Zsyp w domu? Dlaczego warto?
Na to pytanie odpowiedź znają wszyscy właściciele piętrowych domów: bo to rozwiązanie jest niezwykle wygodne. Poprzez szyb zsypu pranie trafia bezpośrednio do kosza w pobliżu pralki, oszczędzając nasz czas i znosząc konieczność męczącego wchodzenia i schodzenia po schodach.
Ale to nie jedyna korzyść, jaka płynie z posiadania takiego zsypu - dzięki transportowaniu bielizny bezpośrednio do pralni unikniemy nieprzyjemnego zapachu ubrań unoszącego się nad koszem do prania umieszczonym w łazience.
Jest i trzecia zaleta tego rozwiązania, którą podpowiada producent zsypów na pranie, działająca na całym świecie niemiecka firma Jeremias - posiadanie zsypów w budynkach to również ochrona przed przeciągami, w wyniku których występują utraty ciepła w pomieszczeniach.
Jak wygląda zsyp?
Na to pytanie szczegółowej odpowiedzi udziela sam producent. Zsypy na pranie wykonane są ze stali nierdzewnej 1.4301 (304) mającej wysoki połysk, natomiast elementy konstrukcji, które są widoczne w łazience, dostępne są także w wersji szczotkowanej lub – na życzenie klienta – malowanej. Standardowo produkowane są w średnicach 250, 285 oraz 300 mm i opcjonalnie mogą posiadać klapy lub klapy kołnierzowe.
Drzwi wrzutowe, w które zostały wyposażone, posiadają cichy mechanizm samozamykający. Wystarczy raz dokładnie go wyregulować, aby system przeciwwagi zapewniał niezawodne otwieranie pokrywy nawet przy minimalnej wadze prania i zamykał ją automatycznie po wyjęciu zawartości. To rozwiązanie sprawia też, że zsyp na pranie jest bezpieczny dla dzieci.
System jest bardzo estetyczny i będzie dobrze wyglądał w każdej łazience, niezależnie od jej stylu, bowiem zaprojektowany został w oparciu o nowoczesne wzornictwo oraz najwyższą jakość użytych komponentów. Gładka powierzchnia wewnątrz zsypu zapobiega ewentualnemu uszkodzeniu odzieży.
Dodatkową ochronę stanowi kierunek wrzutowy, zapobiegający ostrym przejściom, w których pranie może się zaczepić i uszkodzić. Do listy zalet dopisać również można brak ładunku statycznego (tzw. elektryzowania się ubrań) występujący w przypadku wykonania zsypu z tworzyw sztucznych.
Gdzie montować zsyp i jakie rozwiązanie wybrać?
Oczywiście, najlepiej pomyśleć o instalacji zsypu na pranie na etapie projektowania budynku, jednak to urządzenie zamontować można zarówno w nowych, jak i w istniejących budynkach, w których do tego celu wykorzystywane są najczęściej nieużywane ciągi kominowe. Instalację zsypu uławia przemyślany system wtykowy do łatwego montażu.
W ofercie producenta znaleźć można kilka rozwiązań terminala wrzutowego z pokrywą lub kołnierzową rurą wrzutową. Do wyboru jest wolnostojący kanał wrzutowy lub zintegrowany zsyp obudowany kanałem z drzwiami wrzutowymi w ścianie. Załadunek może następować z góry, ale konstrukcja może też umożliwiać wkład prania na każdym z pięter.
Wybór właściwego dla naszego domu bądź instytucji rozwiązania zależny jest od warunków konstrukcyjnych budynku oraz naszych własnych preferencji. Zsyp na pranie firmy Jeremias polecany jest zarówno do domów jednorodzinnych, jak i obiektów komercyjnych, takich jak szpitale, hotele czy domy opieki. Urządzenie objęte zostało 25-letnią gwarancja producenta.
źródło i zdjęcie: Jeremias