Wanna czy prysznic? Wady i zalety obu rozwiązań

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 23-28 minut
Wanna czy prysznic? Wady i zalety obu rozwiązań

Najlepiej mieć i jedno, i drugie, w każdej łazience, albo prysznic w mniejszej gościnnej na parterze, a wannę w dużej - blisko sypialni domowników. Nie zawsze jednak jest to możliwe. Nie w każdym domu oba sprzęty są też potrzebne. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb.

aktualizacja: 2021-09-16 07:22:22
Czego dowiesz się z artykułu?
  • Kto wybiera kąpiel w wannie, a kto szybki prysznic?
  • Co decyduje o wyborze wanny lub prysznica?
  • Jakie są rodzaje wanien dostępne na rynku?
  • Jaki prysznic wybrać?
  • Jak połączyć wygodę kąpieli w wannie i ekonomiczność szybkiego prysznica?
  • Czym obudować wannę?
  • Jakie dodatki wybrać, by zwiększyć komfort korzystania z wanny lub prysznica?

W artykule tym nie dajemy jednoznacznej odpowiedzi na postawione pytanie. Takiej po prostu nie ma. Decyzja o zakupie wanny bądź natrysku zależy od preferencji i potrzeb użytkownika, a także od wielkości łazienki i możliwości, jakie daje. Sprawdźmy zatem, jakie są plusy i minusy każdego z rozwiązań oraz jakie modele proponuje rynek.

Wanna czy prysznic? Co kto lubi!

Wspomnieliśmy, że duże znaczenie przy rozstrzygnięciu dylematu "wanna czy prysznic" mają preferencje użytkownika. Poznaliśmy je, śledząc dyskusje na forach internetowych.

Większość z nas w wannie relaksuje się, wycisza i odpręża. To także doskonałe miejsce na lekturę książki lub gazety. Wielu chwali sobie wannę za możliwość zażywania kąpieli leczniczych i regeneracyjnych. To w niej wykonamy zabiegi upiększające z dodatkiem olejków i ziół. Rodzice podkreślają, że jest niezastąpiona przy małych dzieciach. Nie tylko wygodnie umyjemy w niej malca, ale także stworzymy mu okazję do zabawy i jednocześnie warunki do nauki samodzielnego dbania o higienę.

Zwolennicy natrysków zwracają uwagę na to, że jest to bardziej ekonomiczne rozwiązanie pod kątem zużycia wody. Choć to w dużej mierze zależy od tego, jak długo bierzemy prysznic (i z jak dużą wanną dokonujemy porównania).

A jak pokazują wyniki badania, przeprowadzonego przez jedną z międzynarodowych firm produkujących środki czystości, zaskakująco dużo czasu spędzamy pod natryskiem. Firma w stu domach zainstalowała na rurach prysznicowych specjalne rejestratory (akustyczno-temperaturowe - wychwytujące szum wody przepływającej przez rurę oraz zmianę temperatury). Zebrane w ciągu dziesięciu dni dane z 2,6 tys. kąpieli przeanalizowano przy użyciu specjalnych algorytmów i tak uzyskano informacje na temat nawyków związanych z kąpielą pod prysznicem.

Jak się okazało, przeciętna kąpiel pod prysznicem trwa nie zakładane pięć, ale dziesięć minut. W tym czasie zużywa się ponad 77 litrów gorącej wody (dla porównania do wanny wlewa się średnio 80 litrów).

Gdybyśmy jednak skupili się na oszczędności, zużycie wody pod prysznicem można znacznie ograniczyć (co w wannie nie jest możliwe, szczególnie jeśli w trakcie lubimy dolewać gorącą wodę). W ramach takich oszczędności można przy namydlaniu się zakręcać wodę.

Inną często wspominaną zaletą kąpieli pod prysznicem są względy higieniczne. Ten sposób mycia przez wielu uznawany jest za bardziej higieniczny - woda na bieżąco spływa razem z brudem i potem; w wannie osadzają się one ponownie na ciele.

Planowanie łazienki

Urządzając łazienkę, pamiętajmy, że w projektach podaje się wymiary "surowe" - które nie uwzględniają grubości tynku i płytek na ścianach. Dlatego planując przestrzeń, należy mieć na względzie 2-3 cm zapasu.

Umywalka - ma przeważnie 50-65 cm szerokości, 40-55 cm głębokości; instaluje się ją na wysokości 80-85 cm. W przypadku dwóch umywalek obok siebie, odległość pomiędzy nimi powinna wynosić minimum 20 cm, na tyle samo muszą być odsunięte od ściany ich krawędzie.

Toaleta - choć sama muszla to jedynie 40 cm szerokości, to przestrzeń na WC musi mieć minimum 90 cm szerokości już po wykończeniu.

Pralka - te najmniejsze mają wymiary 60 cm szerokości i 35 cm głębokości. Wymagają dostępu albo z góry, albo z przodu, czyli potrzeba jeszcze co najmniej 40 cm przed albo nad nimi, aby móc załadować pranie.

Dodatkowo - zależnie od potrzeb - weźmy pod uwagę miejsce na szafki czy kosz na bieliznę.

Co decyduje o wyborze wanny lub prysznica?

Nasze preferencje i wygoda to jedno, ale to głównie wielkość pomieszczenia i liczba urządzeń, jakie musimy w niej pomieścić, zadecyduje o wyborze "wanna czy prysznic".

Wanna jest zazwyczaj największym urządzeniem w łazience. Najwięcej miejsca zajmie, najbardziej efektowna wanna wolno stojąca. Standardowa prostokątna do zabudowy ma szerokość 70 cm i długość 140-180 cm (szczegółowo o wymiarach wanien i natrysków piszemy w części poświęconej ich rodzajom). Na rynku znajdziemy wanny węższe na jednym końcu - przeznaczone do małych łazienek, ale ich szerszy koniec ma i tak min. 70 cm. Przed wanną należy pozostawić przynajmniej 90 cm, aby móc swobodnie się poruszać.

Wanny wolno stojące są ozdobą same w sobie - pozostawia się je bez obudowy. (fot. po lewej: Świat Łazienek, fot. po prawej Villeroy@Boch)

Typowe prysznice mają 80 x 80 cm lub 90 × 90 cm. Ten mniejszy wymiar to niezbędne minimum, zapewniające względną swobodę ruchów. Trochę przestrzeni zaoszczędzimy, instalując kabinę narożną półokrągłą - choć jej promień to także min. 80 cm. Jednak pełną wygodę (i tym samym satysfakcję z kąpieli) daje dopiero kabina 90 x 90 cm albo większa.

Pamiętajmy, że równie ważne jest pozostawienie wolnej przestrzeni, która umożliwi swobodne wyjście spod prysznica, wytarcie się i ubranie. W przypadku kabin z drzwiami przesuwnymi wystarczy 80 x 90 cm; w przypadku drzwi skrzydłowych potrzeba 100 x 80 cm, bo te zajmują także przestrzeń przed kabiną.

Aby ułatwić osobom starszym i o ograniczonej sprawności ruchowej korzystanie z wanny i wysokiego brodzika, warto kupić model z otwieranymi drzwiczkami i siedziskiem. (fot. z lewej: Duscholux, fot. z prawej: Teuco)

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

Jakie są rodzaje wanien dostępne na rynku?

Oferta producentów wanien daje nam mnóstwo możliwości; do wyboru mamy m.in. wanny:

  • prostokątne - można je montować pod ścianą, w narożnikach i wnękach. Długość typowych modeli wynosi od 140 do 180 cm; są także krótsze, mające nawet 100 cm i wyprofilowane siedzisko - ale czy nadal to wanna, czy też coś pośredniego między wanną a brodzikiem?
  • narożne - możemy wybrać:

- symetryczne - z dwoma równymi bokami o tej samej długości w zakresie 110-160 cm. Zajmują sporo miejsca, ale dzięki tym gabarytom kąpiel w nich jest bardzo wygodna. Zwykle w narożniku wanny jest wyprofilowane siedzisko;

- asymetryczne - o bokach różnej długości. Najmniejsze z nich mają wymiary 90 × 140 cm i te modele świetnie sprawdzają się w małych łazienkach - zajmują mniej miejsca niż prostokątne o tej samej długości, a przy tym mają szerszą i tym samym wygodniejszą nieckę. Wanny te produkowane są w dwóch wersjach - prawej i lewej;

- owalne - najczęściej o szerokości co najmniej 75-80 cm i długości 170-195 cm, przeznaczone głównie do większych łazienek (ponad 6 m2) i salonów kąpielowych. Mogą być montowane na wiele sposobów - narożnie, pod ścianą lub jako wolno stojące.

Asymetryczna wanna z ruchomym szklanym parawanem (fot. po lewej: Ravak) i prostokątna do zabudowy w posadzce (fot. po prawej: Kaldewei).

Jaki prysznic wybrać?

W standardowej ofercie znajdziemy kabiny kwadratowe, prostokątne i półokrągłe, które mogą być montowane w różnych miejscach w łazience. Najpowszechniejsze, to te montowane przy ścianie. Zazwyczaj kupimy je w zestawie z baterią i obudową. To typowy wybór przy małych łazienkach. Kabiny wolno stojące - nie stykające się z żadną ze ścian - montowane są w dużych łazienkach i salonach kąpielowych.

W łazienkach z wydzieloną wnęką sprawdzą się tzw. kabiny walk-in - bez tradycyjnego brodzika, z odpływem liniowym w posadzce.

Kabina walk-in
Kabina walk-in może być kabiną otwartą - tworzą ją duże tafle szkła bez ruchomych elementów czy drzwi. (fot. Aquaform)

W przypadku prysznica, dla zachowania jak największej ilości wolnej przestrzeni, bardzo ważna jest decyzja o sposobie otwierania drzwi. Uchylne wymagają przestrzeni przed kabiną na ruch skrzydła (są także modele otwierane do środka - choć nie wymagają przestrzeni przed kabiną, są mało komfortowe). Przesuwne (poruszają się za pomocą prowadnic bądź na rolkach) oraz składane (harmonijkowe) - to modele, które z pewnością sprawdzą się w ciasnych pomieszczeniach.

Ciekawą propozycją do wnętrz o nietypowych kształtach są brodziki z elastycznego tworzywa, które docina się na kształt miejsca na kabinę. (fot. Floria.pl)

Wanna czy prysznic? Jest alternatywa

Wspomnieliśmy wcześniej o różnych kształtach i rodzajach brodzików. W zależności od ich głębokości (standardowo brodziki do kabin prysznicowych mają głębokość od 5 do około 15 cm - wysokość od dna brodzika do jego górnej krawędzi), możemy otrzymać rozwiązanie, które będzie kompromisem między prysznicem a wanną, to głębokie brodziki do 30 cm - nie dadzą z pewnością takiego komfortu kąpieli, jaki daje wanna, ale są na pewno bardzo dobrą propozycją dla rodzin z dziećmi.

Głęboki brodzik z siedziskiem zastępuje wannę i umożliwia wykąpanie np. małego dziecka (fot. z lewej: Aquaform), płytki natomiast jest wygodny również dla osób starszych (fot. z prawej: Sanplast).

Innym rozwiązaniem jest zamontowanie zestawu prysznicowego w wannie i na przykład zasłony prysznicowej lub - zdecydowanie bardziej estetycznego, komfortowego i trwałego - parawanu nawannowego. Parawany mocuje się na profilach przywierconych do ściany. Dzięki bogatej ofercie, bez problemu odnajdziemy model pasujący do wymiarów wanny. Na rynku występują parawany jedno-, dwu-, a nawet pięcioczęściowe - przesuwne bądź składane w harmonijkę. Najpopularniejsze są te z przezroczystego tworzywa sztucznego.

Wanna z parawanem
Niektóre firmy oferują wykonanie parawanu nawannowego na miarę (najczęściej z akrylu lub polistyrenu) bądź ze szkła hartowanego. (fot. Radaway)

Czym obudować wannę?

Zazwyczaj wanny montowane pod ścianą wymagają dodatkowo obudowy (wolnostojące pozostawia się bez obudów). W marketach budowlanych można kupić gotowe panele, które dopasowuje się do wybranego modelu wanny. To mocowane na specjalnych wspornikach osłony, które w każdej chwili można z łatwością zdemontować. Szczególnie przydatne w wannach z hydromasażem, gdzie pod wanną znajduje się pompa i inne elementy, do których powinien być zapewniony dostęp.

Są też obudowy wyposażone w schowki - zamykane szafki, w których można trzymać np. kosmetyki.

Innym rozwiązaniem jest obudowanie wanny płytami, obmurówką lub nośnikami styropianowymi, które wykłada się płytkami ceramicznymi - co daje nam ogromne możliwości aranżacyjne.


Praktycznym rozwiązaniem jest gotowa obudowa wanny z półkami, do przechowywania kosmetyków. (fot. Cersanit)

 

Korzystanie z wanny lub prysznica bardziej komfortowe dzięki dodatkom

Zarówno wannę, jak i prysznic możemy uczynić bardziej komfortowymi. Do takich dodatkowych wygód należą m.in. stopnie i/lub podnóżki, które ułatwią korzystanie z kąpieli przede wszystkim dzieciom, osobom o niższym wzroście i z ograniczeniami ruchowymi. Można także odłożyć na nich ręcznik albo szlafrok.

Półki nawannowe - to kolejny element, który sprawi, że kąpiel nie będzie wyłącznie rutyną, a czynnością, podczas której można wygodnie poczytać książkę czy napić się wina. Lepiej też odprężymy się w kąpieli, kładąc głowę na miękkim zagłówku.

W przypadku pryszniców (czasem, choć rzadziej, także wanien) warto rozważyć doposażenie go w deszczownicę (oprócz lub zamiast słuchawki i węża prysznicowego) - instaluje się ją w górnym panelu kabiny prysznicowej lub po prostu na ścianie nad wanną lub brodzikiem. Warto rozważyć zakup dysz z przegubem kulkowym, który umożliwia regulację kierunku strumienia wody. Bardzo wygodnym rozwiązaniem jest specjalne siedzisko, które pomaga zająć stabilniejszą i bezpieczniejszą pozycję.

Zarówno pod prysznicem, jak i w wannie, możemy korzystać z dobrodziejstw hydromasażu. Możemy wybrać gotową kabinę albo wannę (pamiętając, że ta służy tylko do hydromasażu - przed wejściem do niej myjemy się pod prysznicem) z hydromasażem, bądź sam panel, który także zamontujemy dowolnie przy natrysku bądź wannie.

Redaktor: Paulina Myszkowiak
Na zdjęciu otwierającym: W małej łazience, w której nie zmieści się oddzielny natrysk, na wannie warto zamontować parawan, np. ze szkła. (fot. Deante)

Zdaniem naszych Czytelników

04 Oct 2021, 21:32

Dzięki, nie moja inwencja, a projektanta, ale rozwiązanie w punkt na moje potrzeby.

01 Sep 2021, 14:57

1 godzinę temu, Marta Mocaruk napisał: Mam u siebie wannę z parawanem i prysznic, więc trochę takie dwa w jednym, ale docelowo prysznic z brodzikiem wymurowanym z płytek zawita po remoncie.   Prawidłowy tok myślenia. I działania.

01 Sep 2021, 13:19

Mam u siebie wannę z parawanem i prysznic, więc trochę takie dwa w jednym, ale docelowo prysznic z brodzikiem wymurowanym z płytek zawita po remoncie.

aru

29 Aug 2021, 21:29

no ba

29 Aug 2021, 21:27

30 minut temu, aru napisał: a pytanie w takiej kwestii nigdy nie będzie odpowiedzą typu iladian.....   Przecież wiadomo od dawna, że lepiej być młodym, zdrowym i bogatym niż starym, chorym i biednym.

aru

29 Aug 2021, 20:56

a pytanie w takiej kwestii nigdy nie będzie odpowiedzą typu iladian.....

29 Aug 2021, 20:33

3 godziny temu, Gość werka napisał: Do wanny można zamontować parawan i wtedy możemy mieć dwa w jednym ale kabiny walk in tez są fajne, wygodne z tym, łazienka dzieki nim jest większa i bardziej przestrzenna.   Nie jest to takie aj waj. Montując parawan ...

Gość werka

29 Aug 2021, 17:25

Do wanny można zamontować parawan i wtedy możemy mieć dwa w jednym ale kabiny walk in tez są fajne, wygodne z tym, łazienka dzieki nim jest większa i bardziej przestrzenna.

25 Jun 2021, 14:00

Dnia 22.11.2019 o 12:40, Gość napisał: Dopóki dasz radę sam wejść i SAM WYJŚĆ z wanny, to może i wanna... chociaż szybciej i taniej pod prysznicem... szybciej nawet we dwoje   Dokładnie tak. Podejmując decyzje nie należy zapominać, że lat przybywa ...

24 Jun 2021, 10:11

Kabiny walk-in sprawdzają się zarówno w dużych, jak i bardzo małych łazienkach - ścianka może mieć szerokość nawet ok. 70 cm. Jednak o jej montażu trzeba pomyśleć już na etapie wykańczania łazienki, albo podczas jej remontu (należy odpowiednio przygotować i wypoziomować ...

Gość Jolka

24 Jun 2021, 08:53

Ciekawy wpis

Gość apkola

25 Feb 2021, 21:17

Po remoncie zdecydowaliśmy się na kabinę walk in, i to była na prawdę dobra decyzja. Mamy w łazience więcej miejsca, kabina jest bardzo wygodna i pasuje do naszego nowoczesnego wnętrza.

Gość

22 Nov 2019, 12:40

Dopóki dasz radę sam wejść i SAM WYJŚĆ z wanny, to może i wanna... chociaż szybciej i taniej pod prysznicem... szybciej nawet we dwoje

22 Nov 2019, 12:02

Wanna. Bez dwóch zdań. A jeżeli ktoś chce i prysznic to niech wybierze wannę z parawanem i problem z głowy  Nie można tu myślec o funkcjonalności - chyba że ma się na prawdę bardzo mało miejsca. Wcześniej czy później człowiek doceni to, że po całym dniu podróży albo ...

Gość Internauta

19 Aug 2018, 14:19

Wg mnie prysznic jest podstawą. Pozwala szybko sie schlodzic latem lub po prostu umyc i zdecydowanie mniej wody zuzywa sie niz w wannie. Widze jednak ze wiele osob celuje w wanne, szukamy teraz mieszkania i niestety spora większość ma wanne, czyli lazienka do remontu. Prysznic jest bardziej ...

mm3

04 Jul 2016, 12:27

Według mnie zależy, to od tego kto co woli, oraz jak wspominano w pierwszym poście od powierzchni łazienki.

Gość Lina

04 Jul 2016, 09:07

Mieliśmy podobny dylemat, aż w końcu stanęło na prysznicu bez brodzika. Znaleźliśmy płytę prysznicową marki Steigner, którą montuję się pod płytkami. Jest całkowicie wodoszczelna i dodatkowo wzmocniona, dlatego nie ma obawy przed zalaniem sąsiada :) Całość i tak zabezpieczyliśmy ...

28 Aug 2012, 00:03

Lepiej się sprawdza parawan dwu lub trzy skrzydłowy. Miejsca dużo nie zajmują gdyż można każdą ściankę z osobna złożyć. No i oczywiście kwestia utrzymania czystości czy estetyki, gdzie szkło góruje nad zasłonką.

Gość stach

27 Aug 2012, 12:00

Cytat [...]chyba zakupie normalna wanne z zaslona (kotara) niz ze szklem ... (wydaje sie praktyczniej i taniej )[...] Na pewno będzie taniej, ale nie wiem, czy kiedyś próbowałaś kąpać się w brodziku, czy wannie z plastikową ...

27 Aug 2012, 08:38

Fakt, wanny wielofunkcyjne to dobre rozwiązanie, bo mamy dwa w jednym. Ja mam u siebie tylko prysznic i nie brakuje mi wanny. W wannie można spędzić bardzo dużo czasu, położy się w ciepłej wodzie i rozleniwia :P A tak, mam duży prysznic i kąpiel zajmuje pare minut :P no i mniej mycia. ...

19 Jul 2010, 13:47

dokladnie.Chcialam podobna wanne do tej (do dzieci lazienki )ale stwierdzilam ,ze jednak chyba zakupie normalna wanne z zaslona (kotara) niz ze szklem ... (wydaje sie praktyczniej i taniej )(a tak a propos zdjecia nizej: ten gorny regal na reczniki przy wannie to jakies nieporozumienie ! hehe) ...

Gość cilus

19 Jul 2010, 13:28

Wanna jest fajniejsza, bo można się wykąpać, a jak się zamontuje zasłonę to można też w niej brać prysznic od biedy. Znalazłem w internecie taki przykład nietypowej wanny Jak tak na nią patrzę, to wolę prysznic:D..

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły