Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Jak przykleić lustro na ścianie?

Nie trzeba wiercić dziur w ścianie, by zamontować na niej lustro. Dobry klej wystarczy, by ten nieodzowny element łazienki czy przedpokoju trwale i bezpiecznie zawisł na wybranym przez nas miejscu. Montaż oparty na kleju jest łatwy do wykonania i poradzą sobie z nim nie tylko fachowcy, ale także ci wszyscy, którzy nigdy nie trzymali wiertarki w ręku. Jak się do tego zabrać?

Jak przykleić lustro na ścianie?
Lakma Systemy ociepleń budynku
lakma.pl
Lakma Systemy ociepleń budynku
Dane kontaktowe:
033 852 66 01
Frysztacka 173, 43-400 Cieszyn

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Czego dowiesz się z artykułu?
  • Jakie narzędzia powinniśmy przygotować do klejenia lustra?
  • W jaki sposób przygotować podłoże?
  • W jaki sposób przygotować lustro?
  • Na co zwracać uwagę przy nakładaniu kleju?
  • Co jeszcze powinniśmy wiedzieć?

Po pierwsze - przygotuj klej i pędzel    

Do przyklejenia lustra stosuj tylko preparaty, które są do tego przeznaczone. Pamiętaj - zbite lustro to 7 lat nieszczęścia! Nawet jeśli nie wierzysz w przesądy, nie ma co ryzykować utratą pieniędzy wynikającą z uszkodzenia lustra.

Doskonałym preparatem Silikon – klej do luster marki Lakma. To  całkowicie bezrozpuszczalnikowy bezbarwny klej o neutralnym systemie utwardzania. Jak sama nazwa wskazuje, przeznaczony jest do klejenia luster, ale można go użyć także do przyklejenia szklanej mozaiki. Jego konsystencja oraz kolor pozwalają na wykorzystanie go również do uszczelniania obrzeży luster.

Klej do luster produkowany przez Lakmę cechuje się bardzo dobrą przyczepnością do szkła, drewna surowego i lakierowanego, glazury, cegły, betonu, gazobetonu, zapraw cementowych, laminatów szklanych, metali oraz niektórych tworzyw sztucznych, a zatem do większości materiałów wykończeniowych, które znajdują się na naszych ścianach.

Po drugie - przygotuj podłoże

Na pewno w swoim życiu wielokrotnie używałeś kleju, wiesz więc, że powierzchnia klejona powinna być gładka, nie może się łuszczyc i nie powinno być na niej grudek. Klej nie trzyma się także gipsu. Pamiętaj, aby surową ścianę zagruntować.

To łatwe - bez trudu w sklepach budowlanych znajdziesz gotowe produkty do gruntowania. Wystarczy nałożyć je pędzlem lub wałkiem. Jeśli na ścianie położone są płytki, wystarczy że je oczyścisz i odtłuścisz. Zardzewiałe powierzchnie stalowe oczyść szczotką drucianą, a utlenione metale (np. miedź, ołów) wypiaskuj i zabezpiecz antykorozyjnie.

Po trzecie - przygotuj lustro

Lustro również trzeba przygotować. Wystarczy jednak sprawdzić, czy nie jest podklejone folią wzmacniającą i odtłuścić jego tylną część alkoholem.

Po czwarte - nałóż klej

Jeśli zdecydujesz się na klej do luster firmy Lakma, zacznij od nakręcenia aplikatora na gwint, obcinając pod kątem w szerokości dostosowanej do spoiny, jaką chcesz wykonać. Możesz użyć pistoletu ręcznego lub pneumatycznego.

Przed przystąpieniem do aplikacji silikonu, zabezpiecz obrzeża taśmą maskującą. Obetnij końcówkę kartusza tak, by pozostała część gwintu. Produkt nakładaj równoległymi, pionowymi pasmami. Chodzi o to, aby możliwe było odparowanie ubocznych produktów utwardzania silikonu.

Zwróć uwagę na to, że producent podał ogólne wytyczne - dla tafli lustra 1  m2 przyjmujemy, że wystarczą pionowe pasy po całej długości lustra o średnicy ok. 5-8mm (w przypadku nierównego podłoża więcej) i odległości od siebie około 10 cm, czyli: na 1 m2 potrzeba 10 mb wałka o śr. 8 mm, co daje 502 ml kleju.

Po piąte – poczekaj…

Zanim silikon stwardnieje nie uszczelniaj obrzeży lustra. W zależności od wielkości i ciężaru, lustro powinno po przyklejeniu pozostać podparte od 6 do 72 godzin.

Po szóste - to warto wiedzieć

Wygładzanie silikonu będzie łatwiejsze i wygodniejsze, jeśli posłużysz się szpachelką do rozprowadzania silikonu zamoczoną w roztworze z mydła. Silikon nadaje się do mocowania każdego rodzaju luster, za wyjątkiem luster wyprodukowanych z lakierem na bazie wody. Do tego typu luster przeznaczony jest LAKMA Silikon do luster ekologicznych.

Lustro, które chcesz zamontować, powinno być zgodnie z normą PN-EN 1036-1:2008 Szkło w budownictwie - Lustra z powlekanego srebrem szkła float do zastosowań wewnętrznych pokryte warstwą odbijającą ze srebra o grubości minimum 0,7 g/m² oraz warstwą miedzi lub innego materiału i jedną (lub więcej) powłoką ochronną wykonaną np. lakierem lub farbą.

źródło i zdjęcie: Lakma