Okładka magazynu budujemy dom
Najnowszy numer Logo BudujemyDom.pl
Zobacz
Zobacz oferty produktowe firm
Izolacje techniczne

Polietylenowa czy kauczukowa - którą izolację rur wybrać?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut 2020-02-20

Dobrze dobrana i odpowiednio zamocowana izolacja rur jest bardzo ważna dla sprawnego funkcjonowania i wydajności całego systemu grzewczego, wentylacyjno-chłodniczego czy też sanitarnego. Na rynku dostępny jest szeroki wybór produktów przeznaczonych do tego typu zadań. Różnią się one nie tylko wymiarami i budową, ale również rodzajem materiału, z którego zostały wykonane, a co za tym idzie również i właściwościami.

Jaki rodzaj otuliny wybrać? Materiał to podstawa

Stojąc przed wyborem optymalnej dla naszej instalacji otuliny na pewno chcielibyśmy, by jak najlepiej spełniała ona swoją funkcję. Jednak analizując suche liczby oraz współczynniki, czasami ciężko jest zdecydować się na konkretne rozwiązanie, tym bardziej, że ich właściwości i zastosowania często są bardzo zbliżone.

Jakie są różnice pomiędzy izolacjami typu Armaflex i Tubolit?

Różnice pomiędzy izolacjami typu Armaflex i Tubolit występują już na poziomie materiału z jakiego zostały one wykonane. Pierwsza z nich stworzona została na bazie kauczuku syntetycznego, natomiast druga jest izolacją polietylenową. I choć oba materiały charakteryzują się doskonałymi parametrami izolacyjnymi, to mają pewne różnice  wpływające  na  docelowe zastosowanie otulin - mówi Maria Witkowska z firmy Armacell.

Przykładem tutaj może być chociażby elastyczność obu produktów. Wykonana z kauczuku syntetycznego izolacja Armaflex (najczęściej w kolorze czarnym) jest bardzo elastyczna. Dzięki temu może być ona dopasowana praktycznie do każdego kształtu izolowanych obiektów, takich jak rury, kształtki, zawory, zbiorniki czy kanały wentylacyjne.

Trochę inaczej wygląda sytuacja w przypadku izolacji Tubolit wykonanej ze spienionego polietylenu niskiej gęstości (LDPE) w kolorze szarym. Otulina ta, choć również wysoce elastyczna, nie dorównuje pod tym względem produktom z rodziny Armaflex. Dlatego jej praktyczne zastosowanie to głównie izolowanie rur oraz towarzyszącej im armatury m.in. niewielkich zaworów, kołnierzy itp.

Różnice w elastyczności obu otulin sprawiają, że nie zawsze mogą być one stosowane wymiennie. W przypadku stosunkowo prostych instalacji, takich jak na przykład instalacja odpływowa czy grzewcza, świetnie sprawdzą się otuliny z rodziny Tubolit. Jednak, gdy mamy do czynienia z bardziej skomplikowanymi systemami, pełnymi połączeń, zaworów, zbiorników i innych tego typu elementów, znacznie lepszym rozwiązaniem będzie izolacja Armaflex, która dzięki swojej wysokiej elastyczności, pozwoli na doskonałe dopasowanie do nawet najbardziej wymyślnego kształtu instalacji - wyjaśnia Dyrektor Obsługi Technicznej Rynku z firmy Armacell.

Szczególne właściwości otulin Armaflex

Z zastosowania do produkcji izolacji Armaflex i Tubolit odmiennych materiałów, wynika także różnica w sposobie uzyskania pewnego i szczelnego połączenia klejonego. Jest to o tyle istotne, że otuliny produkowane są w odcinkach o długości 2 metrów, co w przypadku dłuższych rur wymusza łączenie poszczególnych elementów w celu uzyskania szczelnej izolacji całej instalacji.

Jednak materiały, z których wykonano izolacje różnie reagują na tworzone spoiny. W przypadku otulin Armaflex, kauczuk syntetyczny przy kontakcie z klejem rozpuszcza się w pewnym stopniu na niewielkiej grubości, co pozwala uzyskać szczelną, jednolitą strukturę izolacji w miejscu styku dwóch elementów. W efekcie uzyskujemy łączenie, które jest nawet mocniejsze niż sam materiał izolacyjny.

Dzięki temu, otuliny te doskonale sprawdzają się w przypadku instalacji chłodniczych i klimatyzacyjnych, gdzie zapewnienie pewnych i szczelnych połączeń jest równie ważne, a nawet ważniejsze niż właściwości izolacyjne materiału otuliny.

Pozwala to uniknąć sytuacji, kiedy zaraz po włączeniu instalacji, na styku poszczególnych elementów izolacji, nastąpi kondensacja pary wodnej. Do tego typu prac najlepiej wykorzystać specjalnie opracowany klej Armaflex 520 firmy Armacell.

Trochę inaczej wygląda to przy otulinach Tubolit - klej nie powoduje bowiem rozpuszczenia polietylenu, przez co wykonane złączenie nie jest aż tak szczelne, jak przy izolacji Armaflex. Oczywiście nie znaczy to, że stworzone w ten sposób połączenia są złej jakości. W przypadku instalacji grzewczej, bądź sanitarnej, gdzie problem skraplania się pary wodnej nie występuje lub jest to zjawisko marginalne, wykonane połączenie doskonale spełni swoje zadanie - tłumaczy Maria Witkowska z firmy Armacell.

Oczywiście, jak łatwo się domyślić, obie izolacje różni również sam proces wytwarzania.

Choć w technologii produkcji otulin Armaflex i Tubolit występują pewne cechy wspólne (obie są wytłaczane w ekstruderze), to różni je proces spieniania materiału.. W przypadku kauczuku syntetycznego odbywa się on w piecu, natomiast polietylen z jakiego wykonuje się Tubolit zostaje spieniony bezpośrednio za ekstruderem. Obie techniki  pozwalają jednak na uzyskanie gotowych otulin o cylindrycznym kształcie, wysokiej elastyczności oraz zamkniętej strukturze komórkowej, dzięki której gotowy produkt nie nasiąka wodą oraz posiada bardzo dobre parametry izolacyjne - dodaje ekspert firmy Armacell.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Choć na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że otuliny Tubolit i Armaflex firmy Armacell można stosować wymiennie, to w rzeczywistości sprawa jest trochę bardziej skomplikowana.

Wykonane z dwóch różnych materiałów izolacje cechują co prawda doskonałe parametry robocze, jednak różnice w elastyczności oraz sposobie montażu sprawiają, że znajdują zastosowanie w innych miejscach.

Dlatego mając to na uwadze, przed wyborem odpowiedniego produktu, warto rozważyć wszystkie za i przeciw, co pozwoli nam zapewnić naszej instalacji optymalne warunki działania i najlepszą ochronę.

Maria Witkowska, Dyrektor Obsługi Technicznej Rynku z firmy Armacell

źródło i zdjęcia: Armacell Poland

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska kwiecień 2020

Gardeners' World Edycja Polska

Najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum