Przydomowa oczyszczalnia ścieków a problem z przykrym zapachem w instalacji odpowietrzającej

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Przydomowa oczyszczalnia ścieków a problem z przykrym zapachem w instalacji odpowietrzającej

Dla czteroosobowej rodziny została dobrana najprostsza z możliwych oczyszczalnia, a jej koszty zamortyzowały się już po dwóch latach. Uczulam innych na prawidłowe ułożenie instalacji odpowietrzającej instalację kanalizacyjną w domu. U nas wykonano ją z rur o średnicy 50, a nie 100 mm. Skutkuje to niekiedy przykrym zapachem w toaletach - mówią Renata i Andrzej, Czytelnicy Budujemy Dom, przydomową oczyszczalnię użytkują od 2008 r.

Liczba mieszkańców: 2 osoby.

Działka: pow. 2000 m2, grunt piaszczysty.

Oczyszczalnia ścieków: drenażowa ze złożem keramzytowym, o wydajności 7,5 m3/doba. Dwukomorowy osadnik gnilny i studzienka rozprowadzająca, wykonane z polietylenu. Rury perforowane, ułożone w trzech rzędach o łącznej dł. 38 m, zakończone wspólnym kominkiem wentylacyjnym.

Decyzja: dom zbudowaliśmy na gruncie rolnym i od razu pomyśleliśmy o zaopatrzeniu go w tanią w obsłudze, przydomową oczyszczalnię ścieków. Okolica jest luźno zabudowana i ma piaszczyste grunty, więc władze starostwa powiatowego bez problemu wydają zezwolenia na budowę tego rodzaju oczyszczalni. Otrzymaliśmy je już po dwóch tygodniach od złożenia dokumentów.

Ponieważ oboje pracujemy, załatwianie formalności scedowaliśmy na wykonawcę oczyszczalni. To doświadczony fachowiec, dlatego to on dobrał również rodzaj urządzenia. Ułożył całą instalację bez naszego nadzoru. Umówiliśmy się też, że w przyszłości będzie ją serwisował. Budowa oczyszczalni trwała kilka godzin. Jesteśmy z niej bardzo zadowoleni, głównie ze względu na tanią eksploatację i łatwą obsługę.

Osadnik gnilny
Osadnik gnilny znajduje się blisko domu, więc jego pokrywę przysypuje się ziemią, dla ochrony przed przykrym zapachem ścieków
Betonowa pokrywa nad studnią rozdzielczą
Betonowa pokrywa nad studnią rozdzielczą, z której szare ścieki kierowane są rurą na poletko filtracyjne
Kominek wentylacyjny przy poletku drenażowym
Kominek wentylacyjny przy poletku drenażowym

Przydomowa oczyszczalnia ścieków - rady i przestrogi:

 • Andrzej: dla czteroosobowej rodziny została dobrana najprostsza z możliwych oczyszczalnia, a jej koszty zamortyzowały się już po dwóch latach. Od 7 lat działa ona bezawaryjnie.

  Obsługa jest bezproblemowa - do moich zadań należy tylko comiesięczne wsypanie do klozetu 4 łyżek preparatu bakteryjnego. Podwójną dawkę dozuję jedynie zaraz po opróżnieniu osadnika gnilnego. Biopreparat polecił wykonawca oczyszczalni. W ciągu roku zużywam 2 opakowania.

  Wcześniej co półtora roku, a obecnie co 2 lata wzywam go do przeglądu oczyszczalni. Przyjeżdża wtedy z szambiarką i wybiera ścieki z osadnika gnilnego, płucze kosz z filtrami (z kształtek z PVC). Uczulam innych na prawidłowe ułożenie instalacji odpowietrzającej instalację kanalizacyjną w domu. U nas wykonano ją z rur o średnicy 50, a nie 100 mm. Skutkuje to niekiedy przykrym zapachem w toaletach.
   
 • Renata: pokrywa osadnika gnilnego znajduje się blisko okna kuchennego i pierwszego lata po przeprowadzce poczuliśmy, wydobywający się spod niej, przykry zapach ścieków. Od razu przykryliśmy dekiel folią i przysypaliśmy warstwą ziemi. Pomogło!

  Usunięcie ziemi podczas serwisu oczyszczalni trwa chwilę. Zapach nie wydobywa się z kominka wentylacyjnego przy poletku drenażowym. Rury perforowane fachowiec najpierw owinął włókniną, potem ułożył w rowach o gł. do 1,20 m, a następnie obsypał keramzytem. Obserwuję, czy w obrębie poletka nie podsiąka woda, bo byłby to znak niedrożności rur.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Przydomowa oczyszczalnia ścieków - koszty budowy i eksploatacji:

 • budowy - 6500 zł. 
 • wybranie ścieków z serwisem oczyszczalni 300 zł co 2 lata; 
 • preparat bakteryjny 2 op. po 40 zł.

Lilianna Jampolska

Zdaniem naszych Czytelników

time image

13 Gru 2019, 11:34

Jeśli nie zaaplikowali bakterii, to powinno śmierdzieć w oczyszczalni,  może wokół oczyszczalni,  a nie w łazience...   A w łazience, czy w ogóle w budynku - Dnia 12.12.2019 o 14:57, uroboros napisał: Nie ma innej drogi smrodzenia, jak niepozamykane ...

time image

13 Gru 2019, 10:42

Dnia 12.12.2019 o 07:55, Gość Ania napisał: Ja mam oczyszczalnię od tygodnia i z dniem założenia z łazienki wydobywa się smród nie do wytrzymania. Co robić??? Jeśli masz swoją oczyszczalnie - to moze bakterii do niej nie zaaplikowali?

time image

12 Gru 2019, 15:42

1 godzinę temu, uroboros napisał: Nie bardzo rozumiem co ma przepłukanie przyłącza i studzienki do pozbycia się smrodu .    Walnąłem się na całej linii. Myślałem że chodzi o podłączenie do sieci kanalizacyjnej. A zasugerowałem się Twoim ...

time image

12 Gru 2019, 13:57

Nie bardzo rozumiem co ma przepłukanie przyłącza i studzienki do pozbycia się smrodu . Pewnie przyjechali, przepłukali i... w końcu napełnili syfony odpowiednią ilością wody, aby pozamykać hydraulicznie to, co miało być zamknięte, aby nie śmierdziało...   Nie ...

time image

12 Gru 2019, 09:20

2 godziny temu, Gość Ania napisał: Ja mam oczyszczalnię od tygodnia i z dniem założenia z łazienki wydobywa się smród nie do wytrzymania. Co robić??? Wezwij szpeców od kanalizacji z wodociągów gminnych i niech problem rozwiązują. Niedawno znajomy ...

time image

12 Gru 2019, 08:53

A co było przed tygodniem? Gdzie była podłączona kanalizacja? Czy wszystkie syfony są pozalewane? Jakieś wejście od pralki ma swój sprawny syfon?

time image

Gość Ania

12 Gru 2019, 06:55

Ja mam oczyszczalnię od tygodnia i z dniem założenia z łazienki wydobywa się smród nie do wytrzymania. Co robić???

time image

Gość Marek

28 Wrz 2019, 08:27

Miałem podobny problem, okropny zapach się unosił z oczyszczalni, dopiero jak zacząłem spłukiwać w wc saszetki neozyme to odór ustał. Teraz robię to regularnie. Nie chciałbym, żeby sąsiedzi się skarżyli na brzydki zapach, wolę z nimi żyć w zgodzie.

time image

Gość W szoku.

23 Sie 2019, 15:15

Capi strasznie .sąsiad obok zrobił to i tak śmierdzi że ja na działce obok nie mogę wytrzymać. .tragedia. A do tego Mów i że odebrane i tak ma być.

Warto zacząć od sprawdzenia , czy zapach nie wydobywa się z odpływu innych przyborów w łazience  - jeśli  zalanie syfonów zlikwiduje zapach to problem tkwi w wysysaniu z nich wody przez niewłaściwą konfigurację instalacji kanalizacyjnej. Zapachy nie są szkodliwe choć dokuczliwe, ...

time image

Gość Joasia

13 Sty 2018, 13:03

Witam Renatę i Andrzeja! Czy macie informacje czy przykry zapach w toalecie który się pojawia również u nas w łazience na parterze jest szkodliwy dla zdrowia? Zapach pojawia się przy zmianie ciśnienia atmosferycznego i wietrze oraz częściej występuje w zimie to jest w sezonie grzewczym ...

time image

Gość kk

17 Wrz 2015, 08:48

super fachowiec - trochę śmierdzi ale da sie wytrzymać

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny