Artykuły: Woda i kanalizacja
Szybciej, taniej, efektywniej - instalacje sanitarne w budynkach wielorodzinnych z zaworem Reliance Tenant Valve Advance
Rok 2023 okazał się niezwykle trudny dla branży budowlanej i postawił przed jej przedstawicielami wiele wyzwań. Głównym powodem tej sytuacji była utrzymująca się na wysokim poziomie inflacja, drastyczny wzrost cen materiałów budowlanych i kluczowych surowców, a także zwiększone koszty zatrudnienia. Branża budowlana zmaga się także z rosnącym odpływem znacznej części fachowców.
Artykuł promocyjny
Szambo czy przydomowa oczyszczalnia ścieków - co bardziej się opłaca?
Czy zastanawiałeś się kiedyś, co jest lepszym sposobem na pozbycie się nieczystości z domu - szambo czy przydomowa oczyszczalnia ścieków? To pytanie nurtuje wielu właścicieli gospodarstw domowych, szczególnie tych, którzy muszą podjąć decyzję o budowie instalacji na swojej posesji. Przyjrzyjmy się bliżej różnym opcjom zagospodarowania ścieków bytowych, porównując koszty inwestycji, eksploatacji oraz wpływ na środowisko naturalne.
Artykuł promocyjny
DIAMOND w Twoim domu
Kiedy marzymy o idealnym domu, pragniemy, by był on nie tylko estetyczny, ale również funkcjonalny i trwały. Marka DIAMOND spełnia te oczekiwania, oferując produkty najwyższej jakości, które służą przez lata. W tym artykule przedstawiamy gamę produktów DIAMOND, które uczynią Twój dom nie tylko stylowym, ale także energooszczędnym i przyjaznym dla środowiska.
Artykuł promocyjny
Dom przyszłości - odzyskaj wodę i biogeny ze ścieków dzięki nowoczesnym rozwiązaniom HABA
Budując dom, stajemy przed wieloma wyborami - od fundamentów po dach. Współczesne wyzwania ekologiczne sprawiają, że coraz więcej inwestorów szuka rozwiązań, które pozwolą ich domowi być nie tylko funkcjonalnym i komfortowym, ale również samowystarczalnym i przyjaznym środowisku. Jeśli marzysz o tym, by Twój dom stał się przykładem zrównoważonego budownictwa, HABA przychodzi z rozwiązaniem, które brzmi jak scenariusz przyszłości, ale jest dostępne już teraz.
Artykuł promocyjny
Twoja oczyszczalnia ścieków z drenażem źle działa? Oto przyczyny problemów i metody naprawy
Wielu właścicieli domów szuka sposób na usprawnienie działania oczyszczalni ścieków z drenażem rozsączającym. Czy wręcz jej naprawy, gdy po latach zaczyna szwankować. Podpowiadamy, jak przeprowadzić takie zmiany, oraz gdzie może tkwić przyczyna problemów z działaniem oczyszczalni z drenażem.
BioModule: Jak legalnie zbudować oczyszczalnię na bazie istniejącego zbiornika?
W obliczu rosnących kosztów wywozu nieczystości oraz zaostrzenia przepisów dotyczących gospodarki ściekowej, właściciele nieruchomości coraz częściej poszukują alternatywnych rozwiązań. Jednym z nich jest przekształcenie istniejących zbiorników bezodpływowych w efektywne przydomowe oczyszczalnie ścieków. Na rynku pojawił się BioModule firmy JFC Polska, który jako pierwszy w Polsce posiada oznakowanie CE, zapewniające możliwość jego sprzedaży na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego - EOG.
Artykuł promocyjny
Geberit Mapress. System zasilania spełniający najwyższe wymagania
Ogrzewanie, doprowadzenie gazu, instalacje wodociągowe oraz zabezpieczenia przeciwpożarowe - wszystkie te rozwiązania wymagają trwałych rur, które w dodatku muszą zostać poddane specjalnej obróbce, by wytrzymać wysokie ciśnienie lub temperaturę. Ważna jest również ponadprzeciętna szczelność. Czy jeden rodzaj nadaje się do wszystkiego? Nie - ale Geberit proponuje systemy rurowe, które w ramach jednej serii umożliwiają dopasowanie do wszystkich potrzeb powyżej.
Artykuł promocyjny
Uzdatnianie wody w domu - kiedy jest konieczne i w jakim zakresie?
Zastanawiasz się, czy woda, którą pijesz, jest naprawdę zdrowa? W naszym artykule wyjaśnimy, dlaczego warto zainwestować w domowe systemy filtracji, jakie są ich rodzaje oraz jak wybrać odpowiednie rozwiązanie dla siebie.
Artykuł promocyjny
Dozowniki polifosforanów i filtry mechaniczne Acqua Brevetti - nowość na polskim rynku
Pojawiające się nawet w wodzie z sieci - piasek, muł, zawiesiny i cząsteczki rdzy to zagrożenie dla instalacji i podłączonych do niej urządzeń. Z kolei obecność niektórych substancji chemicznych powoduje, że kranówka zyskuje niekorzystne parametry użytkowe, przez co w urządzeniach odkłada się twardy, wapienny osad, a rury szybciej korodują. Skuteczne i innowacyjne rozwiązania tych problemów oferuje włoska marka Acqua Brevetti - od tego roku wreszcie na polskim rynku!
Artykuł promocyjny
Jak rozwiązać problem z twardą wodą i kamieniem, który osadza się na bateriach, w czajniku, pralce? Ten sposób jest najbardziej skuteczny!
Mam twardą wodę i problem z kamieniem, który osadza się na armaturze, w czajniku i w pralce. Wrzucałem do niej nawet specjalne tabletki, ale działają one tylko miejscowo. Czy problem kamienia bierze się stąd, że czerpię wodę ze studni, a nie z wodociągu? Co zrobić, żeby temu zapobiec? Czy kamień w wodzie jest groźny i jak się go pozbyć? Na pytanie naszego czytelnika odpowiada ekspert.
Jaka oczyszczalnia ścieków będzie najlepsza dla Twojego domu?
Szukasz niezawodnej i łatwej w obsłudze oczyszczalni ścieków? BioSet oferuje szeroki wybór rozwiązań, które spełnią Twoje oczekiwania. Nasze produkty charakteryzują się wysoką skutecznością, trwałością i niskimi kosztami eksploatacji.
Artykuł promocyjny
Jak oczyścić studnię po powodzi? Uwaga na skażoną wodę! Kompleksowy poradnik
Sanepid wydał komunikat, że woda po powodzi nie nadaje się do picia! Jak zatem oczyścić studnię po powodzi i odkazić, aby czerpana z niej woda była bezpieczna? Przygotowaliśmy szczegółowy poradnik.
Każda przydomowa oczyszczalnia ścieków będzie skontrolowana! Jak zbudować ją zgodnie z prawem? Odpowiadamy na 10 najczęstszych pytań
Trwają masowe kontrole przydomowych oczyszczalni ścieków! Urzędnicy sprawdzą, czy oczyszczalnię zbudowano zgodnie z przepisami, czy mamy umowy na wywóz nieczystości i rachunki! Odpowiadamy na 10 najczęstszych pytań dotyczących budowy przydomowych oczyszczalni ścieków.
Rury z tworzyw w instalacjach domowych - rodzaje, zastosowanie
Tworzywa sztuczne zdominowały świat. Podzieliły go także na żarliwych zwolenników i równie gorących przeciwników. Ale od tworzyw nie da się uciec... Zresztą, po co? W instalacjach domowych znajdują zastosowanie cztery podstawowe rodzaje tworzyw - polietylen PE, polibutylen PB, polipropylen PP i polichlorek winylu PVC. Możemy też wybierać spośród różnych ich odmian.
Jakie są wskaźniki badania jakości wody?
Odchodzi do przeszłości czas, kiedy po wykonaniu studni doprowadzało się wodę do domu i używało bez względu na jej jakość.
Uzdatnianie wody w domu: czy warto? Metody i stacje uzdatniania wody
Gdy woda nie nadaje się do bezpośredniego spożycia, niezbędne jest jej uzdatnianie. W sprawie doboru sposobu filtracji wody oraz metody uzdatniania warto skonsultować się z fachowcem. Wcześniej jednak potrzebne będzie zbadanie jakości wody.
Szambo czy przydomowa oczyszczalnia ścieków: jakie rozwiązanie lepsze?
Wiele domów w naszym kraju nie ma dostępu do sieci kanalizacyjnej. Ich właściciele mają więc do wyboru wykonanie szamba albo przydomowej oczyszczalni ścieków. Pojawia się pytanie, co lepsze oczyszczalnia czy szambo? Koszty zakupu i budowy oczyszczalni ścieków są wyższe, ale jest od szamba wygodniejsza i tańsza w eksploatacji.
Czym się kierować dobierając pompę do studni?
Dziś już prawie nikt nie czerpie wody ze studni wiadrem. Jeżeli mamy studnię to mamy też elektryczną pompę. Jednak jej właściwy dobór wymaga pewnego zastanowienia. Używanie nieodpowiedniej może być po prostu uciążliwe, a nawet skończyć się awarią.
Artykuł promocyjny
5 pytań o instalację przydomowej oczyszczalni ścieków. Kiedy nie dostaniesz na nią zgody?
Założenie przydomowej oczyszczalni ścieków to często najlepszy sposób poradzenia sobie z nieczystościami. Tym bardziej, że w praktyce jest to alternatywa przede wszystkim wobec wykonania szamba, które jest jednak nieco kłopotliwe, a przede wszystkim drogie w eksploatacji. Jakie warunki trzeba spełnić, żeby w ogóle móc założyć oczyszczalnię? Ponadto warto wiedzieć czym różnią się jej poszczególne rodzaje, gdyż tak naprawdę mogą to być skrajnie różne konstrukcje.
Czy można pić wodę z kranu? Czy różni się od butelkowanej? Oto 12 kluczowych zagadnień
Czy można pić wodę z kranu? Jak sprawdzić, czy kranówka w naszym mieszkaniu jest zdrowa i nie ma zanieczyszczeń. Ile zaoszczędzimy pijąc wodę z kranu? Wyjaśniamy 12 kluczowych zagadnień. Mimo że woda z wodociągów spełnia normy, to już ta ze studni bez oczyszczania na ogół nie nadaje się do spożycia. Dowiedz się dlaczego.
Rozmowy o instalacji wodnej w domu: skąd czerpać wodę i jak ją uzdatniać
Jakich formalności trzeba dopełnić, aby podłączyć się do zewnętrznej sieci wodociągowej? Czy pod względem prawnym wykonanie studni jest bardziej skomplikowane? Skąd będę wiedział, jakie rodzaje filtrów są potrzebne? Na te i wiele innych pytań odpowiada ekspert budowlany.
Gminy kontrolują szamba w całej Polsce. Sprawdź jakie kary grożą za uchybienia!
Urzędnicy gminni prowadzą wzmożone kontrole szamb i przydomowych oczyszczalni ścieków. Sprawdzają m.in. to, czy właściciel bądź zarządca nieruchomości zawarł umowę na odbiór ścieków oraz czy dysponuje dokumentami, które potwierdzają wykonanie takiej usługi.
Artykuł promocyjny
Zatkany pomporozdrabniacz: jak udrożnić go samodzielnie, a kiedy wezwać fachowca?
Pomporozdrabniacz jest rozwiązaniem, które znacząco poprawia funkcjonalność i niezawodność nowoczesnych systemów kanalizacyjnych. Jest to szczególnie ważne w budynkach o utrudnionym odprowadzeniu ścieków, gdzie może zapewnić skuteczne i bezproblemowe działanie całego systemu.
Cyrkulacja ciepłej wody użytkowej - zasada działania, schematy
Cyrkulacja ciepłej wody użytkowej (c.w.u.) to rozwiązanie na pozór dobrze znane i powszechnie wykorzystywane. Praktyka pokazuje, że jest inaczej. W co najwyżej 10 proc. polskich domów zobaczymy pętle cyrkulacyjne zrealizowane w przemyślany sposób, funkcjonujące zgodnie z potrzebami mieszkańców. Dużo częściej spotyka się natomiast dwa skrajne przypadki: cyrkulację trwale wyłączoną (lub od dawna zepsutą) bądź też działającą 24 godziny na dobę przez okrągły rok.
Oczyszczalnia ścieków dostosowana do przepuszczalnego podłoża i pagórkowatego terenu
W mazurskiej wiosce, w której kilkanaście lat temu stawialiśmy całoroczny dom z bali, nie było sieci kanalizacyjnej. Okoliczni mieszkańcy na ogół korzystali z szamb, lecz my zbudowaliśmy własną oczyszczalnię ścieków typu drenażowego - mówi Magda, która drenażową oczyszczalnię użytkuje od 2010 r.
Norweska technologia oczyszczania ścieków VFL w praktyce
Po trzech latach od przeprowadzki oceniam, że model oczyszczalni jest świetny. Natomiast co do tuneli, to ten położony przy reaktorze ścieków powinien być nieco dłuższy - mówią Ania i Bartek, którzy biologiczną oczyszczalnię użytkują od 2020 r.
Rośliny oczyszczają wodę, czyli hydroponiczna oczyszczalnia ścieków
Najbardziej cieszę się z tego, że hydroponiczny system w sposób ekologiczny oczyszcza ścieki, że rośliny, posadzone na głównym reaktorze, wykorzystują uzyskaną ciecz do bujnego wzrostu - mówi Lidka, która hydroponiczną oczyszczalnię użytkuje od 2013 r.
Założyłem drenaż rozsączający na piaszczystym gruncie
Wykluczyliśmy budowanie szamba, bo lokalizacja domu sprzyjała zastosowaniu oczyszczalni ścieków. To dlatego, że działka jest duża (1800 m2), z piaszczystym gruntem, wydmą i spadkiem, a w naszej miejscowości nie planuje się kanalizacji - mówi Marek, który drenażową oczyszczalnię ścieków użytkuje od 2021 r.
Najprostszy sposób na odetkanie zlewu. Nie musisz do tego wzywać hydraulika
Zatkany zlew w kuchni lub umywalka w łazience, to problem, który może pojawić się w każdym domu. Odetkanie zlewu to czynność, którą można wykonać samodzielnie, bez konieczności wzywania hydraulika. Warto jednak wiedzieć, że problem może powrócić, jeśli będziemy popełniać błędy przy korzystaniu ze zlewu lub przy jego czyszczeniu. Co przyspiesza zatykanie się zlewu? Jak go skutecznie udrożnić?
Czy zmiękczacz wody do domu to dobra inwestycja? Sprawdzamy oszczędności!
Nie zawsze jesteśmy zadowoleni z jakości wody. Powodem - oprócz np. nieprzyjemnego zapachu chloru - jest bardzo często kamień, osadzający się np. w urządzeniach AGD. Właściciele domów z własnymi studniami nierzadko borykają się z wodą o wysokiej zawartości związków żelaza i manganu. Jak uniknąć tego typu problemów?
Gromadzenie i wykorzystanie deszczówki - 9 najważniejszych pytań
W obecnych czasach mało kto pyta o cel zbierania wody deszczowej. Najczęściej zastanawiamy się, jak robić to racjonalnie, który system jest ekonomiczny i czy jest na to państwowa dotacja.
Jak obliczyć pojemność wanny?
Zastanawiasz się, ile wody zużywasz podczas jednej kąpieli? Chciałbyś oszacować, ile litrów wody możesz zaoszczędzić, ograniczając leżenie w wannie? A może po prostu ciekawi Cię, ile zapasu wody i dla ilu osób możesz zgromadzić, jeśli wypełnisz wodą pitną całą wannę? Jeśli tak, warto obliczyć, jaka jest pojemność wanny w Twojej łazience.
Budowa systemu retencyjno-rozsączającego - reportaż
Podczas wyposażania parterowego domu, zwieńczonego dość obszernym wielospadowym dachem, koniecznie musiałem rozwiązać problem spływającej z niego deszczówki - to dlatego, że posesja ma ilasty grunt i rozciąga się w zagłębieniu terenu, ponadto przy parku krajobrazowym - mówi Bartek, który zbiorników na deszczówkę używa od 2020 r.
Udrażnianie rur domowymi sposobami
Udrażnianie rur jest stosunkowo proste i zazwyczaj można przeprowadzić je samodzielnie, wykorzystując domowe sposoby. Chcąc uniknąć większych problemów, zaleca się czyszczenie rur przy pierwszych oznakach powstawania zatoru. Co powoduje zapychanie kanalizacji? Jakie są najlepsze sposoby na jej udrożnienie?
Uzdatnianie wody z wodociągu kompaktowym zmiękczaczem
Zastosowanie zmiękczacza zaplanowałem już na etapie projektowania instalacji grzewczej i wodnej. Siostra, mieszkająca po sąsiedzku oraz inni mieszkańcy, narzekali na twardą wodę z wodociągu - mówi Mariusz, który wodę z wodociągu uzdatnia od 2018 r.
Wykorzystujemy uzdatnioną wodę tylko do podlewania ogrodu
Do uzdatniania wody ze studni zastosowaliśmy wydajną kolumnę filtrującą i zmiękczacz. Obecnie system nadal uzdatnia wodę studzienną, lecz tę wykorzystujemy jedynie do podlewania roślin w ogrodzie - mówi Aneta, która wodę ze studni głębinowej uzdatnia od 2013 r.