalowe i aluminiowe do zabezpieczenia naroży ścian w czasie tynkowania. fot. Metpol

Przed rozpoczęciem tynkowania konieczne jest także zabezpieczenie naroży ścian - stosowane są do tego specjalne narożniki do tynków. Warto się nimi posłużyć, bowiem znacznie ułatwiają wyprowadzenie naroży pionowych i poziomych podczas tynkowania. Ważne jest także to, że zabezpieczają naroża przed ewentualnymi przyszłymi uszkodzeniami mechanicznymi.

Krok 2. Tynkowanie a powierzchnia ściany

To, jak będziemy postępować w kolejnym kroku, zależy od powierzchni ściany, którą zamierzamy tynkować. Jeśli jest bardzo duża, konieczne może się okazać podzielenie jej na mniejsze części.

W tym celu należy użyć specjalnych listew prowadzących, wykonanych z metalu, dzięki którym możliwe będzie uzyskanie równej powierzchni ściany. Kupując je trzeba wziąć pod uwagę, jaką grubość będzie miał nałożony przez nas tynk.

Listwy podtynkowe W6 i W10 - umożliwiają wykonanie równej warstwy tynku. fot. Metpol
Listwy podtynkowe W6 i W10 - umożliwiają wykonanie równej warstwy tynku

Listwy należy zamocować do ściany, z zachowaniem ok. 1 m. odległości pomiędzy nimi. Ponieważ listwy zostają w ścianie, tynkując trzeba postępować na tyle ostrożnie, żeby ich nie uszkodzić i nie narazić się w przyszłości na wykwity rdzy.

Jeśli tynkować będziemy stosunkowo niewielką powierzchnię, użycie takich listew nie będzie konieczne.

Krok 3. Tynkowanie ścian

Tynkowanie powinno być przeprowadzone w temperaturze dodatniej, nie na mrozie (termometr pokojowy musi wskazywać co najmniej 5 stopni Celsjusza). Równie ważne jest zachowanie odpowiedniej temperatury po zakończeniu prac. Istotne jest przy tym, żeby nie narażać świeżo otynkowanej ściany na silne przeciągi, ani też zbyt intensywnie nie suszyć.

Przygotowanie wnęki okiennej do tynkowania. fot. https://pl.depositphotos.com
Przygotowanie wnęki okiennej do tynkowania. fot. https://pl.depositphotos.com

Wysychanie tynków jest uzależnione od warunków panujących na budowie. Warto przy tym zauważyć, że ogrzewanie pomieszczeń bez wentylacji nie spowoduje wysychania ścian. Suszenie ścian jest istotne, a zwłaszcza w przypadku zastosowania listew stalowych. Nawet jeśli pokryte są substancjami antykorozyjnymi, zbyt długie oddziaływanie na nie wilgoci może zakończyć się ich korozją.

Tynkowanie sufitu w 3 krokach

Krok 1. Nałożenie tynku na sufit

Tynkowanie sufitu rozpoczynamy od położenia na niego zaprawy tynkarskiej, przygotowanej zgodnie z instrukcją producenta. Narzuca się ją na fragment sufitu albo ręcznie, albo maszynowo, i od razu rozpoczyna wyrównywanie.

Krok 2. Wyrównywanie

Naciągniętą zaprawę najpierw wyrównuje się łatą h. Kluczowe jest to, w jaki sposób to robimy. Należy trzymać ją oburącz przed sobą i ciągnąć w swoją stronę. Ważne jest także i to, aby wyrównywać sufit w różnych kierunkach, pozwala to bowiem uzyskać równą powierzchnię.

Każdorazowo nadmiar zaprawy, który pozostaje na łacie, należy zebrać i uzupełnić nią nierówności sufitu i braki w zaciągniętej na nim zaprawie. T

o, czy efekt pracy jest zadowalający, czyli czy poziom sufitu jest wyrównany, należy sprawdzić przy użyciu poziomicy. Poziomicę przykładamy w kilku miejscach, a tam, gdzie wskazuje ona na brak zachowania poziomu, trzeba dokonać korekty, jeszcze zanim zaprawa na suficie wyschnie.

Krok 3. Wygładzenie

Wysychającą zaprawę trzeba odpowiednio wygładzić tak, aby w efekcie otrzymać gładką powierzchnię. Zanim stwardnieje, jej powierzchnię należy zrosić za pomocą butelki z rozpylaczem mgiełką czystej wody.

Następnie lekko wilgotną powierzchnię zaprawy zaciera się przy użyciu packi gąbkowej, a potem długiej szpachli.Ruch przy tej czynności powinien być kolisty, tak aby dokładnie wygładzić sufit.Kiedy zaprawa przeschnie, jest gotowa do pokrycia jej warstwą farby.

Autor: Damian Żabicki

Redakcja: Aleksander Rembisz

Zdjęcie główne: https://pl.depositphotos.com

Autor
Damian Żabicki
Damian Żabicki

Damian Żabicki to doświadczony autor, który od 2020 roku dostarcza czytelnikom portalu Budujemydom.pl wartościowych treści z zakresu budownictwa. Jego artykuły charakteryzuje połączenie wiedzy technicznej z praktycznym podejściem, co czyni je niezwykle przydatnymi zarówno dla profesjonalistów, jak i osób planujących samodzielne prace remontowe lub budowę domu.