Artykuły: Woda i kanalizacja
Uzdatnianie wody, przypadek nr 4: Woda z wysokim stężeniem manganu, jonu amonowego i twarda
W domu zasilanym wodą ze studni, podłączenie filtrów wykonuje się zaraz za wejściem wody do budynku. Rozpatrujemy przypadek twardej wody z wysokim stężeniem manganu, jonu amonowego.
Uzdatnianie wody, przypadek nr 3: Woda bardzo zażelaziona, z nienormatywną zawartością manganu i twarda
W domu zasilanym wodą ze studni, podłączenie filtrów wykonuje się zaraz za wejściem wody do budynku. Rozpatrujemy przypadek twardej zażelazionej wody z nienormatywną zawartością manganu.
Uzdatnianie wody, przypadek nr 2: woda zażelaziona, z nienormatywną zawartością manganu i twarda
W domu zasilanym wodą ze studni, podłączenie filtrów wykonuje się zaraz za wejściem wody do budynku. Rozpatrujemy przypadek twardej, zażelazionej wody z nienormatywną zawartością manganu.
Uzdatnianie wody, przypadek nr 1: woda zażelaziona, z nienormatywną zawartością manganu
W domu zasilanym wodą ze studni, podłączenie filtrów wykonuje się zaraz za wejściem wody do budynku. Rozpatrujemy przypadek zażelazionej wody z nienormatywną zawartością manganu.
Uzdatnianie wody ze studni
Nikt nie ma wątpliwości, że jakość wody jest bardzo ważna. Szczególnie, że używa się jej do picia, przygotowywania posiłków, kąpieli, prania, zmywania oraz do instalacji grzewczych itd. Zwykle jednak ta czerpana z własnego ujęcia – nie nadaje się do spożycia bez uzdatniania. W prawie każdym korzystającym ze studni domu konieczne staje się więc zamontowanie odpowiednich urządzeń.
Uzdatnianie wody w krytym basenie
Wodę w basenie staram się uzdatniać, stosując jak najmniej chemii. Oprócz dużego filtra piaskowego, zastosowałem wydajną pompę ssąco-tłoczącą, żeby woda szybko krążyła w układzie zamkniętym i dobrze się oczyszczała w złożu piaskowym - mówi Włodek, Czytelnik Budujemy Dom, który wodę z wodociągu uzdatnia od 5 lat.
Uzdatnianie wody - niewygodny dostęp do urządzeń
Początkowo filtr i zmiękczacz stały w kotłowni na podłodze, obok hydrofora i kotła na paliwa stałe z zasobnikiem. Kiedy zdecydowaliśmy się na dołożenie instalacji solarnej z zasobnikiem 300 l, na podłodze o pow. 4 m2, brakowało miejsca na wszystkie urządzenia - mówi Michał, Czytelnik Budujemy Dom, który uzdatnia wodę ze studni od 7 lat.
Filtry mechaniczne i zmiękczacz - konieczność nawet przy wodzie z wodociągu
Przez pierwszy rok po przeprowadzce nie uzdatnialiśmy wody z wodociągu. Jednak miała metaliczny posmak oraz była szorstka przy myciu. Sitko prysznica musieliśmy często czyścić z kamienia. Spłuczkę w sedesie unieruchamiał, tworzący się w niej, osad. Woda była zbyt twarda! - mówią Magda i Rafał, Czytelnicy Budujemy Dom, którzy wodę z wodociągu uzdatniają od 4 lat.
Uzdatnianie wody z pomocą specjalisty
Oglądając dom, od razu zauważyłem czarne zacieki na sanitariatach. Starannie wyszorowałem je z żoną, myśląc, że jest to sprawka robotników, np. myjących bardzo brudne ręce. Przy okazji zobaczyliśmy, że woda jest żółta i mętna oraz wyczuliśmy niemiły zapach amoniaku. Nasz znajomy jest wysokiej rangi specjalistą od uzdatniania wody, więc zdaliśmy się na jego pomoc - mówi Andrzej, Czytelnik Budujemy Dom, który uzdatnia wodę ze studni od 5 lat.
Na co zwracać uwagę przy wykonywaniu instalacji kanalizacyjnej w domu?
Plan instalacji kanalizacyjnej opracować musi fachowy instalator (wskazówki zawarte w projekcie architektonicznym są zwykle mało użyteczne), przy czym musi on wcześniej poznać życzenia inwestorów w kwestii rozmieszczenia urządzeń sanitarnych, a zwłaszcza misek ustępowych, wanien i kabin prysznicowych. Dość często na tym etapie ich wyobrażenia dotyczące rozplanowania pomieszczeń sanitarnych trzeba zresztą modyfikować, niekiedy w dość znacznym stopniu.
Rozprowadzenie rur w instalacji wodociągowej
Przeciętny inwestor zdaje sobie sprawę z istnienia instalacji dopiero na etapie stanu surowego, gdy wreszcie trzeba je wykonać. Wysokość kosztów materiałów i robocizny potrafi wówczas bardzo nieprzyjemnie zaskoczyć. Warto wcześniej dowiedzieć się, w jaki sposób rozprowadza się rury w instalacji wodociągowej i jakie materiały się obecnie stosuje?
Sposoby wytwarzania ciepłej wody użytkowej (c.w.u.)
Przed zaprojektowaniem instalacji wodociągowej trzeba wybrać sposób wytwarzania ciepłej wody użytkowej (c.w.u.). Mamy do wyboru system rozproszony lub system centralny. Na czym polegają?
Rodzaje pomp i zbiorników wodnych
Jakie rozróżniamy rodzaje pomp i zbiorników wodnych stosowanych w budownictwie jednorodzinnym i czym się one charakteryzują?
Przyłącze wodociągowe - formalności
Formalności związane z budową przyłącza wodociągowego to proces dość skomplikowany. W teorii najpierw trzeba wystąpić do zakładu wodociągowego o tzw. warunki techniczne przyłączenia, a potem zlecić sporządzenie projektu i uzyskać dla niego odpowiednie aprobaty.
Budowa oczyszczalni, czyli jak skończyć z wyrzucaniem pieniędzy w ścieki
Kiedy zdarzyło się, że w piątek opróżniłem szambo, zaraz potem wyjechałem z rodziną na sobotę i niedzielę, a po powrocie znów było pełne, postanowiłem zbudować oczyszczalnię i skończyć z wyrzucaniem pieniędzy w... ścieki - mówi Marcin, Członek Klubu Budujących Dom, który oczyszczalnię użytkuje od października 2011 r.
Przydomowa oczyszczalnia ścieków. Formalności trwały rok!
Formalności moglibyśmy przeprowadzić w pół roku, ale zostaliśmy na początku źle pokierowani przez urzędników. Przedtem musieliśmy przygotować grubą teczkę papierów i map! Na ich podstawie naszą sprawę, z nadrzędnymi instytucjami, prowadził pracownik z urzędu gminy - mówią Patrycja i Czarek, Członkowie Klubu Budujących Dom, którzy oczyszczalnię użytkują od kwietnia 2012 r.
Budowa oczyszczalni ścieków zwróciła się po roku
Ręczna budowa oczyszczalni trwała 2 dni. Jak dotąd, złoże pracuje znakomicie. Oczyszczalnia nie ma przykrego zapachu. Inwestycja zwróciła się po roku - mówią Agnieszka i Darek, Czytelnicy Budujemy Dom, którzy przydomową oczyszczalnię użytkują 6 lat.
Uzdatnianie wody w domu i ogrodzie - co zyskaliśmy?
Zastosowane na początku filtry wymagały częstej i - co gorsze - ręcznej obsługi. Dlatego w 2007 r., po zbudowaniu sieci miejscowego wodociągu, postanowiliśmy zdemontować starą stację. Założyliśmy 2 nowocześniejsze, niewymagające żmudnej obsługi, stacje (osobne) - do domu i do ogrodu - mówią Basia i Marian, czytelnicy Budujemy Dom, którzy uzdatniają wodę od 1997 r.
Filtry uzdatniające wodę za drogie na emerycką kieszeń
Uzdatnianie wody ma liczne zalety. Zaprzyjaźnione sąsiadki, kiedy je u mnie poznały, trochę zazdroszczą mi filtrów. Szkoda, że są za drogie dla wielu emeryckich kieszeni - mówi Ewa, Czytelniczka Budujemy Dom, która wodę uzdatnia od 3 lat.
Uzdatnianie wody to ochrona urządzeń do hydromasażu, sanitariatów, AGD...
Dzięki uzdatnianiu wody z kranów płynie woda czysta, bez zapachu i osadów. Przez 7 lat użytkowania nie zatkały się dysze w wannie z hydromasażem, w deszczowni pod prysznicem. Sanitariaty nie zachodzą kamieniem... - mówi Sławomir, członek Klubu Budujących Dom, który uzdatnia wodę od 7 lat.
Uzdatnianie wody a wyłączenia prądu
Wadą korzystania z wody ze studni jest jednak fakt, że kiedy nie ma prądu, nie ma wody w domowych kranach. Z tego powodu w tym roku przyłączę budynek do nowo zbudowanego wodociągu, a studnię pozostawię tylko do podlewania ogrodu - mówi Janek, Czytelnik Budujemy Dom, który wodę uzdatnia od 5 lat.
Instalacja c.w.u. z wykorzystaniem pompy ciepła
By instalacja c.w.u. z wykorzystaniem pompy ciepła działała dobrze, trzeba ją zaprojektować nieco inaczej niż "klasyczną" z kotłem grzewczym.
Rodzaje pomp do czerpania wody
Pompy o napędzie ręcznym montowane są bardzo rzadko, bo czerpanie wody za ich pomocą wymaga dużego wysiłku. Zastosowanie takiej pompy warto rozważyć właściwie tylko jako rezerwowe, jeśli w naszej okolicy zdarzają się dłuższe przerwy w dostawie prądu.
Uzdatnianie wody ze studni głębinowej
Filtr płukany jest półautomatycznie raz w tygodniu w nocy. Muszę ustawiać zegar po każdym wyłączeniu prądu, ponieważ zdarzyło się, że płukanie filtra rozpoczęło się podczas pracy pralki - mówią Joanna i Sławomir, członkowie Klubu Budujących Dom.
Problemy z uzdatnianiem wody
Nie korzystamy z płytszej studni w obawie przed skażeniami z szamb sąsiadów - mówią Bożena i Jacek, czytelnicy Budujemy Dom.
Uzdatnianie wody konieczne przy alergii
Przez dwa lata po przeprowadzce do nowego domu nie uzdatnialiśmy wody z wodociągu. Żona, mająca skłonności do alergii i wrażliwą skórę, zauważyła, że po kąpieli zawsze swędzi ją całe ciało, woda wysusza jej skórę i włosy... - mówi Adam, który wraz z Teresą są członkami Klubu Budujących Dom.
Uzdatnianie wody - doświadczenia użytkowników
Urządzenia uzdatniające wodę działają bezawaryjnie od 2004 roku. Jednak rok temu, po lokalnej powodzi, woda w kranie stała się mętna i żółta - mówi Krystyna, czytelniczka Budujemy Dom.
Oczyszczalnia ścieków - doświadczenia użytkownika (Ewa)
Cieszę się, że posiadamy oczyszczalnię ścieków. Omija nas nieprzyjemny proces wybierania ścieków z powodu przykrego i drażniącego zapachu - mówi Ewa, czytelniczka Budujemy Dom.
Oczyszczalnie ścieków - doświadczenia użytkowników (Katarzyna i Michał)
Czy zdarzyło Ci się zjawisko kolmatacji gruntu na poletku filtracyjnym?
Oczyszczalnie ścieków - doświadczenia użytkowników (Dorota i Andrzej)
Jeśli jest możliwe zamontowanie własnej oczyszczalni ścieków, radzimy to zrobić, nie oglądając się na wysokie koszty budowy - mówią Dorota i Andrzej - czytelnicy Budujemy Dom.
Oczyszczalnie ścieków - doświadczenia użytkowników (Barbara i Janusz)
Oczyszczalnię użytkujemy ósmy rok, zwróciła się po trzech latach - mówią Barbara i Janusz, czytelnicy Budujemy Dom.
Kiedy potrzebny drenaż?
Drenaż warto wykonywać wokół każdego domu podpiwniczonego. Szczególnie, gdy ten stoi na gruncie nieprzepuszczalnym, np. na glinie, a istnieje obawa, że wykopu wokół fundamentów nie uda się w inny sposób odwodnić.
Częste błędy w wykonaniu instalacji wodociągowej
Wykonanie instalacji wodociągowych to nie tylko wybór odpowiedniego materiału na rury. To również sztuka ich prawidłowego poprowadzenia, a także odpowiedniego doboru urządzeń do uzdatniania wody.
Wykonanie studni z rur perforowanych
Jeżeli warstwa przepuszczalna gleby jest położona stosunkowo płytko, studnię możesz zrobić z rur perforowanych.
Montaż komory i skrzynki rozsączającej
Komory i skrzynki rozsączające są sztuczną warstwą magazynująco-przepuszczalną. Obydwa rozwiązania przesączają wodę do gruntu w kierunkach pionowym (nie mają dna) i poziomym (znaczną część powierzchni ich ścianek stanowią otwory w ściankach).
Drenaż domu - studnia chłonna
Studnia chłonna (potocznie bez dna) jest jednym z rozwiązań odprowadzania wody deszczowej do gleby.