Na co zwracać uwagę przy wykonywaniu instalacji kanalizacyjnej w domu?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Na co zwracać uwagę przy wykonywaniu instalacji kanalizacyjnej w domu?

Plan instalacji kanalizacyjnej opracować musi fachowy instalator (wskazówki zawarte w projekcie architektonicznym są zwykle mało użyteczne), przy czym musi on wcześniej poznać życzenia inwestorów w kwestii rozmieszczenia urządzeń sanitarnych, a zwłaszcza misek ustępowych, wanien i kabin prysznicowych. Dość często na tym etapie ich wyobrażenia dotyczące rozplanowania pomieszczeń sanitarnych trzeba zresztą modyfikować, niekiedy w dość znacznym stopniu.

aktualizacja: 2022-11-17 11:54:04

Co warto wiedzieć, przed rozmową z instalatorem?

Aby rozmowa z fachowcem była łatwiejsza, warto zapoznać się wcześniej z podstawowymi pojęciami dotyczącymi instalacji kanalizacyjnej. Trudno w tym miejscu wchodzić w detale, ale aby życzenia, które chcemy zgłosić instalatorowi, miały ręce i nogi.

Trzeba pamiętać przynajmniej o kilku podstawowych uwarunkowaniach:

  • ścieki przemieszczają się w instalacji kanalizacyjnej grawitacyjnie, niezbędne jest zatem zachowanie odpowiednich spadków przewodów (około 2 proc., czyli 2 cm na 1 metr długości rury) w kierunku odpływu ścieków;
  • rury kanalizacyjne są dość grube (od 40 mm, w wypadku przewodów do podłączenia umywalek, do 110 mm, w przypadku rur odprowadzających nieczystości z misek sedesowych), tak więc nie można ukryć ich w ścianach, a co najwyżej za ekranami maskującymi. Rury prowadzi się też w kanałach instalacyjnych, a w domach podpiwniczonych - pod sufitem w piwnicy;
  • podejścia (prawie poziome odcinki przewodów kanalizacyjnych, łączące poszczególne urządzenia sanitarne z pionami) nie powinny mieć długości przekraczającej 3 m, bo w istotny sposób komplikuje to wykonanie instalacji;
  • wszystkie urządzenia podłączane do instalacji kanalizacyjnej muszą zostać zasyfonowane, tzn. przyłączone za pośrednictwem wypełnionego wodą odcinka przewodu, który zapobiega cofaniu się nieprzyjemnych woni do pomieszczeń (wyjątkiem jest miska sedesowa, w której rolę syfonu pełni odpowiednio ukształtowany odpływ). Rada praktyczna - w przypadku wanien i kabin prysznicowych zdecydowanie warto zamontować nowoczesne syfony, które można czyścić od góry, bo eliminuje to np. konieczność rozbierania obudowy wanny w celu wyczyszczenia syfonu;
  • piony, przynajmniej te odprowadzające ścieki z misek ustępowych, powinny być wyposażone w wyprowadzone ponad dach budynku przewody napowietrzające. Zapobiegają one powstawaniu podczas spływu ścieków podciśnienia, które skutkuje wysysaniem wody z syfonów i rozchodzeniem się nieprzyjemnych woni;
  • przygotowując projekt instalacji, nie wolno zapomnieć o trójnikach rewizyjnych, które pozwalają na w miarę bezproblemowe udrażnianie rur w sytuacji, gdy dojdzie do ich zapchania (co może się zdarzyć nawet w zupełnie prawidłowo wykonanej instalacji).
Wpust podłogowy - ważny element instalacji kanalizacyjnej
Niedocenianym, ale bardzo ważnym elementem instalacji kanalizacyjnej są wpusty podłogowe. Należy zadbać o ich instalację w łazience, pralni i kotłowni (fot. Viega)

Wady instalacji wykonanych z tworzyw sztucznych

W domowych instalacjach kanalizacyjnych wykorzystuje się dziś zwykle przewody z tworzyw sztucznych, najczęściej z polichlorku winylu (PVC). Cechuje je lekkość, duża wytrzymałość i odporność na działanie ścieków, ale mają też wady.

Pierwsza z nich to duża rozszerzalność cieplna, która powoduje, że trzeba wykonywać mocowania pozwalające na przesuwanie się rur, a w miejscach przejść przez ściany i stropy montować tuleje o większej średnicy, wypełnione elastycznym materiałem. 

Drugi problem to dużo gorsze niż w przypadku stosowanych dawniej rur z żeliwa tłumienie odgłosów przepływających ścieków. Jeśli nie da się przenieść pionu w miejsce, gdzie te odgłosy nie będą nikomu przeszkadzać, należy rozważyć użycie specjalnej rury niskoszumowej, a w skrajnych przypadkach - wygłuszenie wełną mineralną i/lub osłonięcie rury ekranem z płyt gipsowo- kartonowych.

Redaktor: Adam Jamiołkowski
Na schemacie otwierającym: Schemat funkcjonalny domowej instalacji kanalizacyjnej

Może cię zainteresować
Co jest potrzebne do poboru wody ze studni? ESYBOX MAX - hydroforowa technologia przyszłości! MultiSkin PUSH - idealne rozwiązanie do instalacji wody użytkowej i systemów grzewczych w budynkach mieszkalnych Co powinieneś wiedzieć o programie dofinansowania Moja Woda? Jakie rury służą do wykonania instalacji pneumatycznej? Jak zapewnić stabilne ciśnienie wody w domu? Instalacje sanitarne w nowym domu. Co musisz wiedzieć? Przydomowa oczyszczalnia ścieków na każde warunki gruntowe Kiedy trzeba zamontować reduktor ciśnienia wody w domowej instalacji? Jak zabezpieczyć pompę do wody przed pracą na sucho? Jak długo pompa może pracować na sucho? Jakie powinno być ciśnienie w instalacji wodnej w domu i jak je zapewnić? Dlaczego w instalacji c.o. warto stosować filtr magnetyczny? System Master3Plus - kanalizacja wewnętrzna, która nie hałasuje Pompy głębinowe w technologii DRYRUN PRO. Co to jest suchobieg? Jak działa przewód grzewczy z termostatem? Ochrona rur z wodą przed zamarzaniem Rekuperatory do odzysku ciepła z wody szarej: oszczędność i ekologia Wszystko o rurach spustowych Co to jest norma ISO 9001:2015 i jakie są korzyści z certyfikacji dla klientów firmy? Jak przebiega montaż sygnalizatora szamba? Jak montuje się szybkozłączkę do szamba w ogrodzeniu? Jak zapewnić szczelność połączeń w instalacjach sanitarnych? Polietylenowa czy kauczukowa - którą izolację rur wybrać? Jak podłączyć pływak do pompy wody? Czym się różni anoda magnezowa od tytanowej? Jak zamontować przydomową oczyszczalnię ścieków na kopcu nasypowym?
Zobacz więcej Zwiń

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Zmiękczacz do wody: 5 argumentów, dlaczego warto go mieć w domu
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!