Farby i tapety - wykańczanie ścian działowych

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Farby i tapety - wykańczanie ścian działowych

Białe, szare, a może kolorowe? We wszystkich pomieszczeniach takie same, czy może w salonie i w sypialni bardziej dekoracyjne... Prezentujemy kilka aranżacji ścian wykończonych farbami, tapetami i fototapetami.

Farby - sposób na wykończenie ścian

To najpopularniejszy sposób na wykończenie ścian. Jest też najtańszy, co nie znaczy najmniej efektowny. Do malowania ścian na ogół używa się farb akrylowych, lateksowych albo ceramicznych. Te dwa ostatnie rodzaje szczególnie poleca się do miejsc narażonych na zabrudzenia - bardzo łatwo je z nich usunąć.

Chociaż od lat trendy są odcienie bieli i szarości, do wyboru jest masa różnych kolorów. Coraz modniejsze stają się intensywne, ciemne barwy, którymi podkreśla się jedną lub dwie ściany w pomieszczeniu. Najbardziej odważni malują w ten sposób również całe sypialnie i salony, bądź tworzą dekoracyjne pasy, np. w dwóch kolorach. Nie warto bać się ciemnych barw, pod warunkiem, że wnętrze jest odpowiednio doświetlone, ma sporo okien.

Ciemne, intensywne kolory ścian sprawdzają się szczególnie w sypialniach. (fot. z lewej: Pixers, fot. z prawej: Beckers Designer Colour)

Na rynku są również farby do zadań specjalnych. Farby tablicowe pozwalają uzyskać powierzchnię, po której można pisać kredą (lub specjalnymi pisakami) jak po szkolnej tablicy. Farby magnetyczne tworzą powłokę zawierającą drobinki żelaza, do której za pomocą magnesu przyczepia się notatki, rysunki, zdjęcia.

Oba rodzaje chętnie stosowane są w pokojach dzieci, poza tym w kuchni czy przedpokoju. Można bowiem na nich nie tylko rysować, ale też zapisywać bądź zawieszać listy zakupów albo informacje dla domowników. Wyroby te łatwo nanieść. Są zmywalne.

Tablicowe na ogół występują w kolorze czarnym, grafitowym, granatowym, czerwonym. Chociaż z reguły są bardzo gęste, producenci zalecają aplikację kilku ich warstw w celu osiągnięcia oczekiwanego efektu. Magnetyczne natomiast są to na ogół farby podkładowe, które wykańcza się dekoracyjną powłoką, np. tablicową, jeśli chcemy uzyskać płaszczyznę, po której można zarówno pisać kredą, jak i przyczepiać do niej papierowe fiszki.

Farby tablicowe to doskonały plac zabaw dla dzieci (fot. z lewej: Euforma, fot. z prawej: Magnat)
Farba magnetyczna na ścianie domowego biura
Farba magnetyczna to praktyczny pomysł na usprawnienie prowadzenia biura w domu (fot. Benjamin Moore)

Wykańczanie ścian tymi rodzajami farb w zasadzie nie różni się od malowania zwykłą farbą akrylową. Powierzchnia musi być gładka, czysta, odtłuszczona i sucha. Zaleca się stosowanie wałka z gąbki lub z bardzo krótkim włosiem (im krótsze, tym gładszą powłokę otrzymamy) - pozwoli to osiągnąć ładną strukturę malowanej powierzchni.

Farby akrylowe kosztują ok. 10 zł/l, lateksowe 20 zł/l, ceramiczne 30 zł/l, tablicowe ok. 120 zł/l, magnetyczne ok. 180 zł/l.

Ściany pomalowane farbami w kontrastujących kolorach
Różnej szerokości pasy pomalowane farbami w kontrastujących kolorach mogą dodać wnętrzu charakteru. (fot. Magnat)
Dekoracyjna powłoka z efektem rdzy na fragmencie ściany
Dekoracyjną powłokę z efektem rdzy można uzyskać stosując farby z metalicznymi pigmentami. (fot. Lakma Sat)

Tapety i fototapety - sposób na wykończenie ścian

Tapety znów wracają do łask. Mogą przestawiać delikatne geometryczne wzory w pastelowych kolorach, abstrakcyjne desenie, wielobarwne motywy kwieciste, imitacje cegieł, kamienia.

Tapeta w pastelowych kolorach
Tapety w pastelowych kolorach nie muszą być nudne. Mogą mieć wdrukowane np. złote linie układające się w romby. (fot. tapetujemy.pl)
Kwieciste wzory to bardzo modny trend stosowany nie tylko w sypialniach ale też w salonach. Takie dekoracje najlepiej prezentują się na jednej lub dwóch ścianach. (fot. z lewej: Hypnos HYPNOS, fot. z prawej: Świat Kolorów)

Fototapety, jak sama nazwa wskakuje, na ogół są to różnego rodzaju pejzaże, ciekawe architektonicznie budowle lub inne zdjęcia nadrukowane na papier. W sprzedaży są również wyroby z fakturą imitującą skórę bądź tkaninę. Oferta obejmuje zestaw gotowych wzorów, ponadto możemy zlecić wykonanie tapety z naszego zdjęcia.

Przed złożeniem zamówienia należy dokładnie wymierzyć ścianę i podać w sklepie te wyniki. Po upływie ok. 2 tygodni otrzymamy gotowy produkt. Największy wybór tego typu dekoracji znajdziemy w sklepach internetowych, w których są narzędzia pozwalające dobrać wzór (odpowiednio go wykadrować) do kształtu i wymiaru ściany.

Fototapetę można kupić wybierając gotowy motyw... (fot. z lewej: F4U, fot. z prawej: JVD)
Fototapeta z ulubionego zdjęcia np. dziecka
Fototapeta z ulubionego zdjęcia np. dziecka (fot. F4U)

Obecnie oferowane tapety i fototapety są wytrzymałe i trwałe. Produkowane są między innymi jako papierowe i winylowe, odporne na mycie i płowienie pod wpływem słońca. Przykleja się je, aplikując klej tylko na ścianę.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Tapety kosztują od 20 zł/10 m rolkę, fototapety ok.150 zł/m2.

Redaktor: Joanna Dąbrowska
fot. otwierająca: Tikkurila

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość krzysiek29

05 Mar 2011, 15:12

bo powinieneś zatrudnić fachowca.

time image

05 Mar 2011, 11:38

Wykonanie gładzi na ścianach trochę kosztuje ale ściany "oddychają" i jedynie co jakiś czas można zmieniać kolorystykę.Raz tylko położyłem tapety. Nigdy więcej!!!

time image

Gość Ania

24 Lut 2011, 08:04

Najgorsze jest to że jak się znudzi tapeta to jest sporo roboty żeby nakleić nową albo przemalować. Warto wybrać dobrą tapetę taką która nam się nie znudzi po paru miesiącach. Sama tak miałam i w końcu po zerwaniu zrobiłam gładź i przemalowałam (oczywiście nie sama :) ).

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Jak ułożyć cementowe płytki na ścianach wewnętrznych?
Jak ułożyć cementowe płytki na ścianach wewnętrznych?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2021 - styczeń 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje