Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków z udziałem Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków z udziałem Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Jestem wójtem jednej z podwarszawskich rolniczych gmin i leżą mi na sercu działania proekologiczne. Kiedy Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zaoferował dofinansowanie do budowy przydomowych oczyszczalni ścieków z celowych funduszy unijnych, od razu z niego skorzystałem, chcąc dać dobry przykład innym - mówi Wiesław, Czytelnik Budujemy Dom, który przydomową oczyszczalnię użytkuje od jesieni 2012 r.

aktualizacja: 2017-07-27 06:26:06

Liczba mieszkańców: 6 osób.

 

Działka: pow. 7300 m2, grunt gliniasty, z wysoko zawieszonymi wodami podskórnymi.

 

Oczyszczalnia ścieków: hybrydowa, z zanurzonym złożem biologicznym oraz dodatkowo drenażem rozsączającym. Jednokomorowy osadnik gnilny o poj. 3500 l. W zbiorniku ze złożem biologicznym pompa mamutowa do recyrkulacji osadu nadmiernego. Ze względu na wyjątkowo niesprzyjające warunki glebowe, oczyszczalnię i drenaż (4 rury perforowane o dł. 12 m) ułożono w kopcu filtracyjnym. Gwarancja – 10 lat.

Informacja wójta na własnym płocie o możliwości dofinansowania przydomowych oczyszczalni ścieków
Informacja wójta na własnym płocie o możliwości dofinansowania przydomowych oczyszczalni ścieków

Decyzja: od 1986 r. korzystałem, z sześcioosobową rodziną, z tradycyjnego przydomowego szamba, płacąc za jego opróżnienie kilkanaście razy w roku po 130 zł. Szambo zbudowałem, zanim dotarły do nas technologie przydomowego zagospodarowywania ścieków.

 

Nasze ścieki wywożono daleko poza obręb gospodarstwa i trochę mnie bolało, że choć pobieram wodę z własnego ujęcia, nie oczyszczam i nie zagospodarowuję powtórnie ścieków na miejscu.

 

Jestem wójtem jednej z podwarszawskich rolniczych gmin i leżą mi na sercu działania proekologiczne. Kiedy Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zaoferował dofinansowanie do budowy przydomowych oczyszczalni ścieków z celowych funduszy unijnych, od razu z niego skorzystałem, chcąc dać dobry przykład innym.

 

Nasza gmina to obszar sadowniczy z bardzo zróżnicowanym ukształtowaniem terenu oraz rozproszoną zabudową, bez szans na ułożenie sieci kanalizacji zbiorczej, więc warto – zamiast budować szczelne szamba i generować koszty wywozu i utylizacji ścieków, stwarzać na własnych gruntach możliwości optymalnej gospodarki wodą i ściekami.

 

Porozumiałem się z najlepszym w okolicy fachowcem od oczyszczalni ścieków, zlecając mu dobór i ułożenie systemu, odpowiedniego dla naszej rodziny i gruntu. Podkreśliłem, że zależy mi na solidnej marce, bezobsługowości, długiej gwarancji na oczyszczalnię oraz późniejszym fachowym przeglądaniu systemu.

Wszystkie elementy oczyszczalni umieszczono w kopcu filtracyjnym o wym. 6 × 15 m Pod pokrywami znajdują się: komora z zanurzeniowym złożem biologicznym i zintegrowana skrzynka sterująca (za częściami elektrycznymi)
Wszystkie elementy oczyszczalni umieszczono w kopcu filtracyjnym o wym. 6 × 15 m Pod pokrywami znajdują się: komora z zanurzeniowym złożem biologicznym i zintegrowana skrzynka sterująca (za częściami elektrycznymi)

Przydomowa oczyszczalnia ścieków - porady i przestrogi:

 • Budowa oczyszczalni trwała 3 dni, ze względu na konieczność układania rozległego kopca filtracyjnego. Poszły tam tony tłucznia, ale dzięki temu, na podmokłym terenie, mogę użytkować teraz przydomową oczyszczalnię. Po jej montażu odbyła się inspekcja powykonawcza, po niej otrzymałem dofinansowanie. Ponieważ ścieki są świetnie oczyszczane na złożu biologicznym, a my je jeszcze dodatkowo filtrujemy w kopcu filtracyjnym, na kopcu żona sadzi cukinie i dynie, uzyskując dodatkowy pożytek.

   

  Dotychczasowe szambo zamieniłem na zbiornik na deszczówkę, płynącą z dachu, i przeznaczam wodę do podlewania warzyw w pobliskim warzywniku. Oczyszczalnia nie wymaga uciążliwej obsługi, bo zastosowałem nowoczesne złoże biologiczne, którego nie trzeba wymieniać. Muszę je jedynie "dokarmić" zaraz po opróżnieniu osadnika gnilnego. Robię to zwykłym syropem z cukru, wlewając do klozetu 0,5 l syropu.

   

  Co półtora roku przyjeżdża wykonawca, opróżnia osadnik gnilny, myje kosz filtracyjny, sprawdza komory z elektryką i złożem biologicznym.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków - koszt:

 • Budowy – 18 000 zł (w tym robocizna 3000 zł) minus dotacja 7500 zł. 
 • Eksploatacji – syrop z cukru 1 zł; serwis co 1,5 roku 300 zł.

Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowiecie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny