Filtry uzdatniające wodę za drogie na emerycką kieszeń

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Filtry uzdatniające wodę za drogie na emerycką kieszeń

Uzdatnianie wody ma liczne zalety. Zaprzyjaźnione sąsiadki, kiedy je u mnie poznały, trochę zazdroszczą mi filtrów. Szkoda, że są za drogie dla wielu emeryckich kieszeni. - mówi Ewa, Czytelniczka Budujemy Dom, która wodę uzdatnia od 3 lat.

Kolumna ze złożem odżelaziającym połączona jest ze zbiornikiem na solankę

Źródło wody: czerpana z wodociągu; odprowadzana do miejscowej kanalizacji.

 

Urządzenia do uzdatniania wody: filtr mechaniczny, kolumnowy z wymiennym wkładem. Zmiękczacz wody z kolumną odżelaziającą.

 

Lokalizacja: na początku instalacji wodociągowej, w ogrzewanej piwnicy.

 

Decyzja: mieszkając w bloku i korzystając z wody wodociągowej z tego samego ujęcia, które obsługuje obecnie mój dom, miałam dużo pracy z usuwaniem żółtych zacieków, tworzących się na wannie i umywalkach. Wykańczając dom, od razu byłam zdecydowana na zamontowanie odżelaziacza i zmiękczacza wody. Chodziło mi o ułatwienie sobie sprzątania oraz ochronę ważnych domowych instalacji i urządzeń.

 

Już wtedy myślałam na przykład o zabezpieczeniu przed zarastaniem kamieniem dysz w wannie z hydromasażem, którą planowałam w łazience przy sypialni. Nie znając się na rzeczy, nie wiedziałam, że trzeba zamontować przed zmiękczaczem filtr mechaniczny. Upierał się przy tym mój zięć. To on, w porozumieniu z monterem z firmy zajmującej się uzdatnianiem wody, skonfigurował dla mojego domu stację uzdatniania wody.

 

Tak jak prosiłam, wybrali wydajne i proste w obsłudze urządzenia. Mam dużą piwnicę, więc nie mieli problemu z zamontowaniem dwuczęściowego zmiękczacza o sporej wielkości. Jest w niej też miejsce do magazynowania potrzebnego osprzętu – wkładów filtracyjnych i soli w workach.

W ogrzewanej piwnicy jest miejsce do magazynowania soli w workach, a dostęp do stacji filtrów jest łatwy Filtr mechaniczny oraz zmiękczacz wody

Uzdatnianie wody - porady i przestrogi:

  • Stacja uzdatniania wody nareszcie uwolniła mnie od uciążliwego szorowania sanitariatów. Teraz do ich umycia wystarczają łagodniejsze środki i w mniejszej ilości niż wcześniej. Woda jest tak miękka, że na początku nie potrafiłam się nią posługiwać. Na przykład, myjąc włosy, nabierałam za dużo szamponu i potem długo nie mogłam go spłukać. Jakiś czas przyzwyczajałam się do "nowej" wody. Po prostu muszę oszczędniej dozować środki myjące i czyszczące.

     

    Uzdatnianie wody ma liczne zalety. Zauważalną zmianą jest wygląd czajnika, którego wnętrze nie obrasta osadem. Nie kupuję już także odkamieniaczy do pralki i zmywarki. Choć często zażywam w wannie hydromasażu, nie mam wysuszonej skóry. Oczywiście równie mocno cieszy mnie, że stacja przedłuża żywotność wodnych instalacji i urządzeń takich, jak kocioł gazowy, pralka, zmywarka. Zaprzyjaźnione sąsiadki, kiedy poznały u mnie zalety uzdatniania wody, trochę zazdroszczą mi filtrów. Szkoda, że są za drogie dla wielu emeryckich kieszeni.

     

  • Filtr mechaniczny wymaga wymiany wkładu raz w miesiącu. Jego brunatny kolor za każdym razem utwierdza mnie w przekonaniu, że warto było założyć domową stację uzdatniania wody. Wymiana wkładu filtru nie jest trudna, podobnie jak dosypanie soli do zbiornika zmiękczacza. Jednak sama nie mam siły odkręcać kolumny z filtrem, ani tym bardziej dźwigać worków z solą, które ważą aż 25 kg. Muszę prosić o pomoc. Płukanie złoża w kolumnie filtracyjnej obsługuje automatyczna głowica sterująca. To dla mnie poważne ułatwienie!

Uzdatnianie wody - koszty:

Koszty zakupu i montażu: 3500 zł.
Koszty użytkowania: sól 400 zł, wkłady do filtru mechanicznego 120 zł.

Filtr mechaniczny oraz zużyty wkład Głowica sterująca na kolumnie filtrującej podłączona jest do prądu

Lilianna Jampolska

Zdaniem naszych Czytelników

time image

07 Maj 2014, 08:39

Cytat tez nabyłem stacje uzdatniania wody. Mieszkam w okolicach Poznania, tu woda jest twarda. Jednak znacznie wzrosły opląty za wodę. Koszt kubika ścieków kosztuje 7 zł. jak zobaczyłem rachunki za wodę to doszedłem do wniosku , ze mnie ...

time image

Gość Jedrasiak

05 Maj 2014, 21:07

Nie da się ukryć - eksploatacja filtrów to są dodatkowe koszta. Ja darowałem sobie delikatny nadmiar żelaza w wodzie kosztem instalacji zmiękczacza.

time image

Gość romuald - emeryt

24 Kwi 2014, 09:21

tez nabyłem stacje uzdatniania wody. Mieszkam w okolicach Poznania, tu woda jest twarda. Jednak znacznie wzrosły opląty za wodę. Koszt kubika ścieków kosztuje 7 zł. jak zobaczyłem rachunki za wodę to doszedłem do wniosku , ze mnie emeryta na to nie stać. Koszty wzrosły w stosunku ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze październik 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Copyright © AVT 2020 Sklep AVT
Współpraca w zakresie SEO: Grupa iCEA S.A. ICEA