Oczyszczalnia ścieków z hipermarketu działa już 15 lat!

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Oczyszczalnia ścieków z hipermarketu działa już 15 lat!

Wykonawcy zamontowali oczyszczalnię ścieków z hipermarketu budowlanego. Do jej wkopywania i budowy poletka filtracyjnego użyli koparki. Po kilku godzinach oczyszczalnia ruszyła. Przez następne lata raz zdarzyła się sytuacja, że kiedy weszłam do domu, poczułam przykry zapach gotowanej kapusty - Basia, Członkini Klubu Budujących Dom, która drenażową oczyszczalnię użytkuje od 2000 r.

Działka: pow. 2000 m2, grunt piaszczysty.

 

Oczyszczalnia ścieków: z drenażem rozsączającym. Trzykomorowy osadnik gnilny z filtrem żwirowym i kształtkami filtracyjnymi. Poletko filtracyjne z trzema rurami ułożonymi w rzędach o łącznej dł. 45 m i zakończone wspólnym kominkiem wentylacyjnym.

 

Liczba mieszkańców: 3 osoby.

 

Decyzja: kiedy budowałam dom, dużo mówiło się o proekologicznych urządzeniach domowych, więc pomyślałam, że szczególnie na posesji przylegającej do parku krajobrazowego chcę mieć własną oczyszczalnię. Badania geologiczne wykazały, że grunt nadaje się pod oczyszczalnię drenażową. Zbudowała ją specjalistyczna firma.

Rury ułożone na poletku filtracyjnym wyposażono w jeden zbiorczy kominek, zapewniający ich napowietrzenie.
Rury ułożone na poletku filtracyjnym wyposażono w jeden zbiorczy kominek, zapewniający ich napowietrzenie.

Oczyszczalnia ścieków z hipermarketu budowlanego - porady i przestrogi:

 • Wykonawcy zamontowali oczyszczalnię ścieków z hipermarketu budowlanego. Do jej wkopywania i budowy poletka filtracyjnego użyli koparki. Po kilku godzinach oczyszczalnia ruszyła. Przez następne lata raz zdarzyła się sytuacja, że kiedy weszłam do domu, poczułam przykry zapach gotowanej kapusty.

   

  Dochodząc po kolei przyczyny, domyśliłam się, że może to być wina wylewania do sedesu brudnej wody po sprzątaniu odkurzaczem wodnym. Wezwani fachowcy przedmuchali pod dużym ciśnieniem rurę kanalizacyjną między domem a osadnikiem gnilnym, przedtem zabezpieczając odpływ pod prysznicem. Prawdopodobnie brudy z odkurzania zatkały wlot do osadnika. Wodę z odkurzacza wylewam teraz na działkę.

   

  Rok temu wykorzystałam fakt, że u sąsiada serwisanci naprawiali jego oczyszczalnię, i zaprosiłam ich do siebie. Po piętnastu latach użytkowania instalacji chciałam sprawdzić jej stan. Odkopali dekle osadnika i studni rozprowadzającej, przejrzeli komory i przepłukali je, sprawdzili przepływ przez rury na poletku filtracyjnym. Wszystko było ok. Sączki i żwir w rowach nie uległy zjawisku kolmatacji.

   

 • Angielskie preparaty bakteryjne kupuję od lokalnego dystrybutora, bo się dobrze sprawdzają. Rozpuszczam je w wodzie i wlewam raz na 3 miesiące do sedesu. Używam tylko ekologicznej chemii domowej. Ścieki wybieram raz na pół roku. W 2010 r. musiałam to robić raz na kwartał, bo lato było deszczowe i niekiedy grunt nie przyjmował całej wody opadowej. Nieraz było nawet słychać przez kominek wentylacyjny, jak przelewa się w osadniku i drenach. Teraz mogę zmniejszyć częstotliwość wywozu ścieków, bo jest sucho.

Przeczytaj reportaż z budowy tego domu: Dom zainspirowany włoską kamienicą

Oczyszczalnia ścieków z hipermarketu budowlanego - koszty:

 • budowa – 6500 zł; 
 • eksploatacja:
  - jednorazowe wybranie ścieków "mała beczka" 120 zł;
  - preparat bakteryjny 2 op. × 55 zł;
  - serwis po 15 latach – 500 zł.

Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Dekiel pierwszej komory osadnika gnilnego można łatwo zdjąć przed wybieraniem ścieków.

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny