Artykuły: Woda i kanalizacja
Szambo betonowe czy szambo plastikowe?
Bezodpływowy zbiornik na ścieki, nazywany szambem, jest jednym z popularniejszych sposobów pozbywania się nieczystości. Przeanalizujmy wady i zalety szamba betonowego i wykonanego z plastiku.
Rodzaje przydomowych oczyszczalni ścieków
W Polsce najczęściej wykonuje się najprostsze oczyszczalnie drenażowe. Rzadziej powstają droższe oczyszczalnie biologiczne i roślinne. Co charakteryzuje poszczególne rodzaje przydomowych oczyszczalni ścieków?
Traktowałem dosłownie informację, że oczyszczalnia ścieków jest bezobsługowa...
Przez 10 lat po przeprowadzce dosłownie traktowałem informacje, że przydomowa oczyszczalnia jest bezobsługowa. Raz w miesiącu wsypywałem do sedesu dwie saszetki z bakteriami i na tym kończyłem obsługę. W ferworze budowy pierwszego domu, do mojej świadomości nie dotarło, że konieczne jest jeszcze opróżnianie osadnika gnilnego przynajmniej raz na 2 lata! Dopiero po 10 latach, kiedy nastąpił samoczynny wylew ścieków przez pokrywę osadnika, wezwałem serwis... - mówi Robert, Czytelnik Budujemy Dom, który przydomową oczyszczalnię użytkuje od 1997 r.
Podłączenie do publicznej sieci kanalizacyjnej - formalności
Najłatwiej jest tym, którzy dysponują działką leżącą na terenie skanalizowanym. Mogą pozbyć się ścieków bezproblemowo i tylko opłaty dla zakładu wodociągowo-kanalizacyjnego będą przypominać o tym, że wytwarzają ich niemało. W przypadku stawiania domu w takiej lokalizacji, obowiązek przyłączenia go do sieci jest zresztą zazwyczaj zapisany w pozwoleniu na budowę.
Nie spodziewałem się, że woda ze studni będzie aż tak zanieczyszczona!
Nie lubię być uzależniony od zbiorczych instalacji i dlatego dla nowego domu zleciłem wywiercenie studni głębinowej. Nie spodziewałem się, że woda będzie aż tak zanieczyszczona, jak wykazały to szczegółowe badania. Zrobiłem je 3 miesiące po przeprowadzce... - mówi Maciek, Członek Klubu Budujących Dom, który wodę ze studni głębinowej uzdatnia od 2009 r.
Dwa powody wymiany przydomowej oczyszczalni ścieków
Powodem wymiany pierwszej oczyszczalni były kłopoty, które pojawiły się dopiero 5 lat temu, w dwa kolejne bardzo mokre lata. Do osadnika gnilnego, zaczęły wtedy spływać wody opadowe z dużej części działki, więc szybko się zapełniał. Drugą nieprawidłowością było... - mówi Lena, Czytelniczka Budujemy Dom, która pierwszą oczyszczalnię użytkowała w latach 1997-2012, drugą - od sierpnia 2012 r.
Drenaż opaskowy i odwodnienie liniowe
Wysoki poziom wód gruntowych, gliniasta gleba lub niejednorodny grunt wróżą często kłopoty: zalewanie piwnic lub zawilgacanie fundamentów domu. Żeby ich uniknąć, warto pomyśleć o drenażu opaskowym, a dla własnej wygody - wykonać odwodnienie liniowe.
Biologiczna oczyszczalnia ścieków - mały problem podczas urlopów
Oczyszczalnia wymaga regularnego dostarczania odpowiedniej ilości ścieków. Przed wyjazdem na dłuższy urlop, prosimy kogoś z rodziny, żeby co kilka dni wziął u nas prysznic, albo po prostu puścił wodę z kranu. Kiedy nie ma prądu, system nie pracuje - mówią Marta i Piotr, Czytelnicy Budujemy Dom, którzy biologiczną oczyszczalnię użytkują od 2013 r.
Dofinansowanie budowy oczyszczalni zmniejszyły jej koszty prawie o połowę!
Radzimy sprawdzić, czy istnieje możliwość dofinansowania oczyszczalni. My zmniejszyliśmy koszty inwestycyjne prawie o połowę! Formalności nie były uciążliwe, trwały kilka tygodni - mówią Eliza i Arek, Czytelnicy Budujemy Dom, którzy oczyszczalnię drenażową z pakietami użytkują od 2017 r.
Hydroponiczna oczyszczalnia ścieków to był doskonały wybór!
Niedaleko naszego domu działa firma, która montuje systemy hydroponiczne z roślinnością. Zgłosiliśmy się do niej, bo ich urządzenia są zwarte, zajmują mało miejsca i ładnie się prezentują na posesji. Poza tym wygodnie jest mieć serwis tak blisko. Wybór okazał się doskonały! - mówią Magda i Paweł, Czytelnicy Budujemy Dom, którzy hydroponiczną oczyszczalnię ścieków użytkują od 2014 r.
Oczyszczalnia drenażowa od 2004 r. pracuje bezusterkowo i bez uciążliwej obsługi
Ucieszyłam się, że mogę mieć prosty i tani system z drenażem rozsączającym - wiadomo, im mniej skomplikowanej techniki, tym łatwiejsza obsługa i serwis. Do dziś oczyszczalnia pracuje bezusterkowo i bez uciążliwej obsługi - mówi Bożena - Członkini Klubu Budujących Dom, która oczyszczalnię drenażową użytkuje od 2004 r.
Jak działa przydomowa oczyszczalnia ścieków?
Przydomowa oczyszczalnia ścieków to pożyteczne, ekologiczne urządzenie do domów, położonych w gminach o rozproszonej zabudowie, w których poprowadzenie sieci zbiorczej kanalizacji sanitarnej jest nieopłacalne. Do jej budowy właścicieli powinny zachęcać długoletnie i niemal bezobsługowe korzystanie z urządzenia, roczne koszty użytkowania kształtujące się na bardzo niskim poziomie 100-400 zł i co jeszcze ważniejsze - wyjątkowo krótki okres zwrotu inwestycji, średnio po trzech latach.
Oczyszczalnia ścieków stała się dekoracją naszego ogrodu
Tuż przed budową domu jechałem na rowerze przez las i zauważyłem w jakimś ogrodzie piękne miejsce. Zatrzymałem się i zapytałem właściciela, co to jest, a on odpowiedział, że to oczyszczalnia ścieków - mówi Marek, Czytelnik Budujemy Dom, który oczyszczalnię ścieków użytkuje od 2005 r.
Na naprawę wadliwie założonej oczyszczalni musieliśmy wyłożyć 3000 zł!
Zleciliśmy badanie geotechniczne gruntu, które wykazało, że metr pod powierzchnią zaczyna się warstwa ilasta. Stwierdziliśmy, że fachowiec od oczyszczalni poradzi sobie z trudniejszym podłożem. Ale tak się nie stało - mówią Joanna i Wiktor, Czytelnicy Budujemy Dom, którzy drenażową oczyszczalnię użytkują od 2005 r.
Obsługa drenażowej oczyszczalni jest tania i prosta
Użytkowałam szambo przez 3 miesiące - do momentu, kiedy na kilka dni zjechali się goście. Szybko zapełnili zbiornik, a ja złapałam się za głowę. Błyskawicznie zdecydowałam się na oczyszczalnię - mówi Mira, Czytelniczka Budujemy Dom, która drenażową oczyszczalnię użytkuje od 2016 r.
Amortyzacja kosztów biologicznej oczyszczalni nastąpi już po 8 latach!
Wybrałem innowacyjną szwedzką technologię biologiczną, której częściami składowymi jest przepompownia i kopiec filtracyjny ze specjalnymi pakietami drenującymi. Producent i krajowy dystrybutor modeli zadbali o nadanie im certyfikatów i polskich aprobat technicznych - mówi Artur, Czytelnik Budujemy Dom, który biologiczną oczyszczalnię użytkuje od 2011 r.
Z czego instalacje wodne? - TWORZYWA SZTUCZNE
W instalacjach domowych stosuje się następujące tworzywa: PVC i jego pochodna CPVC (chlorowany polichlorek winylu). Rury z tych materiałów przeznaczone są do wykonywania instalacji, w których temperatura przepływającego czynnika nie przekracza 40°C oraz nie spada poniżej 0°C.
Z czego instalacje wodne? - MIEDŹ i STAL
Współczesne instalacje wodne wykonuje się najczęściej z tworzyw sztucznych, rzadziej - z miedzi lub ze stali.
5 wycen domowych stacji uzdatniania wody
Podstawowym czynnikiem decydującym o sposobie uzdatniania wody jest jej skład, dlatego przed doborem odpowiedniej metody konieczne jest wykonanie przynajmniej podstawowej analizy fizykochemicznej. Dopiero potem, w zależności od tego, czy woda przeznaczona jest do picia czy do celów gospodarczych, dobiera się urządzenia.
Ring: 5 różnic między rurami miedzianymi a rurami z tworzyw
Budowanie domu to w dużej mierze sztuka dokonywania wyborów. Żeby ułatwić podjęcie decyzji, zestawiamy w czytelny sposób najważniejsze cechy dwóch popularnych rozwiązań – rur miedzianych i wykonanych z tworzyw sztucznych. Konfrontując ich zalety i wady w poszczególnych kategoriach, każdy będzie mógł zdecydować, na czym mu najbardziej zależy i powziąć ostateczną decyzję.
Jak funkcjonuje przydomowa oczyszczalnia ścieków?
Rozmowy Dociekliwego Inwestora z Majstrem Guru. Majster prosto i zrozumiale tłumaczy, a Inwestor zadaje coraz bardziej dociekliwe pytania... Tym razem opowiada o tym, jak funkcjonuje przydomowa oczyszczalnia ścieków?
Kiedy należy rozplanować pomieszczenia sanitarne?
Rozmowy Dociekliwego Inwestora z Majstrem Guru. Majster prosto i zrozumiale tłumaczy, a Inwestor zadaje coraz bardziej dociekliwe pytania... Tym razem opowiada o tym, kiedy należy rozplanować pomieszczenia sanitarne.
Jak zaplanować instalację wodociagową wewnątrz budynku?
Rozmowy Dociekliwego Inwestora z Majstrem Guru. Majster prosto i zrozumiale tłumaczy, a Inwestor zadaje coraz bardziej dociekliwe pytania… Tym razem radzi, jak zaplanować instalację wodociagową wewnątrz budynku.
Czy instalacja kanalizacyjna powstaje razem z wodociągową?
Rozmowy Dociekliwego Inwestora z Majstrem Guru. Majster prosto i zrozumiale tłumaczy, a Inwestor zadaje coraz bardziej dociekliwe pytania… Tym razem opowiada o tym z czego wykonuje się instalacje wodociągowe oraz czy instalacja kanalizacyjna powstaje razem z wodociągową?
Czy uzdatnianie wody jest konieczne?
Rozmowy Dociekliwego Inwestora z Majstrem Guru. Majster prosto i zrozumiale tłumaczy, a Inwestor zadaje coraz bardziej dociekliwe pytania... Tym razem rozwiewa wątpliwości Iwestora na temat konieczności uzdatniania wody w domu jednorodzinnym.
Czy formalności związane z przyłączem wodno-kanalizacyjnym są kłopotliwe?
Rozmowy Dociekliwego Inwestora z Majstrem Guru. Majster prosto i zrozumiale tłumaczy, a Inwestor zadaje coraz bardziej dociekliwe pytania… Tym razem opowiada o formalnościach związanych z przyłączem wodno-kanalizacyjnym.
Przyłącze wodociągowe to rozwiązanie optymalne
Rozmowy Dociekliwego Inwestora z Majstrem Guru. Majster prosto i zrozumiale tłumaczy, a Inwestor zadaje coraz bardziej dociekliwe pytania... Tym razem opowiada o zaletach przyłącza wodno-kanalizacyjnego do sieci miejskiej.
Ogrzewanie przeciwoblodzeniowe rur wodociągowych
Rury wodociągowe w nieogrzewanych pomieszczeniach, takich jak piwnice, garaże i strychy, trzeba zabezpieczyć przed mrozem. Ich ewentualne uszkodzenie oznacza poważny kłopot i niemałe straty.
Studnia tańsza od przyłącza wodociągowego!
Początkowo dom znajdował się daleko od sieci wodociągowej i przyłącze miało być bardzo drogie, dlatego zleciłam wykopanie studni. Wykopanie studni i założenie drogiej stacji nadal było tańsze od przyłącza wodociągowego! Teraz już mogę podpiąć dom do instalacji wodociągowej za około 3500 zł, ale to się na razie nie opłaca - Justyna, Czytelniczka Budujemy Dom, która wodę ze studni głębinowej uzdatnia od 2012 r.
Urządzenia do uzdatniania wody ze studni i z wodociągu za 6650 zł
Działka ma powierzchnię aż 5300 m2, więc zleciliśmy z mężem wykopanie studni. Dom podłączyliśmy natomiast do sieci wodociągu. Taki podział gospodarki wodą wydawał się nam najbardziej ekonomiczny. Ale pojawiły się niespodzianki - mówi Joanna, Czytelniczka Budujemy Dom, która wodę z wodociągu uzdatnia od 2008 r., a studzienną od 2010 r.
Wolimy mieć wpływ na stopień twardości wody z wodociągu
Chociaż nasza gmina szczyci się tym, że można w niej pić wodę prosto z kranu, my wolimy mieć jednak wpływ na stopień jej twardości, bo zmiękczona woda lepiej służy domowym urządzeniom - mówi Stella, Czytelniczka Budujemy Dom, która wodę z wodociągu uzdatnia od 2014 r.
Radzę systematycznie zaglądać do biologicznej oczyszczalni ścieków!
Radzę systematycznie zaglądać do oczyszczalni. Przyznaję, nie robiłem tego ani razu przez kilka lat i któregoś dnia zorientowałem się, że coś z nią nie gra... - mówi Romek, Czytelnik Budujemy Dom, który biologiczną oczyszczalnię użytkuje od 2011 r.
Trzy powody dla których wybrałem hybrydową oczyszczalnię ścieków
Hybrydowa technologia spodobała mi się z kilku powodów. Raz, że nie trzeba było dla niej rozkopywać połowy działki, dwa - uniknąłem budowania poletka filtracyjnego z rurami drenażowymi i konieczności odnawiania go co 15-20 lat, trzy - nie wymaga dozowania preparatów bakteryjnych. To urządzenie naprawdę działa samo, generuje bardzo niskie koszty obsługi i zajmuje mało miejsca! - mówi Marcin, Czytelnik Budujemy Dom, który hybrydową oczyszczalnię ścieków użytkuje od 2011 r.
Oczyszczalnia ścieków z hipermarketu działa już 15 lat!
Wykonawcy zamontowali oczyszczalnię ścieków z hipermarketu budowlanego. Do jej wkopywania i budowy poletka filtracyjnego użyli koparki. Po kilku godzinach oczyszczalnia ruszyła. Przez następne lata raz zdarzyła się sytuacja, że kiedy weszłam do domu, poczułam przykry zapach gotowanej kapusty - Basia, Członkini Klubu Budujących Dom, która drenażową oczyszczalnię użytkuje od 2000 r.
Amortyzacja kosztów budowy oczyszczalni ścieków nastąpiła po dwóch latach!
Założenie własnej oczyszczalni doradził mi hydraulik. Wstrzeliłam się w czas, kiedy w gminie urzędnicy zaczęli pozytywnie traktować takie ekologiczne rozwiązania, więc nie robili żadnych trudności. Oczyszczalnia bez żadnych napraw działa już ponad 14 lat - mówi Ewa, Czytelniczka Budujemy Dom, która drenażową oczyszczalnię użytkuje od 2002 r.
Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków z udziałem Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
Jestem wójtem jednej z podwarszawskich rolniczych gmin i leżą mi na sercu działania proekologiczne. Kiedy Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zaoferował dofinansowanie do budowy przydomowych oczyszczalni ścieków z celowych funduszy unijnych, od razu z niego skorzystałem, chcąc dać dobry przykład innym - mówi Wiesław, Czytelnik Budujemy Dom, który przydomową oczyszczalnię użytkuje od jesieni 2012 r.