Farby i tapety - wykańczanie ścian działowych

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Farby i tapety - wykańczanie ścian działowych
Gładkie tynki najczęściej wymagają dodatkowego wykończenia, czyli malowania. Do tego celu używa się wielu rodzajów farb. Innym sposobem wykończenia tynków są tapety stosowane od ponad 100 lat.

Mocne barwy i nietypowe faktury umożliwiają wyeksponowanie wybranej płaszczyzny ściany
Mocne barwy i nietypowe faktury umożliwiają wyeksponowanie wybranej płaszczyzny ściany
(fot. Dekoral)
Dawniej były to głównie farby wapienne i klejowe o doskonałej paroprzepuszczalności, ale stosunkowo nietrwałe i łatwo się brudzące. W kuchniach i łazienkach stosowano również wodoodporne farby olejne jako tzw. lamperie (zamiast glazury).

 

Obecnie już się ich prawie nie używa, bowiem zastąpione zostały przez farby emulsyjne, akrylowe i lateksowe. Te nowoczesne wyroby nie wydzielają szkodliwych substancji i nieprzyjemnych zapachów, dobrze kryją powierzchnię, często już po jednokrotnym malowaniu.

 

Dostępne są w kilkunastu gotowych kolorach oraz w tysiącach kolorów barwionych na zamówienie wg wzornika. Poza tym kolory są bardziej odporne na blaknięcie, a same farby na zabrudzenia.

Klasyka zawsze jest modna i ładna
Klasyka zawsze jest modna i ładna. Stonowany kolor ścian, dopasowane w formie i barwie detale sprawiają, że wnętrze jest spokojne i eleganckie (fot. Knauf)

Oczywiście dzięki różnym metodom nakładania farb można uzyskać odmienne efekty, np.:

  • ożywienia wnętrza – poprzez bejcowanie, czyli nakładanie farby o różnych odcieniach za pomocą naturalnej gąbki;
  • zmiany proporcji pomieszczenia – przez malowanie kontrastowych pól i linii lub przez zastosowanie zmiennego natężenia barw np. od podłogi do sufitu;
  • ciągłości przestrzennej – przez wykonywanie wielkoformatowych wzorów za pomocą rzutnika.
Ściany można także pokrywać farbami strukturalnymi tworzącymi niewielkie wypukłości i przez to nadającymi powierzchni trzeci wymiar. Dzięki temu wnętrza mogą być wzbogacone o światłocień. Wreszcie można wykorzystać technikę malowania fresków, nadając pomieszczeniom starodawny charakter, ale to raczej w bardzo dużych i reprezentacyjnych wnętrzach.

 

Tapety

 

Współczesna tapeta dzięki nowoczesnej technologii może sprawiać wrażenie rzeczywistości
Współczesna tapeta dzięki nowoczesnej technologii może sprawiać wrażenie rzeczywistości. W zależności od tematu i umiejętnego wkomponowania go w przestrzeń pomieszczenia iluzja może być doskonała (fot. Finezja Studio)
Tapety mogą być papierowe, winylowe, materiałowe, na fizelinie, a nawet natryskowe. Czasami są to materiały bardzo drogie, bo projektowane przez znanych artystów i w ograniczonej ilości. Ale wtedy wyjątkowy wzór i zestaw barw może stworzyć nową jakość wnętrza wartą swojej ceny.

 

Na ścianach zniszczonych warto użyć tzw. tapet natryskowych. Są to masy na bazie klejów, pigmentów i wypełniaczy, którymi mogą być włókna celulozy, bawełny, drobinki drewna itp. Na ścianę nanosi się je pistoletem malarskim, ewentualnie pacą.

 

W łazienkach i kuchniach stosuje się tapety natryskowe na bazie wodoodpornych żywic dodatkowo zwiększających odporność na zabrudzenia i zadrapania.

 

Wykończeniem powracającym do łask stają się fototapety. Mają one coraz mniej wspólnego z ckliwymi widokami egzotycznych wysp. Popularne są fototapety jednobarwne, często przedstawiają wielkoformatowe zdjęcia samych mieszkańców w ciekawym ujęciu lub powiększone przedmioty czy rośliny.

 

Czasami stosowane wielkie fototapety zmieniają postrzeganie rzeczywistych wymiarów pomieszczenia, np. przedstawiające perspektywy ulic ginących na horyzoncie.

 

Tadeusz Lipski

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość krzysiek29

05 Mar 2011, 15:12

bo powinieneś zatrudnić fachowca.

time image

05 Mar 2011, 11:38

Wykonanie gładzi na ścianach trochę kosztuje ale ściany "oddychają" i jedynie co jakiś czas można zmieniać kolorystykę.Raz tylko położyłem tapety. Nigdy więcej!!!

time image

Gość Ania

24 Lut 2011, 08:04

Najgorsze jest to że jak się znudzi tapeta to jest sporo roboty żeby nakleić nową albo przemalować. Warto wybrać dobrą tapetę taką która nam się nie znudzi po paru miesiącach. Sama tak miałam i w końcu po zerwaniu zrobiłam gładź i przemalowałam (oczywiście nie sama :) ).

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Jak ułożyć cementowe płytki na ścianach wewnętrznych?
Jak ułożyć cementowe płytki na ścianach wewnętrznych?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny