Problem? Rozwiązanie! Coraz więcej osób decyduje się na domowe magazyny energii
Wysokie rachunki za prąd to problem, który dotyka coraz więcej gospodarstw domowych. Jeśli chcesz skutecznie obniżyć koszty energii, warto rozważyć inwestycję w panele fotowoltaiczne oraz odpowiedni magazyn energii.
Instalacja fotowoltaiczna pozwala na generowanie własnej energii, a magazynowanie nadwyżek sprawia, że możesz je wykorzystać wtedy, gdy zapotrzebowanie na prąd jest największe, a ceny najwyższe. To rozwiązanie zapewnia nie tylko realne oszczędności, ale również większy komfort i niezależność od rosnących kosztów energii elektrycznej.
Dodatkowo nie ponosisz kosztów związanych z przesyłem energii, którą sam wyprodukujesz, a dziś ta składowa to blisko połowa ceny, jaką płacimy zakładowi energetycznemu za prąd – cała energia jest wykorzystywana lokalnie, bez potrzeby jej oddawania do operatora. To rozwiązanie zapewnia nie tylko realne oszczędności, ale również większy komfort i niezależność od rosnących kosztów energii elektrycznej.
Dlaczego warto zdecydować się na magazyn energii?
Magazyn energii to urządzenie, które pozwala gromadzić nadwyżki energii elektrycznej wytworzonej przez instalację fotowoltaiczną. Dzięki temu zgromadzona energia może być wykorzystana w momentach, gdy produkcja energii spada, np. podczas pochmurnych dni lub w nocy. Taki system pozwala na pełniejsze wykorzystanie możliwości fotowoltaiki, niezależnie od warunków pogodowych.
Posiadanie magazynu energii to także krok w stronę większej niezależności energetycznej. Mniejsza zależność od zewnętrznego dostawcy prądu chroni użytkowników przed podwyżkami cen oraz niestabilnością rynku energetycznego. Ponadto efektywniejsze zarządzanie energią przekłada się na wzrost autokonsumpcji, co pozwala maksymalnie wykorzystać prąd wyprodukowany przez własną instalację.
Magazyn energii to również zwiększone bezpieczeństwo – stanowi formę ochrony przed przerwami w dostawie prądu. Zapewnia stały dostęp do energii w przypadku awarii sieci. Co więcej, tego typu nowoczesne rozwiązanie może być wartością dodaną nieruchomości, wpływając na jej atrakcyjność i wartość na rynku.
Jak wybrać odpowiedni magazyn energii?
Decyzja o zakupie magazynu energii to krok w kierunku większej niezależności energetycznej i ograniczenia kosztów związanych z zakupem prądu. Jednakże, by inwestycja ta przyniosła oczekiwane efekty, należy dokonać świadomego wyboru. Na co zwrócić uwagę przy zakupie magazynu energii?
Rozmiar ma znaczenie - czyli o pojemności magazynu
Ile energii potrzebujesz? To pytanie powinno być punktem wyjścia przy wyborze magazynu. Jeśli zużywasz dużo prądu, np. ładujesz samochód elektryczny, potrzebujesz większej pojemności. Pamiętaj, że zawsze możesz rozbudować swój system w przyszłości.
Pojemność vs. moc
Wybierając magazyn energii, często spotykamy się z dwoma parametrami: pojemnością i mocą. Choć brzmią podobnie, to opisują zupełnie różne aspekty działania magazynu.
Pojemność to ilość energii, jaką magazyn może zgromadzić. To jak zbiornik na wodę – im większy, tym więcej wody możemy w nim zmagazynować. Upraszczając do sytuacji pracy poza siecią energetyczną, czyli w trybie off-grid, w przypadku magazynu energii większa pojemność oznacza dłuższy czas działania urządzeń zasilanych z magazynu.
Moc natomiast określa, jak szybko magazyn może dostarczyć tę zgromadzoną energię. Większa moc oznacza możliwość szybszego przekazywania zgromadzonej w magazynie energii do urządzeń elektrycznych. Wracając do przykładu ze zbiornikiem na wodę, moc to przekrój rury odprowadzającej wodę ze zbiornika – im większa średnica, tym szybszy przepływ.
Mówiąc bardzo ogólnie, można przyjąć, że maksymalna moc, jaką możemy uzyskać z dziś dostępnych magazynów energii, to około 50% ich pojemności. Oczywiście, to duże uproszczenie, ponieważ wiele zależy od konkretnego modelu magazynu i jego technologii.
Bezpieczna technologia - czyli o bateriach LiFePO4
Wybierając magazyn energii, warto zagłębić się w jego technologiczne wnętrze. To właśnie rodzaj zastosowanych składników chemicznych decyduje o bezpieczeństwie, wydajności i trwałości całego systemu. Jedną z najbardziej zaawansowanych i polecanych technologii jest dziś LiFePO4, czyli taka, w której katoda została wykonana z fosforanu litowo-żelazowego.
Nazwa LiFePO4 pochodzi od symboli chemicznych pierwiastków, z których zbudowany jest magazyn: litu, żelaza, fosforu i tlenu. Ta unikalna kombinacja zapewnia urządzeniom szereg zalet, które czynią je niezwykle atrakcyjnymi dla użytkowników.
Instalacja elektryczna - czy Twój dom jest na to gotowy?
Posiadanie w domu systemu, który może działać w pełni niezależnie od sieci energetycznej, czyli systemu off-grid, jest kuszącą opcją. Warto jednak pamiętać, że nie każda instalacja elektryczna jest gotowa na takie rozwiązanie.
Jednym z bardzo ważnych elementów przy przygotowaniu instalacji do pracy w przypadku awarii sieci energetycznej, gdy nie możemy pobierać z niej prądu, czyli w trybie off-grid, jest wydzielenie osobnego obwodu dla urządzeń, które będą zasilane z magazynu energii w momencie braku prądu z sieci. Dzięki temu możemy precyzyjnie zarządzać zużyciem energii z magazynu i zapewnić sobie ciągłość działania najważniejszych urządzeń, takich jak lodówka, oświetlenie czy pompa obiegowa wody.
Jeśli nie ma możliwości wydzielenia osobnego obwodu, instalatorzy mogą zamontować dodatkowe gniazdka, które będą zasilane z magazynu energii. Jednak takie rozwiązanie jest mniej wygodne i wymaga większej uwagi użytkowników, by w sytuacji zaniku prądu z sieci fizycznie przełączyć ważne dla nas urządzenia do gniazdek awaryjnych.
Chcąc cieszyć się niezależnością energetyczną i obniżyć rachunki za prąd, warto zainwestować w magazyn energii. Kluczowy jest jednak wybór odpowiedniego rozwiązania. Przede wszystkim dobrze jest skorzystać z usług doświadczonego instalatora, który zapewni prawidłowy montaż urządzenia. Lokalizacja magazynu również ma znaczenie – suche miejsce z dodatnią temperaturą wydłuży jego żywotność. Inwestując w magazyn energii, zyskujemy nie tylko większą autokonsumpcję, ale także pewność, że prąd nie zniknie wtedy, gdy go najbardziej potrzebujemy.
źródło i zdjęcie: Solplanet