Sposób na pranie wełnianych swetrów w pralce
Zanim wrzucimy wełniany sweter do bębna pralki, koniecznie zapoznajmy się z informacjami zawartymi na jego metce. Producent najlepiej wie, w jaki sposób postępować z jego produktem. Najczęściej na metce znajdziemy czytelne symbole, wskazujące na sposób i temperaturę prania. Jeśli producent dopuszcza pranie w pralce, zazwyczaj wskazuje również optymalną temperaturę.
Co ciekawe, wełna nie farbuje - ubrania z niej wykonane można zatem prać z innymi bez obaw o zniszczenie kolorów tych drugich. Najnowsze pralki wyposażone są zwykle w program dedykowany praniu ubrań z wełny. Jeśli nie - należy wybrać program przeznaczony do prania delikatnych materiałów, koniecznie bez wirowania, lub pranie w zimnej wodzie.
W pralce Candy RapidÓ producenci poszli o krok dalej - nie tylko zaproponowali 9 szybkich programów, ale także wyposażyli pralkę w wygodną funkcję Snap&Wash oraz stworzyli dedykowaną aplikację Candy simply-Fi, dzięki którym można automatycznie dobrać najlepszy program dla swoich ubrań.
W ilu stopniach można prać wełnę?
Temperatura właściwa do prania odzieży z wełny zwykle znajduje się na jej metce. Jeśli metki nie ma, należy przyjąć zasadę, że im zimniejsza woda, tym lepsza. Najbardziej bezpieczne będzie pranie w temperaturze 30 stopni Celsjusza (maksymalnie 35 stopni Celsjusza).
Zastosowanie wyższej temperatury zarówno w praniu jak i podczas płukania może spowodować sfilcowanie swetra. Należy unikać także dużych różnic pomiędzy temperaturą prania i płukania. Warto również użyć detergentów dedykowanych praniu odzieży wełnianej.
Kiedy wełna kurczy się w praniu?
Tak, jeśli zastosowana zostanie zbyt wysoka temperatura. Gorąca woda może doprowadzić do zmniejszenia swetra wełnianego nawet o kilka rozmiarów. Włókna pod wpływem wysokiej temperatury zbijają się, tworząc strukturę filcu. W ten sposób sweter (bądź inny element odzieży wykonanej z wełny) zmniejsza swoją powierzchnię, czyli się kurczy.
Czasem tak zniszczone ubranie można uratować. Znane są triki, które warto w takiej sytuacji wypróbować. Polegają one na moczeniu sfilcowanego ubrania w roztworze wody i 1,5 łyżeczki amoniaku lub wody z sodą oczyszczoną lub wody z dwiema szklankami mleka.
Sposób na suszenie wełnianych ubrań
Wełnianą odzież nie należy wieszać na sznurku - spowoduje to bowiem jej naciągnięcie i zdeformowanie ubrania. Swetry i inne elementy odzieży wykonane z wełny należy rozłożyć do wyschnięcia w pozycji poziomej. Zalecane jest na przykład rozłożenie ubrania na ręczniku, np. rozpostartym na suszarce.
Chodzi o to, aby wełna mogła schnąć równomiernie, a jej ciężkie od wody włókna nie zmieniały fasonu ubrania. Susząc wełnianą odzież trzeba także pamiętać, aby trzymać ją w pewnej odległości od źródeł ciepła - pieców i grzejników.
źródło i zdjęcie: Candy Hoover Polska