Kłopoty z syfonami i rurami instalacji kanalizacyjnej

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
aktualizacja: 2014-04-07 10:26:03
Kłopoty z syfonami i rurami instalacji kanalizacyjnej

Mam pion kanalizacyjny prowadzony od piwnicy aż po poddasze nad piętrem. Na każdej kondygnacji są do niego przyłączone sanitariaty – zlewy, umywalki, miski ustępowe. Zauważyłem, że z niektórych syfonów woda jest jakby wysysana, a w zlewie w piwnicy potrafi wybijać, szczególnie przy spuszczaniu wody w łazience na poddaszu. Ponadto sporadycznie używane podejścia się zapychają, chociaż ich średnica jest dość duża (minimum 50 mm).

Przykłady zaburzonego spływu ścieków w podejściach i syfonach. W efekcie zanieczyszczenia spływają źle, a woda może być z niektórych syfonów wysysana lub dla odmiany wypychana w kierunku sanitariatów

Odpowiedź eksperta: Opisane zaburzenia przepływu w syfonach to niestety dość częsta przypadłość instalacji, w których do jednego pionu przyłączono wiele sanitariatów. Wzajemne ustawienie wlotów podejść do pionu, a również kąt ich spadku stają się wówczas bardzo ważne. Niestety wielu hydraulików nie radzi sobie z tym najlepiej.

 

Przede wszystkim nie należy umieszczać dwóch podejść naprzeciw siebie. Ryzykowne jest też przyłączanie kilku sanitariatów do jednego przewodu zbiorczego. Ponadto na jednej kondygnacji, podejścia od misek ustępowych powinny znajdować się najniżej.

 

Bardzo ważne jest także napowietrzenie pionu. Najlepiej, jeśli jest on wyprowadzony ponad dach budynku. Stosowanie zamiast tego zaworów napowietrzających na pionach należy traktować jako ostateczność. Dość często z czasem tracą szczelność i zaczynają przepuszczać gazy kanalizacyjne do wnętrz. Poza tym przynajmniej jeden pion musi mieć wykonane wyprowadzenie ponad dach. Dzięki temu gazy, powstające w instalacji kanalizacyjnej, mogą ją swobodnie opuścić.

 

Pion ponad dachem umożliwia też zassanie powietrza do instalacji. Inaczej, gdy pion jest całkowicie wypełniony – przy spłukiwaniu miski ustępowej – przesuwający się korek wodny wysysa wodę z położonych wyżej syfonów.

 

Z kolei przyczyną zapychania się podejść jest przeważnie zbyt duża liczba załamań na przewodach. Jednak także zbyt małe wypełnienie rur wodą sprzyja osiadaniu zanieczyszczeń. Gdy wody jest mało, wszystkie cięższe cząstki osiadają na dnie przewodu i stopniowo się tam nawarstwiają.

Prawidłowy stopień wypełnienia rury ściekami wynosi od 1/2 do 2/3 wysokości. Nawet większe zanieczyszczenia spływają swobodnie Przy zbyt dużej średnicy rury i zbyt małym wypełnieniu, większe i cięższe zanieczyszczenia nie spływają, lecz osiadają na dnie, tworząc zatory

Redakcja BD

Dodaj komentarz

time image
time image
Instalacja i ustawienie zmiękczacza wody
Instalacja i ustawienie zmiękczacza wody
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Dom Energooszczędny Vademecum 2018

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2018

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2018

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze luty 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2018

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny