PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Pompy, zestawy hydroforowe

Jak podłączyć pływak do pompy wody?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut

Pływaki skutecznie kontrolują napełnianie i opróżnianie zasobnika z wodą, chronią pompę wody przed pracą na biegu jałowym i przedłużają jej żywotność. Są niedrogimi i wydajnymi czujnikami poziomu cieczy, łatwymi do instalowania i pracującymi bezawaryjnie przez długi czas.

Czego dowiesz się z artykułu?
  • Czym jest pływakowy sygnalizator poziomu cieczy?
  • W jaki sposób działa pływak?
  • Prawidłowe podłączenie pływaka do pompy wody
  • Jakie jest zastosowanie pływaka w pompach do wody?

Co to jest pływak?

Pływak, a właściwie – pływakowy sygnalizator poziomu cieczy lub pływakowy regulator poziomu jest prostym wyłącznikiem pompy. Zapewnia wysoką jakość pomiaru cieczy w zbiornikach, przepompowniach i studniach głębinowych.

Jego zastosowanie skutecznie zwiększa bezpieczeństwo instalacji oraz pompy, choć samo urządzenie jest jednocześnie proste – zarówno w budowie, jak i obsłudze – a do tego tanie.

Nie tylko cena jego zakupu nie jest wysoka, ale dodatkowo pozwala oszczędzać energię elektryczną, bowiem nie pobiera jej w sposób ciągły, jak inne rozwiązania służące do kontroli poziomu cieczy. Dzięki tym walorom, wyłączniki pływakowe są najczęściej stosowanym typem wyłączników.

Zasada działania pływaka

Całe urządzenie składa się z pustego pływaka z wbudowanym magnesem, rurki prowadzącej, kołnierza regulacyjnego, którego zadaniem jest ograniczać jego ruchy na rurce oraz kontaktronu umieszczonego wewnątrz rurki.

Pływak wypełniony jest powietrzem, zatem dzięki wyporności unosi się na powierzchni wody, podnosząc się i opadając wraz z jej poziomem. Ruch ten wykorzystany jest do poruszania dźwignią mechaniczną, a sam pływak staje się tym samym przełącznikiem.

Gdy zbiornik jest napełniony wodą, pływak wyłącza pompę, zapobiegając w ten sposób przepełnieniu zbiornika. Z kolei kiedy poziom wody jest niski, pływak opadając aktywuje pompę do napełnienia zbiornika wodą.

Na rynku dostępne są także bardziej nowoczesne przełączniki pływakowe, w których element przełączany jest obwodem elektrycznym.

Jak podłączyć pływak do pompy wody?

Z przypadku automatycznego pływaka dwuzadaniowego (załącz góra/wyłącz dół lub załącz dół/wyłącz góra) wyprowadzone są z niego zwykle trzy kable elektryczne - niebieski, brązowy i czarny - rozgałęziające się od jednostki przełączającej. Jeden z nich (czarny) jest wspólny, brązowy pochodzi od normalnie zamkniętego, a niebieski - od normalnie otwartego styku przełącznika.

W zależności od funkcji, jakie ma on spełniać (a zatem napełnianie lub opróżnianie zbiornika), wykorzystuje się jedną z możliwych par kabli.
W przypadku opróżniania zbiornika, przewód brązowy podłącza się do napięcia max. 250V, przewód czarny łączy się z przewodem neutralnym, a przewód niebieski jest zaizolowany.

Do napełniania, przewód niebieski podłączony jest do napięcia max. 250V, przewód czarny połączony jest z przewodem neutralnym, a przewód brązowy jest zaizolowany.

Zastosowanie pływaka w pompach do wody

Nowoczesne pompy wody dostępne na rynku sprzedawane są wraz z przełącznikiem pływakowym, dzięki czemu nie trzeba martwić się podłączaniem urządzenia do pompy. W przypadku pompy wody głębinowej, przeznaczonej do tłoczenia wody pitnej, na uwagę zasługują modele ACUARIA i ACUALIJU AJ.

Nowoczesne pompy wody takie jak ACUARIA z oferty Belsan sprzedawane są razem z przełącznikiem pływakowym
Nowoczesne pompy wody takie jak ACUARIA z oferty Belsan sprzedawane są razem z przełącznikiem pływakowym

To pompy monoblokowe, wielostopniowe do wody czystej o temperaturze do 35°C. Mogą tłoczyć wodę surową, pitną uzdatnioną czy wodę mineralną. Ważne jest, aby ciecz nie zawierała domieszek włóknistych i ścierających. Stosowana są m.in. w instalacjach rolniczych i przemysłowych, a także w systemach ciśnieniowych i nawodnieniowych.

Do pomp drenażowych i ściekowych zalecane jest użycie ciężkiego wyłącznika pływakowego. Urządzenie powinno być przystosowane do pracy w płynach o dużej gęstości.

Przykładem pompy do wody wraz z pływakiem, przeznaczonej do drenażu wody zanieczyszczonej i deszczówki oraz do pompowania ścieków bytowych, są modele VORTEX N A oraz Drainex 100 (200, 300, 400, 500 i 600) A dostępne w firmie Belsan.

VORTEX N - pompa do wody wraz z pływakiem, przeznaczona do drenażu wody zanieczyszczonej i deszczówki
VORTEX N - pompa do wody wraz z pływakiem, przeznaczona do drenażu wody zanieczyszczonej i deszczówki

To pompy monoblokowe, zatapialne przeznaczone do montażu w zbiornikach przepompowni ścieków i do instalacji kanalizacyjnych. W zależności od wariantu, modele te różnią się przede wszystkim wielkością zanieczyszczeń stałych tłoczonych przez pompę.

Pompą przeznaczoną typowo do drenażu jest model TOP. To pompa zatapialna do drenażu wody do 90 stopni nie zawierającej cząstek ściernych. Stosowana jest przede wszystkim do odwadniania małych powierzchni, takich jak pokoje, garaże czy piwnice.

Pompa zatapialna TOP do drenażu wody
Pompa zatapialna TOP do drenażu wody

W ofercie, na zapytanie, możliwe jest otrzymanie innych wariantów tej pompy: TOP-GM - z pływakiem pionowym, TOP 2-3 LA - przeznaczona do pracy w cieczach agresywnych, czy TOP 1,2,3 z kablem 10 m.

źródło i zdjęcie: Belsan