Uzdatnianie wody w krytym basenie

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Uzdatnianie wody w krytym basenie

Wodę w basenie staram się uzdatniać, stosując jak najmniej chemii. Oprócz dużego filtra piaskowego, zastosowałem wydajną pompę ssąco-tłoczącą, żeby woda szybko krążyła w układzie zamkniętym i dobrze się oczyszczała w złożu piaskowym - mówi Włodek, Czytelnik Budujemy Dom, który wodę z wodociągu uzdatnia od 5 lat.

Parametry wody:czerpana z wodociągu; popłuczyny odprowadzane do szamba, docelowo do kanalizacji; kryty basen o poj. 80 000 l.

Urządzenia do uzdatniania wody:filtr mechaniczny F76S, drobnosiatkowy, z płukaniem wstecznym. Do oczyszczania wody w basenie filtr ze złożem piaskowym, pompa ssąco-tłocząca o wydajności 17 m3/godz., 2 ozonatory.

Lokalizacja: filtr mechaniczny tuż za wodomierzem, w ogrzewanej piwnicy. Zestaw basenowy na początku instalacji wodnej do basenu, w piwnicy.

Kryty basen ma pojemność 80 000 l wody Filtr piaskowy współpracuje z pompą ssącotłoczącą o wydajności 17 m3/godz. Filtr mechaniczny na początku domowej instalacji wodociągowej
Kryty basen ma pojemność 80 000 l wody Filtr piaskowy współpracuje z pompą ssącotłoczącą o wydajności 17 m3/godz. Filtr mechaniczny na początku domowej instalacji wodociągowej

Decyzja: podczas budowy domu, hydraulik zalecił zamontowanie filtru mechanicznego, żeby zatrzymać przedostające się do wody zanieczyszczenia. Dla mnie montaż tego rodzaju filtra był zrozumiały i zasadny. Inaczej potraktowałem zmiękczanie wody z wodociągu.

Choć mam w domu wannę i kabinę prysznicową z hydromasażem oraz liczne urządzenia "pracujące" z wodą, nie zdecydowałem się pozbawiać jej związków wapnia, żelaza, manganu i innych. Uznaliśmy z żoną, że im bardziej jest naturalna, tym lepiej dla naszego zdrowia, i że uzdatnianie jej przez miejscowy zakład wodociągowy zupełnie wystarczy.

Profesjonalnie oczyszczam natomiast wodę w krytym basenie. Wiem jak to robić, bo byłem ratownikiem wodnym i mam uprawnienia do obsługi basenów. Bardzo uważam na to, żeby nie rozmnożyły się w niej chorobotwórcze drobnoustroje. Kąpiel w domowym basenie musi być dla rodziny zdrowa i przyjemna.

Żeby zmniejszyć koszty zakupu zestawu do uzdatniania wody w basenie, jego elementy składowe ściągałem z zagranicy, bo tam są tańsze, niż w Polsce.

Filtr piaskowy współpracuje z pompą ssąco-tłoczącą o wydajności 17 m3/godz. Woda basenowa przepływa przez ozonatory
Filtr piaskowy współpracuje z pompą ssąco-tłoczącą o wydajności 17 m3/godz. Woda basenowa przepływa przez ozonatory

Uzdatnianie wody w krytym basenie - rady i przestrogi:

 • Pierwsze badanie na twardość wody przeprowadziłem przy pomocy zestawu testów dołączonych do ekspresu kawowego. Twardość wody wynosiła 17 w skali od 1 do 20. Jest więc dość twarda. Domowe urządzenia radzą sobie z osadem mineralnym, jaki niesie woda. Jedynie kawiarka wymaga regularnego odkamieniania.

 • Wodę w basenie staram się uzdatniać, stosując jak najmniej chemii. Oprócz dużego filtra piaskowego, zastosowałem wydajną pompę ssąco-tłoczącą, żeby woda szybko krążyła w układzie zamkniętym i dobrze się oczyszczała w złożu piaskowym.
   
  Na początku, miałem nieco mniej wydajną pompę, ale zmieniłem ją na obecną o wydajności 17 m3/godz. Dzięki niej cała woda basenowa przepływa przez filtr w ciągu 4,5 godziny. Przepływa również przez dwa duże ozonatory.
   
  Raz na 2 tygodnie używam suchego chloru, tabletek tlenowych, środka "pH minus", utrzymującego właściwe pH wody. Szok chlorowy ścina w wodzie wszelkie zanieczyszczenia, które płyną przez skimmer w dnie basenu do filtra piaskowego i tam się zatrzymują.

  Raz na kilka tygodni, wykonuję płukanie wsteczne filtra, które wypłukuje z piasku wszystkie nagromadzone zanieczyszczenia. Popłuczyny odprowadzam do szamba. Takie uzdatnianie wody w basenie do domowego użytku zupełnie wystarcza.

Uzdatnianie wody w krytym basenie - koszty:

 • zakupu i montażu
  – filtr mechaniczny 300 zł,
  - zestaw basenowy 5700 zł plus koszty montażu (kilkaset złotych). 

 • Użytkowania
  – środki chemiczne do uzdatniania wody w basenie rocznie 300–400 zł.

Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze czerwiec 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom czerwiec 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje