Nie spodziewałem się, że woda ze studni będzie aż tak zanieczyszczona!

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Nie spodziewałem się, że woda ze studni będzie aż tak zanieczyszczona!

Nie lubię być uzależniony od zbiorczych instalacji i dlatego dla nowego domu zleciłem wywiercenie studni głębinowej. Nie spodziewałem się, że woda będzie aż tak zanieczyszczona, jak wykazały to szczegółowe badania. Zrobiłem je 3 miesiące po przeprowadzce... - mówi Maciek, Członek Klubu Budujących Dom, który wodę ze studni głębinowej uzdatnia od 2009 r.

Parametry wody: woda czerpana ze studni o gł. 21 m; popłuczyny filtracyjne odprowadzane w lecie do studni chłonnych, a w zimie do szamba.

Stacja do uzdatniania wody: filtr kolumnowy ze złożem węglowym, filtr ze złożem odżelaziającym, zmiękczacz wody, 2 filtry mechaniczne z wymiennymi wkładami - automatycznymi głowicami.

Lokalizacja: w instalacji za hydroforem, w ogrzewanej kotłowni.

Wymienne wkłady Big Blue
Wymienne wkłady Big Blue monter określił mianem "szlifierek" wody

Decyzja: nie lubię być uzależniony od zbiorczych instalacji i dlatego dla nowego domu zleciłem wywiercenie studni głębinowej. Nie spodziewałem się, że woda będzie aż tak zanieczyszczona, jak wykazały to szczegółowe badania. Zrobiłem je 3 miesiące po przeprowadzce, kiedy nie mogliśmy, z żoną, dać sobie rady z rudym kamieniem, osadzającym się wszędzie - na sanitariatach, bateriach, a nawet zębach!

Badania wody pokazałem w jednej firmie od uzdatniania, ale dopiero pracownik drugiej, działającej 10 lat, ujął mnie profesjonalizmem. Powiedział - ma pan "trudną wodę", bo w okolicy były kiedyś liczne dymarki - i przedstawił warianty naprawy jej parametrów.

Ze względu na wysokie koszty, postanowiłem nie uzdatniać wody do podlewania ogrodu, tylko skupić się na tej dla domu. Przyświecała mi przy tym zasada "co tanie to drogie, a co drogie to tanie" i w związku z tym stacja była droga na etapie inwestycyjnym. To się jednak opłaciło, bo ma wysoką jakość i 15 lat gwarancji oraz daje teraz niskie koszty obsługi.

Widzę ogromną różnicę między jakością wody w domu i wykorzystywaną do podlewania ogrodu. Miałem szczęście, że rozbudowana stacja, zajmująca ok. 1 m2, zmieściła się w kotłowni i jest do niej łatwy dostęp.

Kolumny filtracyjne
Kolumny filtracyjne "pocą się", dlatego ubrano je w koszulki z ręczników

Woda ze studni - rady i przestrogi:

 • Nie żałuję pieniędzy wydawanych na uzdatnianie i obsługę stacji. Woda w domu jest krystalicznie czysta i to cieszy, bo przecież ją pijemy i sami się z niej składamy w dużej części. Teraz bez problemu możemy ją podawać również czworgu małych dzieci. Montaż stacji, "uszytej na miarę", trwał 1 dzień roboczy. Obsługa automatyczna polega na uruchamianiu wstecznego obiegu wody w kolumnach filtracyjnych w celu przepłukania złóż.

  W pierwszej ustawiłem tę operację co 2 dni w nocy, między godz. 2:00 a 4:00. W drugiej, połączonej ze zmiękczaczem, płukanie odbywa się każdorazowo po zużyciu 3000 l wody. Tak nastawiłem sterowniki, żeby płukania się nie nakładały, bo nawet mocna pompa studzienna mogłaby nie nadążyć z podawaniem wody pod odpowiednim ciśnieniem.
   
  Do czerpania wody kolega z pracy polecił mi najpierw pompę głębinową za 1000 zł, ale "skończyła się" po 3 latach. Wtedy kupiłem markową pompę za 3500 zł. Działa bez zarzutu czwarty rok. Żeby nie zapełniać niepotrzebnie szamba popłuczynami z płukania złóż w kolumnach, kieruję je specjalnym zaworem do studni chłonnych z deszczówką w ogrodzie, a tylko podczas silnych mrozów do szamba. To dobre rozwiązanie. Raz w roku wzywam fachowca, który montował stację. Wymienia wtedy wkłady Big Blue i przegląda resztę filtrów. Sól w pastylkach wsypuję do zmiękczacza raz na 1,5 miesiąca.

 • Rury instalacji wodnej i kolumny filtracyjne odbierają ze studni, przez hydrofor, wodę bardzo zimną, o temperaturze najwyżej 8°C. Duża różnica temperatury w stosunku do tej w kotłowni powoduje na nich skraplanie się wody i ściekanie na posadzkę. Ponieważ z braku czasu nie mogę się zabrać do zaizolowania rur i kolumn otuliną z pianki poliuretanowej, Ula, moja żona, ubrała je tymczasowo w koszulki z bawełnianych ręczników. Skuteczne pochłaniają one skropliny i wysychają, ale wyglądają brzydko.
Filtry i zmiękczacz
Filtry i zmiękczacz zamontowano za zbiornikiem hydroforowym, w obszernej ogrzewanej kotłowni.

Koszty zakupu i montażu studni - 20 000 zł

 • wydrążenie studni 1500 zł; 
 • pompa głębinowa 3500 zł; 
 • stacja uzdatniania 15 000 zł.

Roczne koszty użytkowania studni - 474 zł

 • przegląd z wymianą filtrów Big Blue 250 zł; 
 • sól do zmiękczacza 8 worków po 28 zł plus koszt zużycia prądu.

Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: "Trudną" wodę ze studni głębinowej uzdatnia rozbudowana stacja z dwoma kolumnami (ze złożem węglowym oraz złożem kwarcytowym), zmiękczaczem i filtrami Big Blue.

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość F.

01 Paź 2021, 21:53

Bardzo egoistyczne podejście. Niekontrolowany pobór wody ze środowiska ze względu na własne zachcianki. Takie działania prowadzą do spadku lustra wody w okolicy i suszy, którą odczują wszyscy sąsiedzi. Lepiej brać wodę z wodociągu, którego ujęcie umiejscowiono prawidłowo i ...

time image

Gość logik

29 Cze 2020, 07:38

Nasze myślenie jest porażające. A co piją kosmonauci w stacji kosmicznej. Przecież jest tam zamknięty obieg wody. Ostatni nawet warzywka zaczęli hodować. Komentatorom o piciu przefiltrowanego szamba, chciałem wyjaśnić, że woda komunalna jest również czyszczona w stacji filtrów, ...

time image

Gość Witam

26 Kwi 2020, 12:11

Głupota, ja walczę w gminie o wodociąg, ale małe są szanse nań, ale nie przyszło mi do głowy pchać się w studnię mając wodociąg pod nosem. Tak jak ktoś napisał - pijecie przefiltrowanie szambo

time image

Gość No jo.

27 Mar 2020, 11:12

Trzeba było wodę z odwiertu potraktować jako szarą wodę i doprowadzić ją do urządzeń wykorzystujących taką w domu i w ogrodzie. Do picia poprowadzić wodę z sieci miejskiej. Ile kasy by zostało w kieszeni, a tak wszyscy zarobili, a ty pijesz gnój przefiltrowany. Hahaha.

time image

27 Mar 2020, 10:49

2 godziny temu, Gość medyk napisał: Gdyby pił wodę destylowaną, po 4 latach miałby już objawy zdrowotne i to poważne. jakie konkretnie? Przecież człowiek nie żyje samą woda i minerały uzupełnia z pożywienia. 

time image

Gość medyk

27 Mar 2020, 08:21

Gdyby pił wodę destylowaną, po 4 latach miałby już objawy zdrowotne i to poważne.

time image

Gość B52

22 Sty 2020, 08:58

woda do spożycia była zbadana przed założeniem filtrów i zmiękczacza i bardzo dobrze teraz trzeba ją zbadać po założeniu bo może się okazać że pijesz wodę krystaliczne czystą pozbawioną wszystkich minerałów taką jak do akumulatora

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2021 - styczeń 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje