Malujemy ściany

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 9-16 minut
aktualizacja: 2010-06-21 05:58:01
Malujemy ściany
Ryzyko niewielkie, koszty – do przyjęcia. Za to efekt może przejść nasze najśmielsze oczekiwania! Mowa oczywiście o malowaniu ścian. Za pomocą farby, wałka, pędzla i kilku innych pomysłowych narzędzi możemy całkowicie przeobrazić wnętrze naszego domu.

Malujemy ściany
(fot. Dekoral)
Od dawna wiadomo, że przemalowanie ścian to najszybszy i najtańszy sposób na metamorfozę wnętrza. Czy jednak naprawdę tak tani? Owszem, i to nawet wówczas, gdy wybierzemy najdroższe produkty najbardziej renomowanych firm.

 

Zamiast kilkuset złotych wydamy wtedy wprawdzie dwa, może nawet trzy tysiące, ale cóż to znaczy w porównaniu z kosztem okładzin ściennych czy niektórych mebli. A tych nie musimy już kupować – na nowym, odmienionym tle stare sprzęty również będą wyglądały jak nowe.

 

I dlatego właśnie na farbie nie warto oszczędzać. Dobra marka gwarantuje nam trwałość i przyczepność powłoki, niezmienność koloru, szlachetny wygląd ścian i komfort podczas malowania. Oczywiście pod warunkiem, że odpowiednio przygotujemy podłoże, a także zastosujemy się ściśle do wskazówek producenta.

Oceniamy podłoże

Ściana przeznaczona do pomalowania powinna być czysta, sucha, równa i bez uszkodzeń. Nanoszenie farby na wilgotną lub zabrudzoną powierzchnię może skończyć się odspajaniem powłoki lub powstawaniem pęcherzy. Przyczepność podłoża najłatwiej sprawdzić, przylepiając kawałek taśmy malarskiej. Jeśli po odklejeniu pozostają na nim złuszczone fragmenty starej powłoki, oznacza to, że należy ją w całości zeszlifować, a ścianę odpylić.

 

Plamy z tłuszczu myjemy detergentem, który dokładnie usuwamy. Uporczywe zabrudzenia trzeba zamalować farbą izolacyjną. Chłonność powierzchni badamy, przykładając do niej wilgotną gąbkę; jeżeli woda wsiąka zamiast spływać, ścianę należy koniecznie zagruntować. Dokładne gruntowanie, poprzedzone odgrzybieniem i wyrównaniem, jest też niezbędne w przypadku podłoży wcześniej niemalowanych.

Malowanie, choć nie wymaga szczególnych kwalifikacji, jest czynnością żmudną i czasochłonną. Niewprawnej osobie kłopot może sprawić np. precyzyjne obmalowanie okien, drzwi i gniazdek elektrycznych. Warto zatem zastanowić się nad zleceniem pracy fachowcom. Ceny są umiarkowane: na najdroższym rynku warszawskim koszt dwukrotnego pomalowania metra kwadratowego ściany nie przekracza 10 zł, nietrudno też znaleźć sporo tańszego wykonawcę. Zaoszczędzimy w ten sposób dużo czasu i sił.

Dla wnętrza, dla siebie

Kolor najlepiej przetestować na ścianie, w kilku różnie oświetlonych miejscach
Kolor najlepiej przetestować na ścianie, w kilku różnie oświetlonych miejscach. Wzory i desenie mogą pełnić rolę podmiotowej dekoracji (fot. Tikkurila)
Ważne, by nowa koncepcja kolorystyczna podkreślała atuty pomieszczenia, ale także była zgodna z naszą naturą i przetestowana w praktyce. Kolor w znaczeniu wizualnym jest pojęciem względnym. Przejmuje odcień barw sąsiadujących, które ożywiają go lub gaszą, ocieplają albo chłodzą.

 

Przybiera rozmaite tony w zależności od rodzaju i natężenia światła. Jego wygląd zależy też od faktury podłoża i gatunku farby – inaczej będzie wyglądała ściana pomalowana farbą matową, a inaczej błyszczącą tego samego koloru.

 

I choć eksperci od lat starają się określić tu pewne prawidła, efektu malowania nie da się w stu procentach przewidzieć. Jedynym sposobem pozostaje wymalowanie fragmentu ściany na próbę, i to w kilku różnie oświetlonych miejscach. W sukurs przychodzą nam producenci, oferując coraz częściej małe niedrogie pojemniki testowe z farbą-bazą, którą można zabarwić na dowolny odcień z wzornika.

 

Gdy już wybierzemy kolor, zastanówmy się, jaka jego dawka będzie dla wnętrza i dla nas korzystna. Nie każdy odcień wygląda dobrze na wszystkich ścianach. Czerwień lub pomarańcz – kolory energii – położone na zbyt dużej powierzchni mogą działać drażniąco. Podobnie jest z żółtym, który w jaskrawej wersji może budzić irytację.

 

Wzory i desenie mogą pełnić rolę subtelnego dopełniającego ornamentu
Wzory i desenie mogą pełnić rolę subtelnego dopełniającego ornamentu (fot. Śnieżka)
Niebieski powiększy pomieszczenie i ułatwi relaks, ale na pesymistę może działać przygnębiająco, tak samo jak sprzyjająca poczuciu alienacji czerń, która jednak na osobę niezależną i przebojową może zadziałać pozytywnie, wprowadzając do wnętrza aurę magii i elegancji.

 

Mocny kolor polecany jest za to jako ozdoba jednej ze ścian. Przeznaczmy mu miejsce najbardziej dekoracyjne: fragment pokoju, w którym planujemy wyeksponować obraz, plakat, kolekcję zdjęć, piękną lampę lub ciekawy mebel. Z takiego pomysłu łatwo się wycofać w razie niepowodzenia – prościej przemalować ścianę niż cały pokój.

Żywioł kolorów

Wprawdzie na najbliższe sezony trendsetterzy zapowiadają niepodzielne rządy bieli, ale cóż jest warta biel na białym tle? Owszem, jest już modna, a będzie bardzo modna. Ale niekoniecznie na ścianach. Najwięcej szyku zadają dziś białe meble, lampy, dywany i dodatki. A tym bardzo do twarzy na tle innych kolorów.

 

Dzięki pastelom na ścianach uzyskamy wrażenie przestrzenności i lekkości – w ciepłej lub chłodnej tonacji, w zależności od użytego odcienia. Kolory intensywne podkreślą formy umeblowania; w ich otoczeniu doskonale czuje się nowoczesny przebojowy design. Ciemne barwy warto jednak przełamać, by zapobiec efektowi zamkniętego pudełka. Ściany granatowe, brązowe, fioletowe, a zwłaszcza czarne będą wyglądały znacznie lepiej w zestawieniu z jasną podłogą i sufitem, a także z białą stolarką okienną i drzwiową.

 

Mocny kolor na jednej ze ścian to doskonały pomysł do salonuW sypialni lepiej wykorzystać sprzyjające relaksowi pastele
Mocny kolor na jednej ze ścian to doskonały pomysł do salonu (fot. Benjamin Moore)W sypialni lepiej wykorzystać sprzyjające relaksowi pastele (fot. Caparol)

Nadal modne są wyrafinowane zestawienia: brąz z pomarańczem, pistacją, szarawym błękitem czy kobaltem, czerń z różem czy fiolet z beżem. Z upływem sezonów modyfikacji ulegają jedynie odcienie i tony. Na czasie są także wnętrza monochromatyczne, w ich przypadku jednak staranny dobór koloru ma szczególne znaczenie. Należy go dopasować do wielkości i proporcji pomieszczenia, ilości światła dziennego, a także funkcji wnętrza.

 

Ciemny burgund na ścianach to gwarancja nastroju. Geometryczny kształt lampy nabiera na jego tle wyrazu
(fot. Dekoral)
Ciemny burgund na ścianach to gwarancja nastroju. Geometryczny kształt lampy nabiera na jego tle wyrazu

Sypialnia - z perłowo srebrzystym, wymalowanym dekoracyjną farbą wezgłowiem, na którym techniką sgraffito wyryto cytat literackiSypialnia w klimacie nostalgicznym, udekorowana impresjonistycznymi plamami kolorów
(fot. Tikkurila)(fot. Benjamin Moore)
Sypialnia w dwóch odsłonach: z perłowo srebrzystym, wymalowanym dekoracyjną farbą wezgłowiem, na którym techniką sgraffito wyryto cytat literacki (Tikkurila) i w klimacie nostalgicznym, udekorowana impresjonistycznymi plamami kolorów

Pomarańcze i czerwienie, zastosowane w pokoju dziecięcym lub sypialni, mogą utrudniać koncentrację i zakłócać wypoczynek. Chłodny błękit użyty w jadalni z pewnością nie pobudzi apetytu, a w pomalowanym na ciemno niezbyt dużym pokoju z oknem od północy grozi nam klaustrofobia. Szare ściany będą korzystniej wyglądały w pomieszczeniu pełnym słońca, w towarzystwie barwnych dodatków, ciepły żółty zaś rozświetli nawet najbardziej zacieniony salon.

 

Kremowy monochromatyczny salon – świetlisty i przytulny, ożywiony welurowymi dekoracjami ściennymiKremowy monochromatyczny salon – świetlisty i przytulny, ożywiony welurowymi dekoracjami ściennymi (fot. Śnieżka)

Nie tylko kolor…

Przebojem ostatnich sezonów są faktury i desenie, uzyskiwane przez specyficzne nakładanie farby. Odpowiednich narzędzi jest wiele, możliwych do uzyskania efektów – jeszcze więcej. Sprawne operowanie zwykłym pędzlem, wałkiem ze specjalnym runem, gąbką, a nawet zwiniętą foliową torebką wyczaruje na ścianie stiuk, imitację kamienia, tkaniny lub abstrakcyjne refleksy i smugi.

 

Kość słoniowa i blady fiolet – zestaw kolorów o właściwościach kojąco-uspokajających. Nieregularna linia połączenia barw zapobiega monotonii – ożywia duet i dodaje mu fantazji. (fot. Benjamin Moore)Kość słoniowa i blady fiolet – zestaw kolorów o właściwościach kojąco-uspokajających

Użycie dwóch różnych odcieni stworzy wrażenie trójwymiaru. Ważne, by farba nie wysychała zbyt szybko – tylko wtedy można precyzyjnie dopracować efekt. Informacje o tempie schnięcia znajdziemy na opakowaniach.

 

W towarzystwie pomarańczu i bieli szara ściana nabiera ciepła, a poprzez kontrast podkreśla ich witalność.Żywy dowód na to, że szarość nie jest nudna ani smutna. To doskonałe tło dla żywszych kolorów; w towarzystwie pomarańczu i bieli szara ściana nabiera ciepła, a poprzez kontrast podkreśla ich witalność. (fot. MAM)

Inspirujących przykładów ciekawych technik malarskich warto poszukać na stronach internetowych uznanych producentów farb. Wreszcie ostatni krzyk mody: wzory z szablonów. To doskonały sposób na wypełnienie pustego miejsca – takiego, w którym nie zmieści się już mebel, a nie ma na czym oka zawiesić. Pracę możemy wykonać samodzielnie, posługując się szablonami wyciętymi z papieru lub PVC. Warto przy tym zastosować różne gatunki farby, zestawiając np. połysk z matem. Ważne tylko, by pochodziły z palety jednej firmy – wtedy będą do siebie pasowały.

 

Nieszablonowe malarstwo ścienne wykonane przy użyciu… szablonu. Efekt wzmacnia połączenie matowej farby i perłowej lazury dekoracyjnej
(fot. Tikkurila)
Nieszablonowe malarstwo ścienne wykonane przy użyciu… szablonu

Agnieszka Rezler

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Yosia

05 Paź 2011, 17:00

Ponieważ kocham lato i jasne barwy zdecydowałam się pomalować ściany w salonie farbą w kolorze delikatnej żółci, ale naprawdę bardzo delikatnej. Wygląda jakby była muśnięta słońcem i właśnie o to chodziło. Duży plus za to, że w razie czego łatwo się ją czyści. Dodatki ...

time image

03 Paź 2011, 12:24

Cytat Waham się między dwoma kolorami do salonu, podoba mi się ze śnieżka barwy natury wrzos i kolor oliwkowy, ale nie mogę się zdecydować. Boję się, że umaluję na jeden z tych kolorów i później będę żałowała, że jednak nie ...

time image

Gość Asia

30 Wrz 2011, 14:19

Waham się między dwoma kolorami do salonu, podoba mi się ze śnieżka barwy natury wrzos i kolor oliwkowy, ale nie mogę się zdecydować. Boję się, że umaluję na jeden z tych kolorów i później będę żałowała, że jednak nie wybrałam drugiego...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Naprawa i wykończenie ścian - dlaczego warto stosować system? Rady eksperta
Naprawa i wykończenie ścian - dlaczego warto stosować system? Rady eksperta
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowiecie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2018

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2018

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze czerwiec 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2018

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom maj 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny