Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Jak odnowić fugę?

Nawet najpiękniejsze i najmodniejsze kafelki nie będą zachwycać, jeśli otaczać je będzie zabrudzona lub pożółkła fuga. Na szczęście dziś nie zawsze trzeba ją usuwać i spoinować od nowa. Istnieje co najmniej kilka sposobów na to, by odświeżyć stare i nieestetyczne fugi.

Jak odnowić fugę?
AS PPHU Systemy poziomowania płytek
www.as-krzyzyki.pl
AS PPHU Systemy poziomowania płytek
Dane kontaktowe:
22 723 46 74
Orzeszkowej 4, 05-816 Reguły

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Czego dowiesz się z artykułu?
  • Jakie są domowe sposoby na odnowienie fugi?
  • W jaki sposób czyścić fugę detergentami?
  • A może zamiast czyszczenia malowanie fug?
  • Czy przyciemnianie fug jest dobrym rozwiązaniem?
  • Na co zwrócić uwagę odnawiając fugi?

Domowe sposoby na odnowienie fugi

Czy domowe sposoby czyszczenia fug są skuteczne? Na pewno warto spróbować. Wystarczy mieć pod ręką ocet, proszek do pieczenia lub sodę oraz cytrynę. Proszek lub sodę nanosimy na fugi a po kilkunastu minutach zmywamy wilgotną ścierką. Trzeba to zrobić bardzo dokładnie, aby na fugach nie pozostały smugi po rozpuszczonym proszku.

Próba z octem wymagać będzie sporządzenia roztworu, w proporcjach: jedna jednostka octu, dwie wody. Fugę czyścimy roztworem przy użyciu szczoteczki. Działanie octu można wzmocnić dodając do niego łyżeczkę sody.

W przypadku cytryny - kluczowy będzie wyciśnięty z niej sok. Spryskujemy nią fugi i czekamy aż wniknie w ich strukturę. Kwasek ma szansę rozjaśnić niewielkie przebarwienia. Może jednak sobie nie poradzić z większymi zabrudzeniami.

Czyszczenie fug detergentami

W sprzedaży znaleźć można profesjonalne detergenty do czyszczenia i odnawiania fug. Używając ich regularnie, możemy zapobiec starzeniu się fug. Detergenty tego typu najczęściej są bardzo łatwe w aplikacji - wystarczy pozostawić je na kilka minut na powierzchni fug, a po chwili przetrzeć szmatką. Nie należy do tego celu używać ostrych szczotek, ponieważ łatwo wówczas uszkodzić fugę i doprowadzić do jej zniszczenia.

Malowanie fug

Rozwiązuje problem nie tylko starych fug, ale także niedopasowanych kolorystycznie lub wyblakłych. Warunkiem, aby odświeżenie malowaniem przyniosło pożądany efekt, jest oczywiście dobry stan fug. Na rynku znaleźć można farby dedykowane do malowania fug, najczęściej wyprodukowane w oparciu o spoiwa polimerowe uzupełnione wypełniaczami oraz środki modyfikujące.

Powinny być dobrze kryjące i charakteryzować się znakomitą przyczepnością do podłoża. Aby spełniły swoje zadanie na dłużej, muszą charakteryzować się odpornością na wilgoć i uszkodzenia mechaniczne. Farby do malowania fug często sprzedawane są w zestawach wraz z gąbką i pędzelkiem. Nie tylko poprawiają estetykę fug, ale także działają ochronnie, jak impregnat.

Dostępny jest cały wachlarz kolorów, w tym również farby brokatowe. Interesującą metodą może się okazać także barwienie przy pomocy specjalnego pisaka do fug. Bez względu na to, jaką metodę wybierzemy, warto przeprowadzić test w niewidocznym miejscu, w którym sprawdzimy, czy preparat nie odbarwia płytek.

Przyciemnianie fug

A może zamiast rozjaśniać fugi - przyciemnić je? To dość sprytne rozwiązanie, bo dodatkowo może nadać nowego charakteru łazience czy kuchni. Przyciemnianie zwykle wymaga użycia farby, jak przy malowaniu. Sposób ten sprawdza się zwłaszcza na posadzkach.

Postawą jest dobra jakość fug

Dobra jakość fug jest niezbędna do tego, aby próbować je odnowić. Jeśli nie przynosi to oczekiwanych rezultatów, być może trzeba będzie wymienić spoiwa. To zajęcie czasochłonne, ale jego efekt zwykle wart jest poświęconej pracy. W efekcie otrzymujemy bowiem świeże, nietknięte zębem czasu fugi, które mogą stanowić doskonałą oprawę naszych ulubionych kafelek.

źródło: PPHU A, fotografia otwierająca: pixabay.com