Jaka jest typowa moc domowych urządzeń?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Jaka jest typowa moc domowych urządzeń?

Projekt instalacji elektrycznej budynku musi zawierać informację o tzw. mocy przyłączeniowej. Zapotrzebowanie przeciętnego domu jednorodzinnego na moc wynosi zazwyczaj 12-15 kW.

Liczba urządzeń elektrycznych a zapotrzebowanie na moc

Aby obliczyć rzeczywiste zapotrzebowanie, trzeba uwzględnić wszystkie urządzenia elektryczne, jakie mają być zainstalowane w domu. Największy chwilowy pobór prądu powodują przepływowe ogrzewacze wody, następnie wszelkie urządzenia grzewcze - kuchenka elektryczna, grzejniki ścienne lub ogrzewanie podłogowe. Drobne sprzęty gospodarstwa domowego, komputery, zestawy kina domowego mają zwykle moc od kilkudziesięciu do kilkuset W. Moc urządzeń jest zawsze podawana na tabliczkach znamionowych, można też ją sprawdzić w katalogach producentów.

Trzeba pamiętać, że choć różnego rodzaju urządzeń elektrycznych jest w każdym domu bardzo dużo, nigdy nie pracują one wszystkie równocześnie. Gdy nie zainstalowaliśmy urządzeń grzewczych (kocioł elektryczny, ogrzewacze wody, kuchenka), zwykle wystarcza moc o połowę mniejsza, niż wynikająca ze zsumowania mocy jednostkowej wszystkich sprzętów. Także ogrzewacze pojemnościowe, piece akumulacyjne i ogrzewanie podłogowe pracują przeważnie w godzinach nocnych (przy rozliczaniu dwustrefowym), gdy z innych urządzeń nie korzystamy.

Jeśli jednak większość poboru mocy to zasilanie ogrzewaczy przepływowych, to trzeba się liczyć z tym, że będziemy faktycznie potrzebować jej dużo, gdy ktoś z domowników gotuje lub zmywa, a ktoś inny bierze prysznic w łazience. Nie warto określać ilości potrzebnej mocy z dużym zapasem. Będzie się to bowiem wiązało z wyższą opłatą za przyłączenie, więcej też zapłacimy w trakcie eksploatacji.

Typowa moc domowych urządzeń:

  • przepływowy ogrzewacz wody 4-24 kW (zależnie od wydajności),
  • pojemnościowy podgrzewacz wody 1,5-2,5 kW,
  • płyta kuchni elektrycznej 8-10 kW,
  • piekarnik elektryczny 2-2,5 kW,
  • czajnik elektryczny 2 kW,
  • pralka automatyczna 2 kW,
  • zmywarka 1-1,5 kW,
  • odkurzacz 1,5 kW,
  • urządzenie hydroforowe 0,8-1,5 kW,
  • grzejnik elektryczny 1-2 kW.

Jarosław Antkiewicz
fot. ARRITAL

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Marek

18 Lut 2018, 18:03

Aigoo, kW to moc, więc nie podaje się jej na jednostkę czasu. Jeśli chcesz np. dowiedzieć się ile energii zużywa grzejnik elektryczny, to pomnóż moc (przy założeniu, że jest słała) przez czas, np.: 1,5kW * 24 godziny = 36kWh Tyle energii grzejnik zużyje w czasie 24 ...

time image

Gość bartez

24 Sty 2018, 22:47

Te kW to moc urządzenia, aby obliczyć zużycie godzinowe wystarczy pomnożyć przez ilość godzin ;)

time image

02 Sty 2018, 08:39

Czy to prawda, że wachania napięcia w sieci mogą zwiększać pobór prądu (też np. przez mniejszą efektywność urządzeń) i co można z tym zrobić?

time image

Gość Aigoo

01 Sty 2018, 18:15

Te kW to na jaki czas? Na godzinę? Na dzień?

time image

10 Paź 2017, 11:09

Można połowę wyłączyć... Albo i wszystkie...    

time image

10 Paź 2017, 10:46

Znacie jakieś proste patenty na zmniejszenie zużycia energii przez te wszystkie sprzęty?

time image

Gość pzdr z excela

10 Paź 2017, 08:22

a ile energi elektryczneJ!!!!?!?!?!?!?!?

time image

Gość stach

06 Mar 2017, 10:06

A zestaw; TV, kino domowe, radio? A zestaw: komputer, drukarka, ew. urządzenie wielofunkcyjne? A zestaw: konsola, ekran?   A w ogóle to co ten temat miał wnieść ?

Niewiele. Typowo 200-300 W, czyli dodatkowe natężenie prądu w granicach 1 ampera. Niektóre lodówki jednak mogą od tego znacznie odbiegać - dwusprężarkowe (osobno chłodziarka oraz zamrażalnik), albo z rozmaitymi dodatkowymi funkcjami w rodzaju szybkiego mrożenia.

time image

Gość TDX

05 Mar 2017, 13:25

A lodówka?

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Dobór gniazd i osprzętu elektroinstalacyjnego
Dobór gniazd i osprzętu elektroinstalacyjnego
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!