1) ZAŁOŻENIE, ŻE WODA NIE WYMAGA UZDATNIANIA
Błędem jest przyjęcie, że woda ma wysoką jakość i nie jest potrzebne stosowanie żadnej instalacji uzdatniającej. Wprawdzie woda wodociągowa spełnia normy, jest zdatna do picia, ale czasem warto poprawić jej smak, zapach lub obniżyć twardość. Poza tym na pogorszenie jakości wody z wodociągu może mieć wpływ stara sieć przesyłowa. Woda ze studni w większości przypadków nie nadaje się do spożycia bez uzdatniania. Aby poznać jej jakość, konieczne jest wykonanie badań.
2) KUPOWANIE FILTRÓW BEZ BADANIA WODY
Każda stacja uzdatniania wody powinna być dobrana i skonfigurowana według potrzeb mieszkańców i parametrów wody. Nie istnieją uniwersalne rozwiązania, które sprawdzą się we wszystkich przypadkach. Analiza składu wody kosztuje kilkaset złotych i wykonują ją stacje sanepidu. Próbki można zawieść samodzielnie albo poczekać na przyjazd pracownika stacji.
3) UŁOŻENIE INSTALACJI WODNEJ Z MIEDZI PRZY MIĘKKIEJ WODZIE LUB PLANOWANYM MONTAŻU ZMIĘKCZACZA
Jeśli woda jest miękka bądź konieczne jest zamontowanie zmiękczacza (woda twarda) instalacja rurowa z miedzi jest niedopuszczalna. Miękka woda powoduje bowiem "rozpuszczanie" miedzi, co objawia się zielonym kolorem wody wypływającej z kranu. Po pewnym czasie rury ulegną uszkodzeniu.
4) NIEODPOWIEDNIA KOLEJNOŚĆ URZĄDZEŃ FILTRACYJNYCH
Kolejność urządzeń w stacji uzdatniania wody nie jest przypadkowa. Dezynfekcja UV zawsze jest ostatnim etapem. Zmiękczacz zwykle montowany jest przed odżelaziaczem, a filtr węglowy po innych stopniach filtracji. Skutkiem błędnej konfiguracji może być niewłaściwe działanie kolejnych stopni uzdatniania wody, np. dezynfekowana woda nie może być mętna, gdyż promienie UV nie będą wystarczająco jej oczyszczały. Jeśli do zmiękczacza dopłynie woda silnie zażelaziona, żywica zmiękczająca może ulec trwałemu zabrudzeniu. Podobnie węgiel aktywny, który może wtedy wymagać zbyt częstej wymiany.
5) ZASTOSOWANIE FILTRÓW NARUROWYCH JAKO JEDYNE URZĄDZENIA UZDATNIAJĄCE
Błędem jest założenie, że filtry narurowe wystarczająco poprawią jakość słabej wody i zapewnią jej ilość wystarczającą na potrzeby całego domu. Mają one niewielką wydajność, a przede wszystkim pojemność na zanieczyszczenia i nie sprawdzą się jako jedyne urządzenia filtrujące w domu.
6) ZAMONTOWANIE NAPOWIETRZACZA PRZED HYDROFOREM Z PRZEPONĄ
Takie aspiratory domowe działają na zasadzie zwężki Venturiego - zasysają powietrze podczas przepływu wody, musi więc ona wpływać do hydroforu od góry, najlepiej z odpowiednim elementem rozdeszczającym. W hydroforze z przeponą nie ma dobrych warunków do napowietrzania wody. Należy wówczas zastosować model bezprzeponowy.
7) SAMODZIELNY DOBÓR FILTRÓW
Aby woda płynąca z kranu miała odpowiednią jakość, musi przejść kilka stopni oczyszczania. Dopasowanie urządzeń należy powierzyć specjalistycznej firmie, która na podstawie analizy składu wody oraz kilku innych danych dobierze potrzebne wyposażenie i skonfiguruje całą stację.
Ważne są:
- liczba mieszkańców;
- liczba łazienek oraz ich wyposażenie (wanna czy natrysk) i intensywności z nich korzystania;
- zakładane zużycie wody;
- ilość miejsca przeznaczonego na urządzenia;
- indywidualne wymagania mieszkańców dotyczące jej smaku, zapachu, przezroczystości itd.;
- chęć do częstego lub jak najrzadszego zaglądania do tych urządzeń, np. w celu uzupełnienie soli czy innych preparatów (oczywiście systematyczny serwis firmowy też będzie konieczny).
Specjalista powinien również dobrać właściwy układ sterowania. Przykładowo, płukanie odżelaziacza może być uruchamiane automatycznie bądź ręcznie, przez sterownik czasowy. Natomiast płukanie zmiękczacza jest zawsze automatyczne, po przefiltrowaniu określonej ilości wody.
8) MONTAŻ FILTRÓW W CELU POPRAWY ZAPACHU CIEPŁEJ WODY
Błędem jest instalowanie filtrów, które mają polepszyć zapach ciepłej wody, jeśli woda zimna jest bezwonna. Niewłaściwy zapach ciepłej wody spowodowany jest najczęściej przez działanie systemu podgrzewania - prawdopodobnie anoda magnezowa w podgrzewaczu wody rozpuszcza się w warunkach beztlenowych. W takim przypadku lepszym rozwiązaniem będzie zastąpienie anody magnezowej aktywną anodą tytanową.
- Jak działa pompa abisynka?
- Jakie są średnice rur odpływowych z PVC w kanalizacji zewnętrznej?
- Jak zapewnić stabilne ciśnienie wody w domu?
- Co to jest norma ISO 9001:2015 i jakie są korzyści z certyfikacji dla klientów firmy?
9) ODŻELAZIANIE WODY ZAWIERAJĄCEJ ZWIĄZKI HUMUSOWE
Jeśli woda jest silnie zabarwiona, a po kontakcie z powietrzem nie tworzy się osad - świadczący o utlenianiu się zawartego w wodzie żelaza - błędem jest poprawa jej jakości wyłącznie w procesie odżelaziania. Można bowiem przypuszczać, że taka woda zawiera również barwne związki humusowe, które należy usunąć w inny sposób, np. montując filtr mechaniczny.
10) ZASTOSOWANIE TYLKO ZMIĘKCZACZA DO OBNIŻENIA TWARDOŚCI WODY ZAŻELAZIONEJ
Jeżeli nie preferujemy silnie zmiękczonej wody, nie powinniśmy do obniżenia zawartości żelaza i manganu oraz jednocześnie twardości wody używać jedynie zmiękczacza. Jeżeli zależy nam na odpowiednim obniżeniu ilości żelaza i manganu oraz kontrolowanym zmiękczaniu - właściwa będzie filtracja co najmniej dwustopniowa.
11) MONTAŻ FILTRA WSTĘPNEGO PRZED ODŻELAZIACZEM
Jeżeli woda zawiera znaczną ilość żelaza, podłączenie filtra wstępnego, np. z wkładem siatkowym, przed odżelaziaczem, może spowodować znaczny spadek ciśnienia wody i niewłaściwe płukanie filtra, a tym samym brak zadowalających efektów odżelaziania.
12) NIESKUTECZNE PŁUKANIE ODŻELAZIACZA
Prawidłowe działanie odżelaziacza zależy od jego odpowiedniego wypłukania. Nieważne, czy jest to filtr płukany tylko wodą, czy również regenerowany nadmanganianem potasu. Przy zbyt niskiej wydajności pompy i za niskim ciśnieniu wody, osady żelaziste nie zostaną usunięte ze złoża. Efekty oczyszczania wody nie będą wówczas zadowalające. Podobna kwestia dotyczy filtrów węglowych.
13) ZASTOSOWANIE FILTRÓW DOLOMITOWYCH DO TWARDEJ WODY
Filtry ze złożem wapniowo-magnezowym, np. dolomitowe, nie mogą być użytkowane do wody twardej, ponieważ bardzo szybko materiał filtracyjny ulegnie zbryleniu. Nastąpi zjawisko tzw. kanalikowania, woda nie będzie filtrowana przez całą objętość złoża.
14) NIEWŁAŚCIWE UŻYTKOWANIE FILTRÓW
Wypełnienie filtrów domowych stanowią różnego rodzaju materiały, które się płucze lub wymienia z częstotliwością zależną od ich wytrzymałości oraz realizowanego procesu. Nie wolno tego zaniedbać, bo zanieczyszczone filtry nie będą wystarczająco uzdatniać wody.
Pracą filtrów, ich płukaniem i regeneracją sterują głowice elektroniczne, więc na ogół są bezobsługowe. Ręcznej wymiany mogą wymagać narurowe filtry mechaniczne. Ponadto co jakiś czas warto zrobić przegląd całej stacji wzywając serwisanta, który sprawdzi czy wszystko działa prawidłowo.
15) DOBÓR ZBYT MAŁEGO ZMIĘKCZACZA
Wielkość urządzenia (ilość potrzebnej żywicy) zależy od twardości wody i przewidywanego jej zużycia. Im większa twardość i większe zapotrzebowanie na wodę, tym więcej żywicy należy zastosować, aby regeneracja złoża nie przebiegała zbyt często.
Między innymi dlatego dobór tego urządzenia warto powierzyć specjaliście. Szczególnie że poza zmniejszaniem twardości wody, może ono usuwać żelazo i mangan, a przy odpowiedniej eksploatacji - złoże będzie pracowało wiele lat, bez konieczności wymiany.
16) WYKORZYSTANIE LAMPY UV DO USUWANIA MIKROORGANIZMÓW
Jeśli w wodzie stwierdzi się obecność takich mikroorganizmów, jak Escherichia coli, czy enterokoki kałowe, założenie lampy bakteriobójczej UV nie oczyści instalacji. W takim przypadku konieczna będzie dezynfekcja chemiczna, gdyż lampa działa tylko w miejscu przepływu wody i nie zniszczy skutecznie bakterii w instalacji.
17) NIEWŁAŚCIWIE DOBRANY UKŁAD STEROWANIA
Istotnym elementem filtra jest układ sterowania. Należy zwracać uwagę na jego jakość, konstrukcję, koszt i dostępność części zamiennych oraz sposób obsługi. Przykładowo, płukanie odżelaziacza może być uruchamiane automatycznie lub ewentualnie ręcznie, przez sterownik czasowy. Natomiast płukanie zmiękczacza odbywa się zawsze automatycznie, po przefiltrowaniu odpowiedniej ilości wody.
18) BRAK MOŻLIWOŚCI ODPŁYWU POPŁUCZYN DO KANALIZACJI
Centralne filtry do wody muszą być właściwie płukane. Jeśli w pomieszczeniu, w którym są planowane, nie można podłączyć ich do kanalizacji, czy też brak osobnej instalacji odprowadzającej wodę po ich płukaniu, np. do studzienki chłonnej, filtry nie będą mogły pracować lub ich założenie będzie bardzo kłopotliwe. Poza tym trzeba pamiętać, że popłuczyny (szczególnie z odżelaziaczy) mogą stanowić znaczące obciążenie szamba. Przy tego typu odbiorniku ścieków, należy zatem liczyć się z częstszym wywozem nieczystości albo zbudować studzienkę chłonną.
19) ODPROWADZANIA POPŁUCZYN DO PRZYDOMOWEJ OCZYSZCZALNI ŚCIEKÓW
Przed zaplanowaniem odprowadzania popłuczyn do przydomowej oczyszczalni ścieków, uwzględnia się indywidualne uwarunkowania tych rozwiązań. W przypadku wody znacznie zażelazionej, osady żelaziste mogą zakłócić prawidłowe funkcjonowanie oczyszczalni. Planując montaż konkretnej oczyszczalni ścieków trzeba więc wcześniej przemyśleć późniejszą możliwość zastosowania konkretnych filtrów.
20) ULOKOWANIE STACJI UZDATNIANIA W NIEWŁAŚCIWYM POMIESZCZENIU
Filtry muszą być montowane w pomieszczeniu, w którym temperatura powietrza nie spowoduje zamarzania wody. Filtry to urządzenia, które nie wymagają dużej przestrzeni, ale zwykle są wysokie. Zbyt niskie wnętrza uniemożliwiają wstawienie zbiorników filtracyjnych o odpowiedniej wysokości, a jest to ważne z uwagi na minimalną wysokość złoża filtracyjnego. Ponadto filtry regenerowane nadmanganianem potasu lub solanką mają dość duże zbiorniki na chemię. Konieczne jest takie umiejscowienie stacji, aby pozwalało na wygodne uzupełnianie środków chemicznych.
Tomasz Rybarczyk, Anna Chmiel