Przewód grzewczy do ochrony rur
Przewód zasilany jest jednostronnie. Przeznaczony jest do ochrony przed zamarzaniem rur stalowych i z tworzyw sztucznych, które wypełnione są wodą. Nie można go natomiast stosować do odladzania rynien i rur spustowych. Zabronione jest także zanurzanie go w wodzie lub w innego rodzaju cieczy.
Najczęściej przewód grzewczy do ochrony rur zakupić można w gotowym do montażu zestawie, z przewodem przyłączeniowym o długości 1,5 m zakończonym wtyczką. Przewód posiada wysoki stopień ochrony - IP66. Jest prosty w montażu.
Montaż przewodu grzewczego na rurze
Przed rozpoczęciem montażu przewodu grzewczego, należy sprawdzić stan rury, osuszyć ich powierzchnię, a jeśli planujemy zabezpieczyć rury wykonane z tworzyw sztucznych, dobrze jest nakleić taśmę aluminiową pod układany przewód grzejny.
Następnie dokonuje się obliczeń mocy grzejnej wymaganej dla danego odcinka rurociągu i na tej podstawie dopasowuje się zestaw grzejny. Należy wybrać miejsce montażu termostatu, optymalne dla całego ogrzewanego odcinka rurociągu.
Przewód montowany może być jedną z dwóch metod - metodą spiralną lub wzdłużną. Wybór właściwego sposobu montażu zależy od wymaganej mocy grzejnej.
Podczas montażu należy zwrócić uwagę na to, aby przewód grzejny został zamontowany równomiernie, nie krzyżował się i nie stykał z innymi nitkami przewodu. Tam, gdzie występują mostki cieplne, np. w miejscu instalacji zaworu, należy ułożyć przewód gęściej.
Po ułożeniu przewodów rurociąg zabezpieczamy izolacją termiczną o grubości od 10 mm do 20 mm. Do tego celu można zastosować wełnę mineralną lub ognioodporne izolacje piankowe. Istotne jest przy tym, aby na całej długości rurociągu zastosować izolację o tej samej grubości i parametrach technicznych.
Pozwoli to na zapewnienie takich samych warunków cieplnych na całym ogrzewanym odcinku. W innym przypadku - jeśli termostat zaizolowany zostanie grubszą warstwą - pozostała część rurociągu może zamarznąć, jeśli warstwa izolacji na termostacie będzie cieńsza - zwiększeniu mogą ulec straty ciepła, wydłuży się czas pracy przewodu grzejnego, w efekcie czego może nawet dojść do jego uszkodzenia.
UWAGA! Producent zaleca przeprowadzenie obliczeń strat ciepła na rurociągu, uzależnionych od minimalnej temperatury otoczenia, średnicy rur i parametrów izolacji cieplnej.
Sposób działania automatycznego kabla grzejnego PFP
Istotnym elementem automatycznego kabla grzejnego (oznaczanego symbolem PFP) jest termostat bimetaliczny, który znajduje się w mufie przyłączeniowej.
Dzięki termostatowi ogrzewanie załącza się automatycznie, kiedy odnotowana zostanie temperatura + 3 stopni Celsjusza. Grzanie wyłącza się również automatycznie, gdy termostat odczyta temperaturę powyżej + 10 stopni Celsjusza.
Dzięki takiemu rozwiązaniu przewód grzewczy nie wymaga nadzoru. Mimo to zalecane jest odłączanie go latem. W tym celu wystarczy wyjąć wtyczkę z gniazdka.
W kolejnym sezonie, przed zimą warto sprawdzić przewód oraz instalację zasilającą. Jeśli nastąpiła usterka, system może nie działać właściwie. Jeśli nie doszło do uszkodzeń, aby przewód grzewczy zadziałał, wystarczy włączyć kabel do gniazda znajdującego się pod napięciem.
Autor: Damian Żabicki
Opracowanie: Aleksander Rembisz
Zdjęcie: Fenix Polska