Obliczamy ilość rur spustowych
Aby obliczyć ilość rur spustowych potrzebnych do odprowadzenia wody z dachu, należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Przede wszystkim istotna będzie powierzchnia dachu, z której będzie odprowadzana woda. Na ilość rur spustowych wpływa także wysokość budynku.Warto także pamiętać, że w regionach o większych opadach deszczu może być potrzebnych więcej rur spustowych niż w obszarach, gdzie tych opadów występuje mniej.
Efektywną powierzchnię dachu (w metrach kwadratowych) można obliczyć za pomocą wzoru:
EPD = (B + C/2) x długość dachu, gdzie B - odległość w poziomie od narożnika do kalenicy a C - wysokość dachu.
Maksymalna powierzchnia dachu, która może być odwadniana jedną rurą spustową:
- spadek rynny 3% (3 mm na 1 m.b. rynny)
- intensywność opadów 75 mm/h
Zwykle jeden metr kwadratowy powierzchni dachu wymaga około 0,05-0,1 metra bieżącego rury spustowej. Ważna jest także odpowiednia średnica rur, pozwalająca na odprowadzenie odpowiedniej ilości wody z dachu. Rynny o większej szerokości są bardziej wydajne i mogą zapewnić skuteczniejsze odprowadzenie większej ilości wody deszczowej, szczególnie w przypadku dużych powierzchni dachowych.
Jednakże, w przypadku mniejszych dachów lub niewielkich ilości wody deszczowej, rynna o szerokości 100 mm może być wystarczająca. Ostateczny wybór zależy od indywidualnych potrzeb i warunków technicznych.
Etapy łączenia rynny z rurą spustową
Po ustaleniu ilości potrzebnych rur należy przystąpić do montażu. Pierwszym krokiem jest określenie położenia leja spustowego na rynnie. Następnie należy nałożyć lej spustowy na rynnę i wyznaczyć otwór przez króciec leja. Po wyznaczeniu otworu, należy zdjąć lej spustowy i wyciąć otwór w rynnie za pomocą piły do metalu.
Kolejnym etapem jest oczyszczenie otworu z zanieczyszczeń i zainstalowanie leja spustowego wraz z rurą spustową w uchwytach. Warto pamiętać, że rura spustowa powinna mieć odpowiednią średnicę, umożliwiającą swobodny przepływ wody. Dodatkowo, warto również zabezpieczyć rurę przed zatkaniem, np. poprzez zastosowanie sitka lub siatki przeciwliściowej.
Siatka chroniąca rynnę przed liśćmi i innymi zabrudzeniami ma średnicę nieco większą niż rynna, dlatego jej montaż polega na włożeniu jej do wnętrza rynny. Zastosowanie kolana jednokielichowego jest dobrym rozwiązaniem, gdy odległość między króćcem leja spustowego a rurą spustową nie przekracza 10 cm.
W takiej sytuacji, kolano jednokielichowe należy nałożyć na króciec leja spustowego, a kolano dwukielichowe należy zamontować na końcu kolana jednokielichowego, przy pomocy bosy i kołnierza skierowanego ku dołowi. Warto pamiętać, że po umieszczeniu rury spustowej w kołnierzu kolana dwukielichowego, należy zostawić około 10 mm luzu, aby uwzględnić rozszerzalność termiczną rur.
Ważne jest również, aby bezpośrednio pod kolanem zamocować uchwyt. Jeśli odległość między krawędzią okapu a ścianą budynku przekracza 10 cm, należy użyć kolana dwukielichowego do wykonania odsadzki. Kolano to należy zamontować na króćcu leja spustowego, z częścią kołnierzową skierowaną ku dołowi, a następnie do kołnierza włożyć odcinek rury i na drugim końcu zamontować kolejne kolano dwukielichowe.
Bezpośrednio pod kolanem musi być zamocowany uchwyt. Do łączenia rur należy używać złączek z częścią kołnierzową skierowaną ku dołowi i pozostawić około 10 mm luzu w kołnierzu ze względu na rozszerzalność termiczną rur. Uchwyt należy zamontować bezpośrednio pod złączką.
Do zamocowania rur spustowych do ściany murowej stosuje się uchwyty rury, które wyposaża się w śruby dwugwintowe z kołkiem rozporowym o jednej z trzech długości: 100, 160 lub 220 mm, w zależności od potrzeb, np. w przypadku konieczności ocieplenia styropianem. Montuje się je w odległości maksymalnie 2 metrów od siebie.
W przypadku montażu rur do ściany drewnianej lub metalowej można zastosować uchwyt rury, do którego dokręca się łapkę. Następnie uchwyt mocuje się do ściany za pomocą dwóch wkrętów do drewna lub metalu.
Aby odprowadzić wodę deszczową w teren, stosuje się kolana jednokielichowe, które montuje się nad powierzchnią terenu. Kolano można przyciąć tak, aby wylot był równoległy do rury, lub pozostawić bez modyfikacji. Kolano można przykleić do rury.
W przypadku podłączenia systemu rynnowego do kanalizacji, na dolnym odcinku rury spustowej należy zamontować czyszczak. Czyszczak posiada wewnątrz kratkę, na której zbierają się zanieczyszczenia z rynny. Całość zamykana jest szczelną pokrywą. Przed ponownym zamknięciem pokrywy czyszczaka o średnicy 110 mm należy posmarować uszczelkę środkiem poślizgowym.
Przejście między rurą spustową o średnicy 90 mm a rurą kanalizacyjną o średnicy 110 mm wykonuje się za pomocą redukcji. Prawidłowo zamontowana rura spustowa jest niezbędna do skutecznego odprowadzania wody z dachu i zapobiegania ewentualnym szkodom wynikającym z zalewania fundamentów budynku.
Ile za montaż rur spustowych?
Cena montażu rynien waha się między 30 a 50 zł za metr bieżący. W rzeczywistości na ostateczny koszt wpływ ma szereg czynników, takich jak rodzaj tworzywa z jakiego wykonana została rura, stopień skomplikowania montażu oraz stopień skomplikowania konstrukcji dachu. Cennik rur spustowych (system Kanion) znaleźć można na stronie www.rynnykanion.pl
źródło i zdjęcie: Wavin