Instalacja wodnego ogrzewania podłogowego

Instalacja wodnego ogrzewania podłogowego

Instalacja wodnego ogrzewania podłogowego podlega kilku zasadom, których warto przestrzegać, jeśli nie chcemy niespodzianek w trakcie zimowej eksploatacji.

Rury przykrywa się warstwą jastrychu. Jest to mieszanka piasku, żwiru, wody i spoiwa - zwykle cementu. Do zaprawy jastrychowej zaleca się dodanie specjalnych emulsji, tak zwanych plastyfikatorów. Zwiększa to jej plastyczność, dzięki czemu jastrych lepiej przylega do rur ze wszystkich stron, również od spodu.

Grubość warstwy podkładu powinna wynosić około 6,5 cm, w tym nad rurą 4,5-5 cm. Grubość warstwy może być mniejsza, jeśli zastosujemy jastrychy płynne, tak zwane samopoziomujące. Mają one zwiększoną wytrzymałość, dlatego warstwa podkładu nad rurą grzejną może być mniejsza i wynosić około 2,5 cm. Całość warstwy jastrychu będzie miała wówczas około 4,5 cm. Ma to znaczenie w domach modernizowanych, w których są ograniczenia dopuszczalnych obciążeń stropów - cieńszy podkład to mniejsza masa całej podłogi.

Schemat wodnego ogrzewania podłogowego
Schemat wodnego ogrzewania podłogowego

Jak układać jastrych na wodne ogrzewanie podłogowe?

Jastrych należy układać w dwóch etapach:

  • w pierwszym - do wierzchu rur grzejnych;
  • w drugim, zaraz po rozpoczęciu wiązania - do właściwej wysokości.

Podkład trzeba sezonować 20-28 dni. Po okresie wiązania, ale przed pracami wykończeniowymi, podkład podgrzewa się w celu zmniejszenia jego wilgotności. Temperaturę wody w przewodach podnosi się stopniowo. Trzeba przy tym ściśle przestrzegać zaleceń producenta, gdyż zbyt szybkie nagrzewanie może spowodować zniszczenie podkładu. Pamiętajmy, aby przy wylewaniu betonu temperatura materiału, a także temperatura w pomieszczeniu nie była niższa niż +5°C. W miarę możliwości powinna być ona na stałym poziomie.

Nie zapomnij o dylatacji

Między płytą podłogową a konstrukcją budynku musi pozostać szczelina, tzw. dylatacja, o szerokości co najmniej 0,5 cm. Dzięki niej podłoga będzie mogła odkształcać się pod wpływem temperatury, bez niebezpieczeństwa uszkodzenia (popękania, deformacji czy zarysowania) jastrychu. Dylatacje wykonuje się wzdłuż wszystkich ścian, filarów oraz otworów drzwiowych.

Dodatkowe dylatacje należy wykonać w dużych pomieszczeniach, o powierzchni powyżej 30 m2. Również jeśli długość płyty podłogowej jest większa niż 7-8 m, trzeba ją podzielić przez wykonanie dylatacji. Dotyczy to szczególnie pomieszczeń w kształcie litery U lub L, gdzie na załamaniach mogą powstawać naprężenia. Stosunek długości do szerokości pola dylatacyjnego nie powinien przekraczać 2, a wielkość poszczególnych pól nie może być większa niż 5,5x5,5 m.

Ułożenie rur powinno być tak skoordynowane z dylatacjami, aby ilość przejść przez dylatacje była najmniejsza. Jeśli jednak będzie to konieczne, np. w progach drzwi, przewody muszą być ułożone w tulejach z tworzywa. Zapobiegnie to uszkodzeniu rur wodnego ogrzewania podłogowego przez przesuwające się płyty podkładu. Długość tulei powinna wynosić 40-50 cm. Podobne zabezpieczenie należy stosować przy wyjściu rur z posadzki do rozdzielaczy.

Do wykonania dylatacji w warstwie jastrychu często używa się taśmy brzegowej. Pas dylatacji musi być usztywniony kątownikami. Stosuje się też listwy drewniane, które usuwa się po związaniu jastrychu, lub gotowe rozwiązanie oferowane przez producenta. Dylatacja musi przebiegać przez wszystkie warstwy podłogi: od izolacji termicznej do warstwy wykończeniowej włącznie.

Układanie wodnej podłogówki
Jastrych, na którym układane jest wodne ogrzewanie podłogowe, musi być oddylatowany od ścian (fot. Kan)
Przeczytaj
Może cię zainteresować
Dowiedz się więcej
Zobacz więcej Zobacz mniej

Posadzka na ogrzewanie podłogowe wodne

Jako warstwę wykończeniową podłogi z systemem ogrzewania podłogowego, powinno się stosować materiały o dobrej przewodności cieplnej, aby nie stanowiły one izolacji dla przenikania ciepła. Im warstwa wykończeniowa będzie miała mniejszy opór przewodzenia, tym więcej odda ciepła. Z drugiej strony, wykładziny o większej izolacyjności pozwolą uzyskać bardziej równomierny rozkład temperatury w pomieszczeniu: nie będzie odczuwalna różnica temperatury w miejscach bezpośrednio nad rurami i położonych obok.

Jednocześnie, aby osiągnąć żądaną temperaturę przewody trzeba ułożyć gęściej lub podwyższyć parametry pracy instalacji, a to pociąga za sobą wzrost kosztów eksploatacyjnych. Z powyższych względów zalecane jest układanie na ogrzewaniu podłogowym posadzek ceramicznych lub kamiennych (np. marmurowych czy granitowych), które dobrze przewodzą ciepło.

Klej stosowany do przyklejania płytek musi być odporny na temperaturę do 50°C i trwale elastyczny, aby przejmował naprężenia ścinające między podłożem a posadzką. Podłogę można wykończyć też wykładziną dywanową lub z tworzywa sztucznego, np. z PVC, oraz laminowanymi panelami podłogowymi, ale muszą być one przeznaczone do układania na ogrzewaniu podłogowym. Należy je układać bardzo starannie, aby uniknąć szczelin powietrznych między wykładziną a warstwą gładzi cementowej, które byłyby dodatkową izolacja cieplną.

Jeśli podłoga ma być wykończona drewnem, grubość parkietu lub desek nie powinna być większa niż 1 cm. Drewno powinno być dobrze wysuszone. W parkiecie o większej wilgotności podczas sezonu grzewczego będą powstawać szczeliny - ma to związek z właściwościami higroskopijnymi drewna. Większość producentów nie zaleca stosowania drewna w strefach brzegowych, gdzie występuje wyższa temperatura.

Redakcja BD
fot. otwierająca: Enerzon

FAQ Pytania i odpowiedzi
  • Jakie są zalecenia dotyczące grubości warstwy jastrychu na rurach ogrzewania podłogowego?

    Grubość warstwy podkładu powinna wynosić około 6,5 cm, z czego nad rurą 4,5-5 cm. W przypadku jastrychów płynnych, warstwa nad rurą może być mniejsza i wynosić około 2,5 cm, co daje łączną grubość jastrychu około 4,5 cm.
  • Jak należy układać jastrych na wodne ogrzewanie podłogowe?

    Jastrych układa się w dwóch etapach: najpierw do wierzchu rur grzejnych, a następnie, zaraz po rozpoczęciu wiązania, do właściwej wysokości. Podkład trzeba sezonować przez 20-28 dni, a przed pracami wykończeniowymi należy go podgrzać, aby zmniejszyć wilgotność.
  • Dlaczego ważna jest dylatacja w systemie wodnego ogrzewania podłogowego?

    Dylatacja pozwala podłodze odkształcać się pod wpływem temperatury bez ryzyka uszkodzenia jastrychu. Szczelina dylatacyjna musi mieć szerokość co najmniej 0,5 cm i powinna przebiegać wzdłuż wszystkich ścian, filarów, otworów drzwiowych oraz w dużych pomieszczeniach i w miejscach, gdzie płyta podłogowa przekracza określone wymiary.
  • Jakie materiały wykończeniowe są zalecane na podłogę z ogrzewaniem podłogowym?

    Zaleca się stosowanie materiałów o dobrej przewodności cieplnej, takich jak posadzki ceramiczne lub kamienne. Można także używać wykładzin dywanowych, PVC, paneli laminowanych oraz drewna, ale te muszą być odpowiednie do ogrzewania podłogowego i układane bardzo starannie, aby uniknąć szczelin powietrznych.
  • Jakie środki ostrożności należy zachować podczas wylewania jastrychu i podgrzewania podkładu?

    Podczas wylewania jastrychu temperatura materiału oraz temperatura w pomieszczeniu nie powinna być niższa niż +5°C. Podgrzewanie podkładu po wiązaniu powinno być stopniowe, zgodnie z zaleceniami producenta, aby uniknąć uszkodzeń.
  • Czytaj więcej Czytaj mniej
Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom

Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.

Komentarze

Zdaniem Czytelnika
14-03-2024 12:38
Komentarz dodany przez Tysiak: Witam.Potrzebuję sterować ogrzewaniem wodnym podłogowym w łazience. Lecz sterowanie (regulator) będzie poza łazienka. Który z termostat (regulator) będzie się do tego nadawał czy trzeba dodatkowo instalować czujnik podłogowy jak przy elektrycznym ?
Gość
01-01-2020 13:31
Były gdzieś opublikowane wyniki takich badań?  
Gość mhtyl
01-01-2020 13:28
13 minut temu, MrTomo napisał: Wczoraj miał dłuższą trasę Chyba ze Szwajcarii wracał z wynikami po badaniach  wpływu ogrzewania podłogowego na zdrowie i życie ludzi   
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Sprawdź asortyment firmy
ENERZON Sp. z o.o.
ENERZON Sp. z o.o.
Grzejniki elektryczne
Zobacz firmę
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz